tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Orlen wyręczył Skarb Państwa. Szokujące dane o cenach rafineryjnych
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Orlen wyręczył Skarb Państwa. Szokujące dane o cenach rafineryjnych

Autor: Alonzo 2023.01.06, 20:27 Drukuj

Od 1 stycznia mocno wzrosły podatki, pobierane przez państwo w cenie paliwa. Ten wzrost nie przełożył się na wzrost detaliczny paliwa na stacjach. Opublikowane właśnie dane o strukturze kosztów, które pokrywamy, płacąc za benzynę, wyjaśniają fenomen styczniowego wzrostu bez wzrostu.

Firma BM Reflex, która od ponad 30 lat zajmuje się badaniami rynku paliw, opublikowała najnowsze dane o tym, co składa się na cenę paliwa, płaconą przez nas przy dystrybutorze. Jeszcze pod koniec grudnia ponad 60% ceny paliwa stanowił koszt jego nabycia w rafinerii, czyli w przypadku Polski cena pobierana przez Orlen od odbiorców hurtowych. Jak podaje BM Reflex było to odpowiednio 60,8% ceny benzyny i 66,1% ceny oleju napędowego. VAT w grudniu stanowił 7,4% ceny, płaconej przez nas na stacji. Kolejnymi podatkami były akcyza, opłata paliwowa i opłata emisyjna, a marża stanowiła 6,8% ceny. Przy czym za tę marżę detaliczną odpowiedzialność nie tyle ponosił Orlen, co okres świateczno - noworoczny. Wiele produktów było w tym czasie sprzedawanych z większą marzą sklepu, o czym najłatwiej przekonać się, sprawdzając na Allegro aukcje produktów, które kupowaliśmy w grudniu. Wiele z tych aukcji ma już nową ofertę, a tam często cena jest nieznacznie niższa od tej, którą zapłaciliśmy, kupując prezenty przed świętami.

NAS Analytics TAG

W styczniu cena, po jaką Orlen sprzedaje benzynę odbiorcom hurtowym, spadła z 60,8% ceny detalicznej do 53,7% ceny detalicznej. W przypadku diesla spadek ten wynosił z 66,1% do 54,6%. Oczywiście wzrost VATu nastąpił z grudniowych 7,4% ceny detalicznej do 18,7% ceny detalicznej (w grudniu doliczane było 8% VAT, a w styczniu 23% VAT, więc to 8% stanowi 7,4% ze 108, a 23% wynosi 18,7% ze 123). Krótko mówiąc, skarbówka zamieniła się z Orlenem w pobieraniu kwoty, wynikającej z większego VAT. W ten sposób nadwyżka, która do końca grudnia trafiała do kontrolowanej przez Skarb Państwa spółki Orlen (chociaż jest to spółka giełdowa o zróżnicowanym gronie udziałowców, to umowa spółki jest skonstruowana tak, że to Skarbowi Państwa przysługuje uprzywilejowanie przy głosowaniu na zgromadzeniu wspólników, co zapewnia kontrolę nad spółką), od 1 stycznia zaczęła trafiać do Skarbu Państwa w postaci wyższych podatków.

Co ciekawe, prezes Orlenu, Daniel Obajtek, pośrednio przyznaje się do działań, które znalazły swoje odzwierciedlenie w danych BM Reflex. Ceny paliwa w grudniu były wysokie, ale prezes Orlenu tłumaczy je pragnieniem uchronienia nas przed szokiem cenowym po przywróceniu VAT w wysokości 23%. Krótko mówiąc, lepiej dla nas, że cały czas mieliśmy drogie paliwo, bo tańsze paliwo w grudniu wywołałoby u nas dyskomfort, gdy jego cena wzrosłaby od stycznia. Jak mówi staropolskie przysłowie: czego oczy nie widziały, tego duszy nie żal.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę