tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Polscy onierze na motocyklach w czasie I wojny wiatowej
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Polscy onierze na motocyklach w czasie I wojny wiatowej

Autor: Tomasz Szczerbicki 2021.01.24, 18:42 Drukuj

Historia Armii Polskiej zaczyna się w sierpniu 1914 roku, kiedy to 1. Kompania Kadrowa, pod wodzą Józefa Piłsudskiego, rozpoczęła z krakowskich Oleandrów swój marsz ku wolnej Polsce. Formacja ta nie posiadała na wyposażeniu samochodów ani motocykli, a pierwsze pojazdy mechaniczne zdobyto na wrogu, gdy ruszyła do walki z Rosją. W niedługim czasie Kompania Kadrowa przekształciła się w Legiony Polskie. Formacje te walczyły po stronie Austro-Węgier.   

Pierwszymi zdobyczami Legionów mogły być motocykle produkcji angielskiej i francuskiej, najliczniej używane przez armię rosyjską w I wojnie światowej. W carskim wojsku była również wykorzystywana niewielka ilość amerykańskich motocykli Harley-Davidson i Indian.

NAS Analytics TAG

W ostatnich dwóch latach I wojny światowej także inne strony tego konfliktu chciały pozyskać Polaków do walki, oferując im obietnicę wolnej ojczyzny, po zakończeniu wojny. W Rosji powstały wówczas trzy korpusy polskie i kilka innych formacji (dywizji, brygad, pułków). Niemcy stworzyli "Polnische Wehrmacht". Wspomniane formacje, powstałe w latach 1917 - 1918, posiadały skromne parki maszyn wyposażone w kilkanaście (może kilkadziesiąt?) motocykli typowych dla armii danej strony konfliktu.

Po zakończeniu I wojny światowej i odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości podstawą taboru motocyklowego odtwarzanej Armii Polskiej stały się pojazdy zdobyczne oraz zakupione przez rząd z demobilu.

 

Tomasz Szczerbicki

Redaktor naczelny magazynu "Swoimi Drogami" (iMotocykl)

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr