tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Oszustwo na mandat z fotoradaru przybrao now form. Po mailach i wiadomociach tekstowych oszuci maj inny sposb
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Oszustwo na mandat z fotoradaru przybrao now form. Po mailach i wiadomociach tekstowych oszuci maj inny sposb

Autor: Wojciech Grzesiak 2024.04.22, 14:28 1 Drukuj

Od jakiegoś czasu Główny Inspektorat Transportu Drogowego ostrzega przed fałszywymi informacjami o mandatach z fotoradarów. Teraz pojawiło się kolejne takie ostrzeżenie, a oszuści postanowili wznieść się ze sprytem na wyższy poziom i na dodatek poczynili sporą inwestycję.

Dotychczas oszuści korzystali z elektronicznych kanałów wysyłki fałszywych informacji. Najpierw były to wiadomości e-mail, a później wiadomości SMS. GITD szybko powiadomił wszystkich o tych działaniach, a do tego każdy ma w pamięci, że informacje o popełnionych wykroczeniach zazwyczaj są wysyłane listownie. Oszuści postanowili pójść tym tropem i zainwestowali w fałszywe druki z informacją o wystawionym mandacie, przez co więcej osób może paść ich ofiarami.

NAS Analytics TAG

Jak nie dać się oszukać? CANARD informuje, że pierwszy kontakt nie jest jeszcze mandatem, a służy jedynie do ustalenia tego, kto kierował pojazdem, kiedy doszło do popełnienia wykroczenia. Żeby mandat został nałożony, to kierowca lub właściciel pojazdu musi wyrazić na to zgodę. Jeżeli tego nie zrobi, sprawa jest kierowana do sądu. Przesyłka zawierająca mandat karny jest przesyłana osobnym listem poleconym w wersji papierowej lub elektronicznie, jeśli sprawca zgodził się na doręczenie mandatu za pośrednictwem portalu eBOK CANARD.

Jak rozpoznać fałszywą korespondencję? Pierwsza lampka ostrzegawcza powinna się zapalić dla formy jej doręczenia, bo zawsze jest to list polecony. W fałszywym wezwaniu błędnie wpisane są też dane organu wydającego mandat. W polu nazwy organu widnieje np. Główny Inspektorat Ruchu Drogowego zamiast Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Druga kwestia to adres - siedziba CANARD mieści się przy ul. Przyczółkowej 109A, a adres do korespondencji to skrytka pocztowa 146, 05-090 Raszyn.

Jeżeli otrzymacie list od Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym i będziecie mieli wątpliwości co do jego autentyczności, najlepiej skontaktować się z CANARD pod adresem mailowym canard@gitd.gov.pl.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 0
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr