tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Znowu podwyki na A4? Jeszcze mao?!
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Znowu podwyki na A4? Jeszcze mao?!

Autor: Andrzej Sitek 2022.05.12, 11:01 Drukuj

Zarządcą 60-kilometrowego odcinka autostrady A4 pomiędzy Katowicami a Krakowem jest spółka Stalexport Autostrada Małopolska, która swoja siedzibę ma w Mysłowicach. Stalexport chce podnieść opłaty za przejazd. Spółka już wystosowała pismo w tej sprawie do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Ile pieniędzy chce od kierowców operator A4? Za przejazd lekkich pojazdów będzie trzeba zapłacić nie 12 złotych, jak dotychczas, ale 13 zł. Pozostałe kategorie ciężkich kategorii (2,3,4, i 5) muszą liczyć się z podwyżką aż o 5 zł - z 35 na 40 zł.

NAS Analytics TAG

Rzecznik prasowy spółki Rafał Czechowski, tłumaczy, że podwyżki są koniecznością: "Do zmiany stawek za przejazd zmusza nas wzrost kosztów utrzymania autostrady i prowadzenia inwestycji związany m.in. z szybko rosnącymi w ostatnim czasie cenami usług, materiałów budowlanych czy nośników energii".

Ale GDDKiA jest odmiennego zdania. Według agencji skala podwyżki jest niedopuszczalna. Ponadto GDDKiA uważa, że operator na newralgicznym odcinku A4 źle prognozuje ruch na trasie pomiędzy Katowicami i Krakowem, bo nie uwzględnia wojny na Ukrainie, która ma istotny wpływ na kwestie społeczne i gospodarcze.

W związku z powyższym Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oczekuje, że Stalexport Autostrada Małopolska wstrzyma się z podwyżką do czasu zakończenia działań wojennych za naszą wschodnia granicą, czyli do chwili ustabilizowania się sytuacji.

Warto przypomnieć, że działania spółki Stalexport były wielokrotnie tematem dyskusji w związku ze stosowanymi przez Stalexport praktykami. W 2006 roku NIK ocenił, że spółka nie wypełnia warunków koncesji, a umowy z nią zawarte są niekorzystne dla Skarbu Państwa, a zatem nasz wszystkich, czyli użytkowników autostrady.

NIK zarzucił przedstawicielom Skarbu Państwa i koncesjonariuszowi nielegalne działania, niegospodarność i praktyki sprzyjające korupcji. Najwyższa Izba Kontroli postulowała wówczas cofnięcie koncesji z powodu "długotrwałego naruszania przez koncesjonariusza obowiązków".

 

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr