tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Rafa Sonik traci prowadzenie w Dakarze
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Rafa Sonik traci prowadzenie w Dakarze

Autor: Lovtza 2015.01.07, 08:26 Drukuj

Na mecie trzeciego etapu zmagań wydawało się, że przyniósł on kolejny mały sukces Rafała Sonika w drodze do zwycięstwa Rajdu Dakar. Krakowski quadowiec utrzymał pozycję lidera, osiągając trzeci czas na 220-kilometrowym odcinku specjalnym. Dwa miejsca przed nim i pozycję tuż za nim zajęli Argentyńczycy.

Bycie "osaczonym" przez miejscowych to specyfika tego rajdu. To jest ich podwórko i dlatego dominują. Nie ma się czemu dziwić - komentował spokojnie rajdowiec.

NAS Analytics TAG

Wtorek miał być kolejnym dniem rywalizacji pomiędzy Rafałem Sonikiem oraz Ignacio Casale. Niestety Chilijczyk, prawdopodobnie z powodu niegroźnego zderzenia z samochodem na drodze dojazdowej, spóźnił się na start odcinka specjalnego, co będzie go kosztować około pół godziny straty. Dodatkowy czas zostanie mu doliczony przez sędziów na zakończenie rajdowego dnia.

To działo się jednak za plecami "SuperSonika", który nieświadomy swojej rosnącej przewagi ruszył na trasę pierwszego, górskiego oesu tegorocznej edycji Dakaru.

Pierwsza część była taka jak lubię: ciasne zakręty i techniczna jazda. Druga jednak była okropna - wielkie głazy przysypane piaskiem. To był teren dla Hondy, bo Yamahy posiadające mniejszy prześwit, gorzej się na takich odcinkach spisują. Dlatego właśnie wygrał jadący Hondą Lucas Bonetto - komentował krakowianin.

Kapitan Poland National Team wskazał na jeszcze jeden powód, dla którego nie wygrał drugiego z rzędu etapu. - Zgubiłem się na 15 km przed metą. Straciłem maksymalnie trzy albo cztery minuty, ale to przesądziło o wyniku. Dlaczego tak się stało? Motocykliści w wielu miejscach robią skróty. Jednym z takich miejsc był wyjazd z rzeki, gdzie ślady prowadziły w czterech różnych kierunkach. Instynktownie pojechałem za jednym z nich i popełniłem błąd. Musiałem zawrócić.

Trzecie miejsce nie jest czymś, co bardzo by mnie martwiło. Oczywiście wolałbym wygrać etap dla samego wyniku, ale bardzo ciasno jedziemy, a różnice między nami są minimalne. To jest chyba najbardziej charakterystyczne dla tej edycji Dakaru. Nie pamiętam, żebyśmy wcześniej jechali tak blisko siebie, by dzieliły nas pojedyncze sekundy. To niesamowite - kontynuuje Sonik.

Niestety po kilku godzinach dotarła do nas Rafał Sonik cieszył się pozycją lidera Rajdu Dakar tylko przez dwa dni. Po trzecim etapie sędziowie nałożyli na Polaka 15 minut kary, tym samym zrzucając go na 4. pozycję w rywalizacji quadowców.

Miałem dwa problemy, które niestety mogą prowadzić do kary. Nie działał mi Sentinel i Speedocap. Nie wiem co się stało, ale z tego powodu dwa razy za szybko wjechałem w strefę kontroli prędkości. Oczywiście za każdym razem przejeżdżałem te strefy zgodnie z przepisami, ale sam wjazd mógł być za szybki, bo moje urządzenia nie sygnalizowały początku tej partii - mówił jeszcze w poniedziałek Rafał Sonik.

Przewidywania Rafała Sonika niestety się sprawdziły. Dzień po pechowej awarii dwóch kluczowych urządzeń, sędziowie nałożyli na kapitana Poland National Team karę 15 minut. Tym samym Polak spadł na czwartą pozycję i traci 10 minut i 5 sekund do nowego lidera, którym został Sergio Lafuente.

Przed polskim quadowcem wciąż sklasyfikowany jest Ignacio Casale. Chilijczyk w środę powinien otrzymać karę za spóźnienie się na start wtorkowego odcinka specjalnego z powodu kolizji z samochodem cywilnym. Na etapie na szczęście nie zawiódł również quad.

Uderzyłem parę razy przednimi wahaczami, podnóżkami, podłogą i teraz musimy wszystko dobrze sprawdzić. Było mnóstwo skał, więc rama może być trochę nadwyrężona - tłumaczył Sonik, który w perspektywie ma środową przeprawę przez Andy i pierwszy odcinek specjalny na terenie Chile.

Na drodze dojazdowej zawodnicy wyjadą na Paso San Francisco - przełęcz położoną na wysokości 4 800 m n.p.m.

Aktualna klasyfikacja generalna quadów:
1. Sergio Lafuente (URY) + 11:43.15
2. Ignacio Casale (CHL) + 0.11
3. Sebastian Halpern (ARG) + 7.28
4. Rafał Sonik (POL) + 10.05
5. Mohamed Abu-Issa (QAT) + 16.38

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr