tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Odżywianie motocyklisty - co jeść w dniu wyścigu?
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Odżywianie motocyklisty - co jeść w dniu wyścigu?

Autor: Kim Wathen | RacerX Virtual Trainer 2011.08.22, 08:55 17 Drukuj

Frytki z serem, grillowany kurczak, hot dogi, hamburgery, lody, taco, sałatki… Czy robi różnicę, które z tych produktów wybierzesz do spożycia w dniu wyścigu? Oczywiście! Nie tylko ważnym jest co z tego zjesz, ale także kiedy to zrobisz. To dzięki energii przetworzonej z posiłków będziesz w stanie stawać na najwyższym stopniu podium!

Podstawowe zasady

Twoim celem jest posiadanie wysokiego poziomu energii oraz osiągnięcie fizycznego i psychicznego szczytu podczas wyścigu. Najłatwiej możesz to osiągnąć, stosując się do sześciu ogólnych zasad:

  1. Staraj się jeść i pić co 2-3 godziny (ta zasada dobra jest by stosować ją każdego dnia).
  2. Jedz węglowodany złożone, a nie cukry!
  3. Przed startem, jedz nieco większe ilości tłuszczu niż normalnie.
  4. Unikaj żywności, która może spowodować zaburzenia żołądkowe i inne nieprzyjemności.
  5. Zwróć uwagę na porę jedzenia – upewnij się, że w momencie stawania na linii startu będziesz miał dużo złożonych węglowodanów w organizmie.
  6. Rozważ używanie napojów przeznaczonych dla sportowców czy napojów regeneracyjnych.

Przykładowe menu na dzień wyścigu

Śniadanie:
Płatki śniadaniowe o niskiej zawartości cukru + mleko
Świeży owoc i/lub sok ze świeżych owoców
Pełnoziarnisty tost z masłem
Woda

Przekąska:
Jogurt

Lunch:
Kanapka z pełnoziarnistego chleba z szynką z indyka
Mleko
Mus jabłkowy

Przekąska:
Świeży owoc
Kanapka z twarożkiem

Obiad:
Grillowany kurczak
Sałatka
Brązowy ryż

Kolacja:
Tuńczyk w oleju
Kanapka z pełnoziarnistego chleba

Najważniejsze są szczegóły

  1. Jedzenie co 2-3 godziny utrzyma twój poziom cukru we krwi na stałym poziomie. Najlepsze efekty osiąga się wtedy, kiedy poziom ten nie przekracza normy.
  2. Mówiąc skrótowo, jest jedna rzecz do zapamiętania w przypadku węglowodanów: dzielimy je na złożone i proste. Makaron i biały cukier to węglowodany. Jeden z nich jest złożony (makaron), a drugi prosty (cukier). Węglowodany złożone uwalniają się wolniej i dostarczają energii długofalowo. Cukry uwalniane są szybko i nie utrzymują wysokiego poziomu energii zbyt długo. Ponieważ twoim celem jest utrzymanie energii przez długi czas, musisz jeść węglowodany złożone, a nie cukry - zwłaszcza w dniu wyścigu. Węglowodany złożone znajdują się między innymi w chlebie, babeczkach, rogalikach itp. Mimo że produkty uzyskane z białej mąki również należą do węglowodanów złożonych, powinieneś jednak sięgać po te, pochodzące ze źródeł pełnoziarnistych.
  3. Tłuszcze również pomogą utrzymać ci energię na wysokim poziomie. Normalnie zalecam dietę niskotłuszczową, jednak na kilka dni przed i w trakcie imprezy sportowej należy spożywać nieco większe ilości tłuszczu, niż normalnie. Jeśli zdarzy się, że twój organizm wyczerpał zapasy węglowodanów, twoje ciało będzie wolało spalać tłuszcze niż białka, by dostarczyć ci energii potrzebnej do ukończenia wyścigu. Sery, lody i smażone potrawy to przykłady jedzenia o wysokiej zawartości tłuszczu. Nie powinny one jednak stanowić głównych składników twojej diety.
  4. Unikanie żywności, która może mieć negatywny wpływ na twoje ciało ma kluczowe znaczenie dla twojego samopoczucia w dniu wyścigu. Produktu mleczne, kofeina, cukier i tłuszcze to tylko niektóre ze składników, które mogą spowodować niestrawność lub inne efekty uboczne. Jeżeli istnieje jakakolwiek szansa, że jakieś jedzenie spowoduje u ciebie niepożądane efekty – nie podejmuj tego ryzyka!
  5. Czas spożycia jedzenia może mieć krytyczne znaczenie w momencie osiągania swoich szczytowych możliwości na torze motocyklowym. Dla najlepszego rezultatu dobrze jest zjeść umiarkowany (czyli nie główny!) posiłek na 30 do 60 minut przed startem. Powinien on składać się w głównej mierze w węglowodanów, ale muszą się tam znaleźć się także i białka. Dobrym wyborem będzie kanapka z pełnoziarnistego chleba z szynką z indyka, jogurt i obwarzanek lub tost z gotowanym jajkiem, owoce i masło orzechowe na pełnoziarnistym chlebie. Napoje dla sportowców, opracowane do spożywania przed treningiem, również mogą być używane, zwłaszcza dla tych zawodników, którzy mają problem z jedzeniem przed startem w wyścigu.
    Glukoza, pozyskiwana z węglowodanów, jest jedynym źródłem energii dla twojego mózgu. Dlatego bardzo ważnym jest, by w momencie stawania na linii startowej twój organizm zaopatrzony był w węglowodany, bez których twoja wydolność fizyczna i psychiczna może się znacznie obniżyć.
    Po zakończeniu wyścigów będziesz chciał jeść i pić, żeby zregenerować siły. Należy zrobić to w ciągu dwóch godzin od zakończenia wyścigu, jednak najlepszy rezultat osiągnie się, jeśli posiłek zostanie zjedzony w ciągu 15 minut od twojego zejścia z motocykla. Ten posiłek (lub napój) powinien zawierać zarówno węglowodany proste, jak i białka. Dobrym wyborem byłby jogurt i owoc, czerwone mięso lub kurczak i pieczony ziemniak. Napoje dla sportowców, które mają za zadanie regenerację organizmu, również stanowią dobry wybór.
  6. Pamiętaj, że równie ważnym czynnikiem jest bycie nawodnionym przed, w trakcie i po wyścigu. Więcej na ten temat w następnym artykule „Co do picia w dniu wyścigu?”

Potęga węglowodanów

Jeżeli będziesz stosował się do powyższych wskazówek, masz szansę na zwiększenie swoich osiągów w sporcie, poprawienie kondycji, zwiększenie wytrzymałości na torze i kto wie, może nawet staniesz na podium? Pamiętaj, że dobra dieta jest jednym z kluczowych elementów przygotowania do wyścigu, składających się na twoją potencjalną wygraną w wyścigu. Pomyśl o tym, kiedy po śniadaniu złożonym z samych cukrów nie będziesz mieć siły, żeby po raz kolejny odpalić swój motocykl.

Od redakcji Ścigacz.pl: W kolejnym tekście zmierzymy się z tematem odpowiedniego nawadniania organizmu. Pamiętajcie, że teksty te mają na celu tylko przybliżyć temat i nakreślają ogólne rady. Aby realnie zwiększyć swoją wydolność organizmu należy skontaktować się ze specjalistami, ponieważ dla każdej osoby indywidualnie dobrane rozwiązania dadzą najlepsze efekty.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
racer x virtual trainer
Komentarze 12
Pokaż wszystkie komentarze
Autor:j 23/08/2011 14:22

kebab z rana jak śmietana

Odpowiedz
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę