tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Od dzi wysze stawki za przejazd autostrad A4. Wiecie, co jest najlepsze?
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Od dzi wysze stawki za przejazd autostrad A4. Wiecie, co jest najlepsze?

Autor: Andrzej Sitek 2022.07.04, 12:04 Drukuj

Od 4 lipca zmianie ulegają stawki opłat za przejazd autostradą A4 na odcinku Katowice-Kraków.

Przypomnijmy, że dwa miesiące temu grupa Stalexport Autostrady, do której należy spółka Stalexport Autostrada Małopolska (SAM), poinformowała o wniosku do GDDKiA w sprawie podniesienia opłat z 12 do 13 zł na każdej bramce, co oznacza zwyżkę z 24 do 26 złotych za przejazd trasą Katowice-Kraków.

NAS Analytics TAG

Podwyżka została przez GDDKiA zaaprobowana, ale kierowcy aut osobowych korzystający z płatności elektronicznych mogą skorzystać z rabatu (na każdej bramce) w wysokości 3 złotych. Finalnie oznacza, że z biletem elektronicznym zakupionym przez aplikację Autopay, IKO, mPay i SkyCash, kierowcy osobówek zapłacą od dziś 20 złotych za cały odcinek.

Ale pozostali podróżujący autami osobowymi na odcinku A4 pomiędzy Katowicami i Krakowem, muszą przygotować 13 złotych na obydwu punktach poboru opłat, czyli w Mysłowicach i Balicach.

Najlepsze jest to, że motocykliści zapłacą tyle, ile dotychczas, czyli 6 złotych w Mysłowicach i również 6 zł w Balicach. Ale brak tablicy rejestracyjnej z przodu motocykla oznacza, że motocykliści nie mogą wnieść opłaty za pomocą systemu automatycznego, a zatem nie skorzystają również z rabatu w wysokości 3 złotych (w sumie 6 zł).

Warto w tym miejscu przypomnieć, że polskie autostrady należą do najdroższych na świecie. Pod koniec zeszłego roku analitycy światowego potentata ubezpieczeń, firmy Budget Direct, przyjrzeli się cenom w każdym zakątku globu i porównali je ze sobą.

Najdroższa okazała się amerykańska Interstate 76, czyli tzw. Pennsylvania Turnpike. Fragment o długości 360 mil (580 km) to wydatek blisko 113 dolarów, czyli 509 złotych. Dalsze miejsca w rankingu zajmują m.in. autostrady w Austrii i Szwajcarii, ale "gorącą dziesiątkę" zamyka nasza poczciwa A2 na odcinku łączącym Konin ze Świeckiem. Niemal 90 złotych za 255 kilometrów trasy to mocno wyśrubowana cena, a przecież siła nabywcza Polaka jest znacznie niższa niż Amerykanina, Niemca czy Szwajcara.

Właśnie sprawdziłem. Od zeszłego roku cena jeszcze wzrosła. Obecnie wynosi 93 złote dla Kategorii 1, czyli również motocykli. Witamy W Polsce. 

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr