tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Wgierski MOL przej ponad 410 stacji benzynowych Lotosu
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Wgierski MOL przej ponad 410 stacji benzynowych Lotosu

Autor: Andrzej Sitek 2022.12.02, 10:16 Drukuj

MOL Group zajmie miejsce Lotosu na mocy umowy z PKN Orlen. To transakcja wiązana, bo za możliwość ofensywy na polskim rynku, MOL przekazuje polskiemu koncernowi 143 stacje paliw na Węgrzech oraz 39 stacji na Słowacji.

To pozwoli PKN Orlen wejść do tych krajów ze swoją ofertą. PKN Orlen zapłaci za 185 stacji MOL 259 mln dol. Z kolei węgierski MOL to spółka prężnie działająca na obszarze Europy Środkowej i Wschodniej, dlatego jego obecność w Polsce ma strategiczne znaczenie i oznacza poszerzenie strefy wpływów.

NAS Analytics TAG

Jak w tej transakcji znalazła się również sieć Lotos, której stacje czeka obecnie rebranding? To efekt przejęcia przez PKN Orlen, na co zgodę musiał wydać Komisja Europejska. Lotos jest polską grupą kapitałową. Koncern wydobywa gaz ziemny i ropę naftową w Polsce, Norwegii oraz na Litwie. Należy do niego jedna z najnowocześniejszych światowych rafinerii, która jest zlokalizowana w Gdańsku.

Ale dla klientów detalicznych Lotos to przede wszystkim sieć ponad 400 stacji paliw. To Lotos, jako sprzedawca detaliczny oraz hurtowy, zaopatrywał dotychczas w paliwa blisko jedną trzecią polskiego rynku.

Zgodnie z danymi POPiHN PKN Orlen posiada w Polsce 1800 stacji benzynowych i jest niekwestionowanym liderem rynku. Na drugim miejscu znajduje się kontrolowany przez Brytyjczyków koncern BP.

Lotos zajmował dotychczas trzecią pozycję, a na czwartej plasuje się holendersko-brytyjski Shell z 429 punktami. Kolejne sieci to CircleK (374), MOYA (343), Amic (116), Pieprzyk (106), Slovnaft Partner (79) oraz Avia (76).

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr