tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Tor w Barcelonie zmienia układ Triumph Tlo premium Tiger prawdziwa przygoda 08-03
NAS Analytics TAG

Tor w Barcelonie zmienia układ

Autor: Lovtza 2016.12.19, 12:48 Drukuj

Po tragicznej śmierci Luisa Saloma, na zakręcie numer 11, tor Circuit de Barcelona-Catalunya zostanie przebudowany. Hiszpan wypadł z toru na szybkim prawym wirażu, w miejscu gdzie na zewnętrznej nie było ani pułapki żwirowej, ani dmuchanych band. Organizatorzy tłumaczyli niedostateczny poziom zabezpieczeń faktem, że ówczesny zakręt numer 11 był miejscem, gdzie upadki zdarzały się wyjątkowo rzadko. Z pewnością dla rodziny Saloma to mało przekonujące wyjaśnienie.

W trakcie tegorocznej rundy MotoGP zastosowano rozwiązania tymczasowe, co w praktyce oznaczało wykorzystanie nitki toru F1, która w miejscu szybkiego prawego zakrętu prowadzi ciasną szykaną. Nie było to rozwiązanie idealne, bo wrażenie zawodników było takie, że przy zakręcie numer 14 jedna ze ścian jest zbyt blisko, natomiast na zakręcie 15 jest zbyt mała pułapka żwirowa. Teraz zakręt numer 14 ma być wcześniej, co rozwiązuje problem obecności ściany, kolejny zakręt numer 15 poprowadzony zostanie w miejscu, gdzie pułapka żwirowa jest szersza. To pozwoli też mocniej rozpędzić się zawodnikom przed ostatnim szybkim prawym zakrętem, z którego tor w Barcelonie jest słynny.

To nie jedyne zmiany w układzie toru. Z uwagi na wzrastające prędkości motocykli konieczne okazało się wyłączenie z użytku lubianego przez zawodników i widzów zakrętu numer 10. Ten długi lewy zakręt pokonywany ze średnią prędkością zostanie zastąpiony znacznie wolniejszym i ciaśniejszym lewym zakrętem i następującym po nim płytkim lewym przełamaniem. Rozpędzone motocykle potrafiły w starym zakręcie numer 10 dolatywać do muru z opon, a na poszerzenie pułapki żwirowej nie ma w tamtym zakręcie miejsca.

Circuit de Barcelona-Catalunya z uwagi na swoje położenie w dolinie pomiędzy wzgórzami i blisko istniejącej już infrastruktury jest trudnym obiektem do modyfikacji i przebudowy. Wszelkie prace inżynieryjne wiążą się z ogromnymi nakładami pracy i pieniędzy. Przykładem problemu z którym właściciele toru będą musieli się z czasem uporać jest ostatni prawy zakręt prowadzący na prostą. Co prawda teraz zawodnicy zostali spowolnieni szykaną (wspomniane zakręty 14 i 15), ale w klasycznym układzie motocyklowego Grand Prix trybuna jest zbyt blisko toru i nie ma jak jej przesunąć. A na prace modernizacyjne jak przyznają władze toru nie ma środków.

Źródło: MotoGP; Zdjęcie: Izaskun Ruiz

  NAS Analytics TAG

Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami użytkowników portalu. ¦cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶ć opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz s± moderowane. Komentarze po dodaniu s± widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadaj±cym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu ¦cigacz.pl lub Regulaminu Forum ¦cigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualno¶ci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep ¦cigacz

    na górę