tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Yamaha wycofuje si z Rajdu Dakar i Mistrzostw wiata w rajdach Cross-Country
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Yamaha wycofuje si z Rajdu Dakar i Mistrzostw wiata w rajdach Cross-Country

Autor: Dominika Jochymska 2022.02.18, 10:43 Drukuj

Rajd Dakar 2022 w Arabii Saudyjskiej, w którym kierowcy zespołu Monster Energy Yamaha Rally, Adrien van Beveren i Andrew Short, zajęli odpowiednio czwarte i ósme miejsce, zakończył długi i ugruntowany związek Yamahy z klasą motocykli o pojemności 450 cm3 zarówno w Rajdzie Dakar, jak i Mistrzostwach Świata w Rajdach Cross-Country.

Yamaha jest jedyną marką, która pojawiała się w każdym rajdzie Dakar od samego początku. Francuz Cyril Neveu zwyciężył na pokładzie Yamahy XT500 w pierwszej edycji w 1979 roku, a rok później odniósł drugie zwycięstwo. Legenda Dakaru Stéphane Peterhansel odniósł rekordową liczbę sześciu zwycięstw dla Yamahy w latach 90., a Włoch Edi Orioli dołożył do sukcesów Yamahy w Afryce zwycięstwo w edycji z 1997 roku.

NAS Analytics TAG

W ostatnich latach wyjątkowy model WR450F 2-Trac cieszył się udanymi startami w kategorii 400 cm3 Super Production, uzyskując z Davidem Frétigné najlepszy wynik w wyścigach w 2004 i 2005 roku. David zajął trzecie miejsce w pierwszej edycji południowoamerykańskiej w 2009 roku, Hélder Rodrigues finiszował na podium w 2011 i 2012 roku, a Olivier Pain zajął trzecie miejsce w 2014 roku. W 2015 roku Yamaha przywiozła zupełnie nowy model WR450F Rally, a zespół Monster Energy Yamaha Rally kilkakrotnie zbliżał się do podium. Adrien van Beveren w edycji 2018 stracił pierwsze miejsce zaledwie kilka kilometrów przed metą.

Mając za sobą 44 Rajdy Dakar, Yamaha nie będzie się już ścigać w tym wydarzeniu motocyklem WR450F Rally, ale nadal będzie obecna w kategorii SSV, wspierając rajdowców dzięki prototypowemu projektowi Yamaha YXZ1000R. Model ten brał udział w Rajdzie Dakar w 2021 i 2022 roku, w ramach trwającego programu rozwojowego i zajął odpowiednio 2 i 6 miejsce.

Producent planuje skupić się na dwóch kołach chcąc spełniać zmieniające się wymagania klientów w sektorze off-roadowym, biorąc pod uwagę przyszłe wprowadzenie na rynek nowej Ténéré World Raid.

Eric de Seynes, Prezes, Dyrektor Generalny Yamaha Motor Europe: - Yamaha ma długą i bogatą historię w Rajdzie Dakar, począwszy od pierwszej edycji w 1979 roku aż do ery współczesnej. Jest to również impreza, którą osobiście się pasjonuję, ponieważ dwukrotnie startowałem w tym wydarzeniu i przez wiele lat ściśle współpracowałem z Jean-Claude Olivierem, który nie tylko ścigał się i wygrywał etapy w Dakarze, ale także nadzorował najbardziej udany pionierski okres Yamahy w rajdach. Jednak podczas gdy Rajdowi Dakar udało się pozostać blisko swoich korzeni, nawet po wyprowadzce z Afryki, to świat znacznie się zmienił. Nasi klienci off-roadowi mają teraz inne oczekiwania i szukają innych produktów, a my musimy ich potrzeby zaspokoić, jeśli chcemy pozostać w tym segmencie rynku. Z tego powodu postanowiliśmy zakończyć naszą długą historię na dwóch kołach w Rajdzie Dakar i Mistrzostwach Świata w Rajdach Cross-Country, jednocześnie wzmacniając nasze zaangażowanie w ściganie się w Dakarze na czterech kołach z Yamahą YXZ1000R SSV. Zaangażowanie Yamahy w rajdy motocyklowe nie skończyło się zupełnie, ale nasz przyszły w nich udział musi mieć bliższy związek z naszymi klientami i ich aspiracjami, poprzez rozwijanie potencjału Ténéré 700 w kierunku, który umożliwi im ponowne odkrycie bardziej ryzykownej strony rajdów.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr