tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Okrga rocznica marki Akrapovi. To ju 30 lat. Od czego si zaczo?
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Okrga rocznica marki Akrapovi. To ju 30 lat. Od czego si zaczo?

Autor: Andrzej Sitek 2021.04.20, 11:08 Drukuj

Mistrz w dziedzinie wyczynowych układów wydechowych, firma Akrapovič, w 2021 roku będzie obchodzić 30-lecie istnienia. Marka została oficjalnie założona w 1991 roku, ale być może nie wiecie, że warsztat, gdzie powstawały pierwsze wydechy, jest oddalonym zaledwie nieco ponad kilometr od obecnej siedziby firmy w Ivančna Gorica w Słowenii.

Trzy dekady po założeniu firma działa w dwóch najnowocześniejszych zakładach produkcyjnych w Słowenii, zatrudniając ponad 1300 pracowników. Obiekty firmy w Ivančnej Goricy obejmują własną odlewnię tytanu, hamownię - na której motocykle dosiadane są przez roboty, laboratorium metalurgiczne, dział badań i rozwoju oraz dział wyścigowy. Cała produkcja, od produkcji rur po montaż końcowy, odbywa się w dużej hali produkcyjnej w Črnomelj.

NAS Analytics TAG

W rzeczywistości Igor Akrapovič nie zamierzał zostać specjalistą od układów wydechowych. Podobnie jak wielu innych wielkich w historii wyścigów motocyklowych, zaczynał jako zawodnik, ale kiedy nie możesz znaleźć potrzebnych części na rynku, a masz wystarczająco dużo pasji, możesz po prostu spróbować wymyślić, jak zrobić je samemu. Takim człowiekiem był i wciąż jest Akrapovič.

- Na początku tuningowałem całe motocykle, a zarobione pieniądze przeznaczałem na udział w wyścigach. Tuning był dla mnie prawie tak samo interesujący jak wyścigi, więc zakup giętarki do rur był dla mnie czymś naturalnym. Tak to się wszystko zaczęło. Z dumą patrzę na trzy dekady rozwoju firmy, a zwłaszcza na jej historię wyścigową, ponieważ wyścigi są najtrudniejszym poligonem doświadczalnym dla produktu - powiedział Igor Akrapovič podsumowując trzydzieści lat swoje pracy.

W ciągu trzech dekad istnienia firma przeszła długą drogę ewolucji. Na początku zajmowała się układami wydechowymi do motocykli wyścigowych, by w końcu zająć się wyczynowymi systemami do samochodów wyścigowych, a także wysokiej klasy wydechami dla konsumentów, zarówno do motocykli, jak i samochodów. W ciągu niespełna 30 lat Akrapovič zdobył 140 tytułów mistrza świata w różnych dyscyplinach wyścigowych, w tym MotoGP, WSBK, DTM i innych.

Aby uczcić okrągłą rocznicę, firma planuje wypuścić dwa specjalne, limitowane układy wydechowe Evolution Line Titanium 30th Anniversary, co nastąpi pod koniec 2021 roku. Z kolei wydechy Kawasaki Ninja ZX-10RR/ZX-10R oraz Ferrari F8 Tributo pojawią się w ekstremalnie ograniczonych seriach 30 sztuk dla każdego z dwóch typów. Informacje na temat cen i dostępności zostaną podane w późniejszym czasie.   

Wszystkie informacje dotyczące 30-lecia firmy można śledzić na jej oficjalnych kanałach w mediach społecznościowych pod hashtagiem #30YearsAkrapovic lub odwiedzić Akrapovič 30 Years, specjalną stronę internetową poświęconą wydarzeniu, na której przez cały rok będą publikowane nowe treści, w tym specjalne wydanie Akrapovič Lifestyle Magazine w formacie cyfrowym. W 30. numerze magazynu znajdą się wybrane artykuły z poprzednich wydań, a także nowy materiał przedstawiający rozwój firmy w ciągu ostatnich trzydziestu lat.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr