tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Opony groniejsze dla rodowiska ni spaliny. Wyniki brytyjskiego eksperymentu
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Opony groniejsze dla rodowiska ni spaliny. Wyniki brytyjskiego eksperymentu

Autor: Wojciech Grzesiak 2022.06.09, 10:32 2 Drukuj

Brytyjska firma Emission Analytics przeprowadziła eksperyment, który miał na celu sprawdzenie, jaki jest wpływ zużycia opon na środowisko naturalne. Okazuje się, że jest on większy niż w przypadku samych spalin.

To już drugi tego typu eksperyment przeprowadzony przez Emission Analytics. W pierwszym używano samochodu Volkswagen Golf, który jeździł po torze wyścigowym z przepisową prędkością, ale manewry były wykonywane w sposób agresywny. Już wtedy okazało się, że odpady zostawiane przez zużywające się opony są groźniejsze niż same spaliny. Potwierdziło to kolejne badanie i tym razem użyto Mercedesa klasy C, którym poruszano się z przepisowymi prędkościami i umiarkowaną dynamiką po drogach publicznych. Sprawdzono opony 14 różnych producentów. Samochód nie był w żaden sposób obciążony. Okazało się jednak, że spokojna jazda niewiele daje, ponieważ wynik był jeszcze gorszy.

NAS Analytics TAG

W ostatecznym raporcie Emission Analytics podało, że zużycie opon jest 1850 razy groźniejsze dla środowiska niż same spaliny, ale badacze dodali, że przy takich wnioskach trzeba być ostrożnym z interpretacją. Przypomnieli, że różnica wynika z produkowania coraz bardziej ekologicznych pojazdów. W samochodach mamy obecnie normę emisji spalin Euro 7, a w motocyklach - Euro 5. Według badań problemem nie jest styl jazdy, ale masa pojazdu. Ta oczywiście wzrasta, ponieważ są dodawane nowe elementy filtrujące spaliny. W przypadku pojazdów elektrycznych za dużą masę są odpowiedzialne akumulatory. Szczegółowe wyniki znajdziecie na stronie Emission Analytics.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 2
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr