tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Motocykle radzieckie M-72 i K-750 w Ludowym Wojsku Polskim cz. 1
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
motul belka motocykle 950
NAS Analytics TAG
motul belka motocykle 420
NAS Analytics TAG

Motocykle radzieckie M-72 i K-750 w Ludowym Wojsku Polskim cz. 1

Autor: Tomasz Szczerbicki 2021.03.02, 15:44 Drukuj

Gdyby wśród osób w wieku 40+ zrobić plebiscyt na najbardziej wojskowy motocykl w powszechnej opinii, jestem pewny, że wygrałby radziecki M-72. To 100% zawodowy "żołnierz", rzadko spotykany w cywilnym kolorze. Od zakończenia II wojny światowej do lat 80. radzieckie motocykle M-72, a potem ich następcy K-750, były obecne w wielu polskich jednostkach wojskowych. 

Historia tego motocykla sięga roku 1939 i niechlubnego paktu "Ribbentrop - Mołotow", który podpisali Niemcy i Rosjanie w celu dokładnego zaplanowania ataku na Polskę. W ramach porozumienia Niemcy mieli wesprzeć technologicznie przemysł radziecki i jednym z elementów realizacji tego postanowienia było przekazanie Rosjanom planów konstrukcyjnych motocykla BMW R-71. W Związku Radzieckim ów motocykl nazwano M-72 i nieco zmodyfikowano. Nie dlatego że w pierwowzorze było coś ułomnego, ale po to aby przystosować go do możliwości wytwórczych radzieckich fabryk (materiały metalowe o niższych jakościach) oraz do specyfiki komunikacyjnej tego kraju (kiepskie drogi, dalekie odległości bez możliwości tankowania). Mówiąc krótko konstrukcję wzmocniono i nieznacznie uproszczono.

NAS Analytics TAG

Pierwsze egzemplarze radzieckiego motocykla M-72 zbudowano w sierpniu 1941 roku. Niedługo potem ruszyła produkcja seryjna, realizowana w kilku fabrykach. Okres wojennego wytwarzania był trudny ze względu na ciągłe braki materiałowe oraz naciski władz na zwiększanie produkcji. W tym okresie pojawiło się kilka doraźnych (chwilowych) modyfikacji, z których z czasem zrezygnowano powracając do standardu. To jednak zagadnienie dla ortodoksyjnych badaczy historii tego motocykla.      

Radziecki motocykl M-72 był napędzany dwucylindrowym, dolnozaworowym silnikiem typu boxer, o pojemności skokowej 746 cm³ i stopniu sprężania 5,5, osiągającym moc maksymalną 22 KM. Przeniesienie napędu odbywało się przez 4-biegową skrzynię biegów i wał napędowy. Wersja solo rozwijała prędkość maksymalną 110 km/h, zestaw z wózkiem bocznym - 90 km/h. Na drodze spalanie wynosiło ok. 6 - 7 l/100 km wersja solo, z wózkiem - 8,5 - 10 l. Przy jeździe terenowej spalanie wzrastało.   

Po zakończeniu wojny wprowadzono kilka drobnych modyfikacji, z których najważniejszymi były: dwutarczowe sprzęgło w miejsce jednotarczowego, zmiana przełożeń w przekładni głównej, co zaowocowało zmniejszeniem prędkości maksymalnej i wzrostem spalania, za to wyraźnie poprawiły się własności trakcyjne w trudnym terenie. Wprowadzono także nowy filtr powietrza siatkowo-olejowy w miejsce siatkowego.

Powojenną produkcję realizowano w dwóch fabrykach - Kijowskiej Fabryce Motocykli (KMZ) i Irbickiej Fabryce Motocykli (IMZ).

W Polsce motocykle M-72 licznie zaczęły pojawiać się od drugiej połowy lat 40. Kierowano je głównie do wojska i w dużo mniejszej liczbie do milicji. W wojsku miały one szerokie zastosowanie jako: pojazdy rozpoznawcze i zwiadowcze, transport dla trzech żołnierzy, ruchomy punkt łączności (z radiostacją), ruchomy punkt ogniowy z karabinem maszynowym i kilka innych. Jak wyglądało wojskowe wykorzystanie motocykli M-72 (i później jego następcy K-750) można zobaczyć w kilku odcinakach serialu "Czterej pancerni i pies", gdy oddział motocyklistów podchorążego "Magneto" towarzyszy w akcjach głównym bohaterom.      

Cdn…

Tomasz Szczerbicki
Redaktor naczelny magazynu "Swoimi Drogami" (iMotocykl)

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjcia
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    motul belka motocykle 950
    NAS Analytics TAG
    na gr