tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Prezes Orlenu zapowiedzia promocj na stacjach benzynowych koncernu. Start 24 czerwca
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Prezes Orlenu zapowiedzia promocj na stacjach benzynowych koncernu. Start 24 czerwca

Autor: Andrzej Sitek 2022.06.21, 12:32 2 Drukuj

Dożyliśmy czasów, kiedy to szef jednego z największych koncernów paliwowych w naszym kraju ogłasza czasowe promocje, żeby Polacy mogli sobie zatankować paliwo. Potem znowu tylko rower?

Niby powinniśmy się cieszyć, ale to mi przypomina rzeczywistość z lat 80. ubiegłego wieku, kiedy to w czasach jedynego słusznego systemu politycznego prasa już od czerwca informowała, że do Polski płyną cytrusy. Na Święta. Wtedy podobno ludzie też się cieszyli, że partia dba o obywateli.

NAS Analytics TAG

To była ironia. Nikt się nie cieszył.  

Ale nie wpadajmy od razu w wisielczy nastrój. Szef Orlenu zapowiedział starania, aby w wakacje pojawiła się "pewnego rodzaju promocja", ale zastrzegł, że nie będzie duża. Akcja potrwa do końca okresu urlopowego. O czym konkretnie mówi Daniel Obajtek?

Chodzi o część zysku koncernu wynikającą z marży rafineryjnej i hurtowej. Promocja Orlenu będzie polegać na wykorzystaniu przez klientów tzw. programów lojalnościowych, co pozwoli zapłacić mniej za paliwo. Ale nie powinniśmy liczyć na wielkie obniżki. Diesel, benzyna i LPG będą tańsze najwyżej o kilka groszy na litrze. Dlaczego tak mało?

Prezes Orlenu tłumaczy, że koncern nie jest w stanie nadmiernie obniżyć cen, ponieważ aż ok. 30 proc. paliw Polska musi importować. W wartościach bezwzględnych oznacza to, ze Orlen i Lotos produkują ok. 18 mln ton paliw. Importujemy ok. 5 mln ton. Gdyby Obajtek obniżył ceny w hurcie, to wówczas inni użytkownicy rynku nie zaimportują paliw do Polski, a to oznacza ryzyko utraty, braku 5 mln ton paliw.

Przy okazji warto dodać, że na przełomie lipca i sierpnia dojdzie do fuzji Orlenu i Lotosu. Komisja Europejska ostatecznie zgodziła się na połączenie obu koncernów.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 2
Poka wszystkie komentarze
Autor:zs 22/06/2022 06:56

brak sw

Odpowiedz
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr