tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Droga benzyna na stacjach autostradowych. Skd ta rnica?
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Droga benzyna na stacjach autostradowych. Skd ta rnica?

Autor: Andrzej Sitek 2023.01.24, 09:16 Drukuj

Dla nikogo nie jest tajemnicą, że ceny na stacjach zlokalizowanych w obrębie autostrad są wyraźnie wyższe. Różnice są spore i wynoszą od 20 gr do nawet 80 groszy na litrze.

Dlaczego kierowcy podróżujący płatnymi autostradami muszą płacić więcej za benzynę, ropę i LPG?

NAS Analytics TAG

Pierwszy powód jest oczywisty. Operatorzy stacji paliw zlokalizowanych na autostradach mają wyższe koszty, chodzi głównie o opłaty za dzierżawę. Jednocześnie wykorzystują swoje specyficzne umiejscowienie, żeby wyrównać różnicę. Mogą to robić, bo stacje są rozmieszczone rzadko - najczęściej co kilkadziesiąt kilometrów, a alternatywą jest zazwyczaj jedynie zjazd z autostrady - na co kierowcy decydują się bardzo niechętnie.

Warto wspomnieć o jeszcze jednym procederze, który nasila się w ostatnich latach. Właściciele stacji benzynowych zlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie autostrad doskonale zdają sobie sprawę, że niektórzy podróżni zdecydują się zjechać z szybszej trasy właśnie po to, żeby zatankować taniej - to zrozumiałe w aktualnych okolicznościach szalejących cen paliw. Ale zmotoryzowani, którzy liczą, że zaoszczędzą kilkadziesiąt złotych, mogą się bardzo zdziwić, bo operatorzy przyautostradowych stacji paliw coraz częściej podnoszą ceny do poziomu zbliżonego do cenników na autostradach.

Planując dłuższe przejazd najlepiej zatankować przed wjechaniem na autostradę, natomiast w przypadku konieczności ponownego tankowania nie zawsze warto rozglądać się za tańszym paliwem poza trasą szybkiego ruchu. Oszczędność może być pozorna.

I jeszcze jedno. Jazda na tzw. oparach i sytuacja, w której doszło do braku paliwa i zatrzymania pojazdu z tego powodu, może być bardzo kosztowna. Brak paliwa w baku nie jest uznawany za sytuację awaryjną, tylko błąd kierowcy.

Co prawda policja nie wlepi kierowcy mandatu, jeśli pojazd stoi na pasie awaryjny, ma prawidłowo ustawiony trójkąt ostrzegawczy, kierowca i pasażerowie schronią się za barierą ochronną, a obsługa autostrady zostanie poinformowana o sytuacji. Bardzo kosztowne jest natomiast dostarczenie paliwa przez obsługę najbliższej stacji paliw. Rachunek może wynieść nawet kilkaset złotych.

Jedna uwaga. Przepisy naszych sąsiadów są w tym zakresie bardziej restrykcyjne, np. w Niemczech zatrzymanie się na autostradzie jest nielegalne i oznacza mandat w wysokości 35 euro za postój i 70 euro za parkowanie.

Zgodnie z aktualnymi danymi e-petrol.pl średnia cena PB 95 wynosi 6,54 zł/l i ma tendencję malejącą. Ceny spadają mniej więcej od końca października ubiegłego roku. Najpopularniejsza benzyna kosztowała wtedy średnio 6,85 zł/l.   

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr