tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Zmiany w obowizkowych przegldach technicznych. Diagnosta bdzie robi zdjcia
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Zmiany w obowizkowych przegldach technicznych. Diagnosta bdzie robi zdjcia

Autor: Raff 2020.08.10, 13:15 2 Drukuj

Zdjęcia badanego pojazdu będą częścią dokumentacji przeglądu - taki pomysł ma Ministerstwo Infrastruktury na ukrócenie praktyki wykonywania badania technicznego "na gębę", czyli bez wizyty w SKP.

Kiedy trzy lata temu weszły w życie nowe przepisy, dotyczące przeprowadzania przeglądu technicznego pojazdów, wydawało się, że problem "wirtualnych" przeglądów, bez obecności pojazdu w SKP, zniknie. Owszem, skala zjawiska nieco osłabła, ale problem rejestracji wraków wciąż istnieje.

NAS Analytics TAG

W 2017 roku nie udało się wprowadzić rejestracji przeglądu za pomocą kamer. Duży w tym udział lobbingu ze strony diagnostów, którzy, nie bez racji, wskazywali, że koszty montażu systemów i przechowywaniu danych mogłyby pogrążyć niektóre stacje.

Od pomysłu wideorejestracji wówczas odstąpiono, jednak dziś Ministerstwo Infrastruktury chce powrócić do pomysłu rejestracji pojazdów w innej formie - zdjęciowej. Diagnosta, podczas przeglądu, wykonywałby zdjęcia pojazdu według odpowiedniego klucza - na jednej z fotografii musiałby znaleźć się numer rejestracyjny, na drugiej cały pojazd.

- Zdjęcia to nie jest wielki problem, problemem są absurdalne przepisy dotyczące samej procedury przeglądu. Każdy pojazd musi być badany określony czas - pół godziny. To bez sensu, skoro to nowy motocykl, czy samochód, co mam w nim badać przez tyle czasu? - żali się jeden z pytanych przez nas diagnostów.

- Cała ta sytuacja to absurd, już teraz mamy tak wiele obowiązków, za stawki, które nie zmieniły się od lat, że nasza motywacja do pracy tylko maleje. Kilka zdjęć nic nie zmieni, ale system zamiast się poprawiać, rodzi kolejne patologie - wskazuje inny z naszych rozmówców.

Czas pokaże, czy kolejne proponowane przez ministerstwo zmiany przyniosą oczekiwany skutek - likwidację patologii "załatwiania" przeglądów bez faktycznego badania. Naszym zdaniem efekt może przynieść tylko skuteczna i strategicznie zaplanowana kampania społeczna dotycząca odpowiedzialności za bezpieczeństwo.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 2
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr