tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Szwecja. Plaga kradzieży kamer z fotoradarów. Ślady prowadzą do Rosji?
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Szwecja. Plaga kradzieży kamer z fotoradarów. Ślady prowadzą do Rosji?

Autor: Andrzej Sitek 2022.11.02, 09:35 Drukuj

Sprawa dotyczy Szwecji i  jest dość tajemnicza, bo nie chodzi o to, że ktoś kradnie całe urządzenia służące do weryfikacji prędkości pojazdów. Sprawcy dostają się do wnętrza fotoradaru i wymontowują tylko jeden element — precyzyjną optykę.

Złodzieje bez wątpienia znają się na swym fachu. Szwedzka policja ujawniła, że specjalistyczne kamery są demontowane w taki sposób, aby nie uszkodzić cennych części. Koszt tylko jednej kamery marki Nikon, które wykorzystywane są w fotoradarach, to nie mniej niż 250 tys. szwedzkich koron (SEK), czyli według aktualnego kursu ponad 108 tys. złotych.

2023 05 Harley Davidson 2plus2 420x400
NAS Analytics TAG

Problem narasta. Tylko w sierpniu z fotoradarów zostało ukradzione około 70 kamer. Do końca zeszłego miesiąca zdekompletowano łącznie ponad 150 fotoradarów, a straty sięgnęły 27 mln koron. To ponad 11,5 mln złotych. Oczywiście całkowity koszt naprawy będzie o wiele wyższy.

Skala procederu wskazuje, że chodzi o zorganizowaną akcję, a pewne ślady prowadzą do… Rosji. Warto zwrócić uwagę, że złodzieje pozostają w zasadzie nieuchwytni, a przecież maszty z fotoradarami znajdują się w ruchliwych miejscach, często pod nadzorem innych systemów monitorowania dróg. To może świadczyć o bardzo dobrej organizacji szajki i wysokich kwalifikacjach złodziei.

W szwedzkich mediach pojawiły się już spekulacje, że za zorganizowaną akcją kradzieży drogiej optyki mogą stać… rosyjskie służby specjalne. Nie jest tajemnicą, że Rosjanom brakuje części do dronów, które służą do ataków na Ukrainę. Precyzyjne kamery Nikona używane w fotoradarach mogłyby zostać wykorzystane w bezzałogowych statkach powietrznych.

Zastanawiający jest jeszcze jeden fakt. Pomimo szeroko zakrojonych działań policji, mających na celu ujęcie sprawców, dotychczas udało się złapać tylko jedną osobę. Jej udział w sprawie jest niejasny, a organy ścigania ujawniły jedynie, że u podejrzanego znaleziono kilka ze skradzionych kamer. Kim jest ten osobnik? Tego policja nie ujawnia, podając jako powód dobro prowadzonego śledztwa.

W Polsce na razie nikt nie okrada fotoradarów z drogie optyki. Na razie...

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

NAS Analytics TAG
Zobacz również

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę