tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Rajd Dakar: Sonik zgodnie z planem, kara Wiśniewskiego Advertisement
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Rajd Dakar: Sonik zgodnie z planem, kara Wiśniewskiego

Autor: Informacja prasowa 2018.01.07, 11:00 Drukuj

Niemal milion kibiców, według danych organizatora, oglądało start 40. edycji  Rajdu Dakar na ulicach Limy. Rafał Sonik i Kamil Wiśniewski przejechali przez rampę startową krótko po ósmej rano lokalnego czasu i od razu ruszyli na trasę pierwszego etapu. Na 31-kilometrowym odcinku specjalnym Polacy pojechali pewnie i szybko, ale nie obyło się bez komplikacji.

Pobudka przed świtem, przygotowanie rajdowego rynsztunku, odbiór quadów z parku zamkniętego, tradycyjny kopniak na szczęście i wyjazd na rampę w centrum Limy. Tegoroczny Rajd Dakar już od pierwszego dnia nie pozwolił zawodnikom na chwilę wytchnienia. Po powitaniu z peruwiańskimi kibicami, kolumna pojazdów ruszyła w stronę Pisco. Trasa dojazdowa liczyła 242 km, a na jej końcu czekał krótki odcinek specjalny liczący 31 km.

NAS Analytics TAG

- Peru wyraźnie czekało na Dakar. Podczas ceremonii startu, mimo porannej pory na ulice wyległo tysiące kibiców. Dzień wcześniej w miasteczku dakarowym były po prostu "dzikie tłumy", do wejścia trzeba było stać w kilometrowej kolejce, a wcześniej przynajmniej godzinę w korkach. Również na trasie nie brakowało licznych grup widzów - opisywał Rafał Sonik.

Krótki odcinek specjalny miał być przedsmakiem najbliższych czterech dni rywalizacji. Organizator zapowiadał sporo piasku oraz trudne do pokonania wydmy, ale co ciekawe, to nie podłoże przysporzyło zawodnikom najwięcej problemów, lecz nawigacja. - To dość ciekawa sytuacja, ponieważ Alexis Hernandez mówił mi, że przyjeżdża w te okolice w weekendy pojeździć po pustyni. Mimo to zanotował dość odległy czas. Wszystko z powodu waypointu, którego sam szukałem przez dobre trzy minuty. Dodatkowo kibice kierowali nas w złym kierunku i podejrzewam, że sporo zawodników dało się zmylić - relacjonował zwycięzca z 2015 roku.  

Rafał Sonik zgodnie z założeniem pojechał spokojnie, ale trzymając się blisko głównych rywali. Ostatecznie uzyskał piąty czas, tracąc cztery minuty do najszybszego Ignacio Casale. Minutę za Chilijczykiem na mecie zameldował się zeszłoroczny triumfator Siergiej Karjakin, a trzeci był Pablo Copetti. Początkowo tuż za podium plasował się Kamil Wiśniewski, ale ostatecznie spadł na 33. pozycję z powodu 20-minutowej kary.

- Dzisiejszy odcinek był krótki i mocno pokręcony. Prawdopodobnie dostanę karę za ominięcie jednego waypointa, bo skoncentrowałem się na mocnym tempie i za dużo czasu musiałbym poświęcić na szukanie. Mam jednak nadzieję, że to pierwsza i ostatnia kara podczas tego Dakaru - mówił Kamil Wiśniewski jeszcze przed werdyktem sędziów.

W niedzielę zawodników czeka pierwszy prawdziwy dzień ścigania. Pętla po wydmach wokół Pisco będzie liczyć 267km. Pierwszy wśród quadowców na oes wyjedzie Ignacio Casale. - Na tej pustyni najtrudniej ma zawodnik otwierający trasę. Ci, którzy będą już widzieć założony ślad, będą mogli jechać pewniej i szybciej. Dla mnie wynik jest więc bardzo dobry, bo daje mi taktycznie korzystną pozycję startową - zakończył Rafał Sonik.

Wyniki I etapu:

1. Ignacio Casale (CHL) 27.32
2. Siergiej Karjakin (RUS) +1.00
3. Pablo Copetti (ARG) +2.59
4. Nicola Cavigliasso (ARG) +3.08
5. Rafał Sonik (POL) +4.01
6. Kees Koolen (NLD) +4.03
7. Gustavo Gallego (ARG) +4.41
8. Simon Vitse (FRA) +4.44
9. Tomas Kubiena (CZE) +5.00
10. Jeremias Gonzalez Ferioli (ARG) +6.02

33. Kamil Wiśniewski (POL) +22.38

 

  NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    na górę