tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Motocykle elektryczne w Polsce bez prawa rejestracji

Motocykle elektryczne w Polsce bez prawa rejestracji

Autor: Tomek Kulik 2016.12.16, 12:32 23 Drukuj

Powoli na rynku pojawiają się motocykle inne niż do tej pory, bo napędzane silnikami elektrycznymi. W sprzedaży mamy już np. elektryczny motocykl crossowy KTM, ale wersji enduro/supermoto, z homologacją pozwalającą na zarejestrowanie pojazdu w Polsce i legalne poruszanie się po drogach publicznych, importer sprowadzający te pojazdy do naszego kraju nie oferuje.

Za oceanem już dawno legalnie po drodze jeździ elektryczny superbike Mission R (video), Harley Davidson z powodzeniem testuje swój motocykl elektryczny, Yamaha na dniach zaoferuje elektryczny skuter miejski, a BMW już takie skutery pokazało na europejskich drogach. Niestety, wszystkie te pojazdy w Polsce nie będą oferowane z homologacją bo... nie mają silników spalinowych. Niestety, fakty są takie, że polskie prawo nie nadąża za rozwojem techniki i ogólnoświatową tendencją do wypychania z centrów miast pojazdów spalinowych, na rzecz elektrycznych. Dlaczego? Otóż Ustawa prawa o ruchu drogowym w art. 2.45 mówi wyraźnie czym jest motocykl:

Motocykl - pojazd samochodowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej przekraczającej 50 cm3, dwukołowy lub z bocznym wózkiem - wielośladowy; określenie to obejmuje również pojazd trójkołowy o symetrycznym rozmieszczeniu kół.

Skoro napisano, że ma to być pojazd wyposażony w silnik spalinowy, to jeśli będzie tam tylko elektryczny, to tego pojazdu wg polskiego prawa nie można zakwalifikować jako motocykl. To automatycznie zamyka drogę do homologacji pojazdu na rynek polski, a co za tym idzie rejestracji i normalnej, legalnej eksploatacji na drogach publicznych. Zmiana tego zapisu to jedno posiedzenie komisji sejmowej i rozpoczęcie procesu legislacyjnego, który - jak ostatnie lata dowodzą - może być przeprowadzony nawet w dwie doby.

Trzymajmy kciuki za tę zmianę, bo rynek na pojazdy elektryczne się rozwija, a coraz więcej samorządów zamyka drogę do centrów miast pojazdom spalinowym z powodu zanieczyszczenia powietrza, które ostatnio utrudnia życie mieszkańcom stolicy naszego kraju.

Złożyliśmy więc oficjalne zapytanie w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa w temacie legalizacji motocykli elektrycznych w Polsce, czekamy na odpowiedź rządowych urzędników... Jak tylko ją otrzymamy - poinformujemy was jak sprawa wygląda.

Zdjęcia
Komentarze 14
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

reklama

sklep Ścigacz

    na górę