tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Motocyklowi kaskaderzy wszech czasw oraz ich najlepsze skoki
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Motocyklowi kaskaderzy wszech czasw oraz ich najlepsze skoki

Autor: Andrzej Sitek 2023.02.06, 16:10 Drukuj

Kiedy spoglądasz na nowy motocykl, zazwyczaj formułujesz w myślach kilka podstawowych pytań. Jaką ma moc? Jakie przyspieszenie? Czy jest wygodny? Jaki ma zasięg? Co z innym kolorami? Ale jedno, o czym prawdopodobnie wcale nie pomyślisz, to: Jak daleko mogę na nim skakać? I dlatego prawdopodobnie nie jesteś profesjonalnym zawodnikiem freestyle motocrossu.

Gdy projektant motocykla zastanawia się nad niuansami najnowszej dwukołowej maszyny, robi to przy założeniu, że oba koła, lub przynajmniej jedno z nich, będą w kontakcie z podłożem. Nikt nie próbuje określić, jak wysoko lub daleko te koła mogą znaleźć się od ziemi. Skąd zatem bierze się obsesja na punkcie wykonywania najbardziej karkołomnych powietrznych akrobacji?

NAS Analytics TAG

Skoki motocyklowe wymagają ostrego treningu, podczas którego trzeba wykonać dziesiątki prób, z których niemal każda oznacza spore ryzyko urazu lub śmierci. Wszystko po to, aby podczas tej jednej decydującej chwili ludzie odwrócili się na moment od swoich spraw i spojrzeli na lecącego w powietrzu motocyklistę. Prawdopodobnie nie przejdziesz do historii, żeby stać się jednym z nich. Zresztą ja też nie i nikt z naszych kolegów-motocyklistów. W przeciwieństwie do poniższych, nieustraszonych gigantów skoków, co czyni ich jednocześnie wyjątkowymi.

Oto moja subiektywna lista i dziesięciu najlepszych motocyklowych "lotników".

10. Ronnie Renner

Ronnie jest jednym z tzw. bike jumpers, który wyłonił się z freestylowej sceny motocrossowej. Siłą Rennera jest bardziej wysokość skoków niż odległość. Poniżej możecie zobaczyć jego rekord świata z 2009 roku. Podczas Red Bull High Rise zawodnik wybił się z blisko 7-metrowej rampy quaterpipe na wysokość 12,6 m, ustanawiając tym samym nowy rekord Guinnessa w wysokości skoku, który łącznie wyniósł 19,5 m. Swoją drogą pobił tym samym swój poprzedni rekord. Swoją drogą, kilka lat później, w 2016 roku, Reener nakręcił genialny filmik z ekstremalnymi skokami na pustyni w Idaho.  Mocna rzecz.

9. Alex Harvill

Chociaż wydaje się, że obecnie mniej uwagi poświęca się skokom na odległość niż niegdyś, wciąż są zawodnicy, którzy prześcigają się w biciu swoich rekordów.  Harvill wykonał rekordowy skok z rampy na podłoże ziemne (ramp-to-dirt) na odległość 129,5 m w 2012 roku i 91 m w formule dirt-to-dirt rok później. Niestety w 2021 roku Harvill zginął w wypadku podczas treningu, który był elementem przygotowań do bicia aktualnego rekordu.

8. Gary Wells

Co prawda w latach 70. ubiegłego wieku w skokach motocyklowych liczyło się tylko jedno nazwisko, które przyćmiło wszystkich innych — do czego jeszcze dojdziemy, kariera Garry’ego Wellsa doprowadziła go do starcia zarówno z Evelem Knievelem, jak i Robbie Knievelem. Ale podobnie jak Knievel senior, najsłynniejszym momentem kariery zawodnika była straszliwa gleba podczas skoku przez fontannę Caesars Palace w Las Vegas. Dodajmy tylko, że Knievel rozbił się w tym miejscu w 1967 roku, a Garry Wells w 1980.   Motocyklista odszedł od nas w 2020 roku.

7. Bubba Blackwell

Podczas gdy większość zawodników specjalizujących się w skokach używa specjalnie przerobionych maszyn opartych na konstrukcjach przeznaczonych do motocrossu, Blackwell zyskał sławę dzięki skokom na oldschoolowych harleyach i buellach, a na każdą akcję ubierał strój z gwiazdkami i paskami, co było hołdem dla Evela Knievela. Lista kontuzji i złamań kości Blackwella jest równie długa, jak u starego mistrza. Po 21 latach wykonywania profesjonalnej jazdy kaskaderskiej dla Buell Motorcycles i Harley-Davidson Motorcycles Blackwell przeszedł na emeryturę 15 sierpnia 2015 roku. Już rok później skakał znowu, przelatując nad piętnastoma samochodami marki Jeep Patriot. Dodajmy, że skała po dwugodzinnych, ulewnych deszczach.  

6. Trigger Gumm

Gumm był rekordzistą Guinnessa przez większą część pierwszej dekady 21 wieku, a także jednym z najbardziej znanych członków zespołu stunterów The Crusty Demons. W kategorii nieustraszonych śmiałków klasyfikują Gumma kosmiczne petardy, które więcej wspólnego mają z lotem niż ze skokami. Amerykanin posiadał pięć rekordów Guinnessa w najdłuższym skoku. Kaskader i zawodnik zmarł całkiem niedawno: 22 czerwca 2022 roku. Z przyczyn naturalnych.

5. Seth Enslow

Enslow zyskał sławę oczywiście dzięki skokom na duże odległości i podobnie jak inne gwiazdy tego wyjątkowo niebezpiecznego sportu, znalazł się w czołówce dlatego, że przetrwał i podniósł się po straszliwych obrażeniach. Najbardziej znany jest fakt, że część czaszki Setha Enslowa została wymieniona po tym, gdy zaliczy w 1999 roku koszmarną glebę próbując pobić rekord skoku Douga Dangera. Dodajmy, że w 2010 roku Seth skoczył na odległość 56 metrów (183,7 stopy) na motocyklu marki Harley-Davidson, ustanawiając tym samym nieoficjalny rekord w kategorii dużego V2.

4. Eddie Kidd

Najbardziej znany brytyjski ekspert od dalekich skoków, był gwiazdą lat 80. Do dziś słynny jest pojedynek na skoki pomiędzy Kiddem a Robie Knievelem, który zakończył się wygraną Anglika. Ale szczęśliwa gwiazda Kidda zgasła w 1996 roku podczas The Bulldog Bash na terenie byłej bazy wojskowej RAF-u Long Marston Airfield niedaleko Stratford. Obrażenia, jakie odniósł Kidd zmieniły jego życie na zawsze, ponieważ został sparaliżowany i doznał poważnych uszkodzeń mózgu. Dopiero po 3 miesiącach wybudził się ze śpiączki.

3. Robbie Maddison

Bohater X-Games jest absolutną gwiazdą skoków ostatnich dwudziestu lat. Poza niezliczonymi rekordami odległości udało mu się również ożywić zainteresowanie szalonymi skokami i akrobacjami motocyklowymi, czego pokłosiem są pełne widzów stadiony. Na dodatek zarobił też sporo, występując w różnych hollywoodzkich filmach (oczywiście jako kaskader), m.in. w "Skyfall" czyli 23. filmie z serii o Jamesie Bondzie. Dublował też Vin Diesela, a w 2017 roku jeździł jak szalony po… wodzie. To nie żart.

2. Travis Pastrana

Chociaż ma mniej rekordów w skokach od części zawodników na naszej liście, Pastrana jest legendą sportów ekstremalnych od ładnych kilku dekad. Najbardziej zdumiewająca jest wszechstronność Pastrany i szalona pomysłowość zawodnika. Przypomnijmy, że to do niego należy pierwszy w historii motocyklowy podwójny backflip. Ale lata lecą, dlatego w bieżącym roku Pastrana bierze udział w Daytona 500, czyli torowego, samochodowego wyzwania na dystansie 500 mil (804 km).

1.Evel Knievel

Czy ktoś spodziewał się na tym miejscu innego zawodnika? Jasne, jeśli chodzi o dystans, było wielu motocyklistów, którzy "przeskoczyli" Knievela, ale amerykański kaskader z Montany był największym i najlepszym showmanem. Stał się ikoną motocyklowych sportów ekstremalnych w ogóle i najbardziej znanym motocyklistą, jakiego widział świat.

Kariera Amerykanina zaczęła się w 1965 roku. Jego brawurowe skoki ponad rzędami samochodów zapierały dech w piersiach i niestety często prowadziły do poważnych urazów, których kilka o mało nie doprowadziło Evela do przedwczesnego przejścia na tamten świat. Zawsze związany z marką Harley-Davidson, szczególnie modelem XR750, na którym wykonywał większość swoich skoków.

Poza motocyklami Knievel był wszędzie tam, gdzie było widowiskowo i niebezpiecznie. Próba przelotu w swoistym pocisku rakietowym nad jednym z kanionów omal nie zakończyła się utonięciem, gdy spadochron otworzył się zbyt wcześnie. Evel Knievel zakończył karierę bardzo wcześnie, w 1976 roku. Od tego czasu wspierał swojego syna, który podobnie jak ojciec, także został profesjonalnym kaskaderem. Evel Knievel zmarł w 2007 roku.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr