tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Oszustwo na fotoradar. GITD ostrzega wszystkich przed faszywymi mandatami. Jak je rozpozna?
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Oszustwo na fotoradar. GITD ostrzega wszystkich przed faszywymi mandatami. Jak je rozpozna?

Autor: Wojciech Grzesiak 2024.03.12, 09:02 Drukuj

Oszuści próbują różnych sposobów, żeby dobrać się do naszych pieniędzy. Tym razem postanowili podszyć się pod GITD i wysyłają fałszywe mandaty z fotoradarów, odcinkowych pomiarów prędkości i systemu red light. Przed oszustwem przestrzega sam GITD.

Jak rozpoznać fałszywy mandat z fotoradaru lub odcinkowego pomiaru prędkości? Przede wszystkim jest on przesyłany mailem, podczas gdy GITD zawsze wysyła mandaty listownie. Sam mail jest przysyłany z domeny innej niż rządowa. Oszuści grożą też, że ofiara ma tylko 72 godziny na opłacenie mandatu, podczas gdy w rzeczywistości czas ten wynosi 7 dni. Forma płatności również jest podejrzana, ponieważ mandaty opłaca się przelewem, a tu wymagana jest płatność za pośrednictwem PayU lub Blika.

NAS Analytics TAG

Wiadomość wygląda logicznie i poważnie, choć brakuje tam kilku szczegółów, takich jak miejsce, w którym popełniono wykroczenie oraz informacja o wysokości kary. Jest też dopisek, który mówi, że mandat można zakwestionować. Wystarczy kliknąć w link, żeby rzekomo skontaktować się z najbliższym Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym. Oczywiście, należy zakładać, że kliknięcie również nie przyniesie niczego dobrego.

Co robić, kiedy taki mail nadejdzie? Możesz go usunąć lub przesłać screen do canard@gitd.gov.pl, a także zgłosić próbę wyłudzenia pieniędzy do CERT.PL. Najważniejsze to nie klikać w żaden z linków. Jeżeli jednak będziesz mieć chwilę słabości i przekażesz swoje dane logowania do bankowości elektronicznej, to jak najszybciej zmień hasło i skontaktuj się z bankiem.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr