tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Motocykle elektryczne w Polsce bez prawa rejestracji NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Motocykle elektryczne w Polsce bez prawa rejestracji

Autor: Tomek Kulik 2016.12.16, 12:32 23 Drukuj

Powoli na rynku pojawiają się motocykle inne niż do tej pory, bo napędzane silnikami elektrycznymi. W sprzedaży mamy już np. elektryczny motocykl crossowy KTM, ale wersji enduro/supermoto, z homologacją pozwalającą na zarejestrowanie pojazdu w Polsce i legalne poruszanie się po drogach publicznych, importer sprowadzający te pojazdy do naszego kraju nie oferuje.

NAS Analytics TAG

Za oceanem już dawno legalnie po drodze jeździ elektryczny superbike Mission R (video), Harley Davidson z powodzeniem testuje swój motocykl elektryczny, Yamaha na dniach zaoferuje elektryczny skuter miejski, a BMW już takie skutery pokazało na europejskich drogach. Niestety, wszystkie te pojazdy w Polsce nie będą oferowane z homologacją bo... nie mają silników spalinowych. Niestety, fakty są takie, że polskie prawo nie nadąża za rozwojem techniki i ogólnoświatową tendencją do wypychania z centrów miast pojazdów spalinowych, na rzecz elektrycznych. Dlaczego? Otóż Ustawa prawa o ruchu drogowym w art. 2.45 mówi wyraźnie czym jest motocykl:

Motocykl - pojazd samochodowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej przekraczającej 50 cm3, dwukołowy lub z bocznym wózkiem - wielośladowy; określenie to obejmuje również pojazd trójkołowy o symetrycznym rozmieszczeniu kół.

Skoro napisano, że ma to być pojazd wyposażony w silnik spalinowy, to jeśli będzie tam tylko elektryczny, to tego pojazdu wg polskiego prawa nie można zakwalifikować jako motocykl. To automatycznie zamyka drogę do homologacji pojazdu na rynek polski, a co za tym idzie rejestracji i normalnej, legalnej eksploatacji na drogach publicznych. Zmiana tego zapisu to jedno posiedzenie komisji sejmowej i rozpoczęcie procesu legislacyjnego, który - jak ostatnie lata dowodzą - może być przeprowadzony nawet w dwie doby.

Trzymajmy kciuki za tę zmianę, bo rynek na pojazdy elektryczne się rozwija, a coraz więcej samorządów zamyka drogę do centrów miast pojazdom spalinowym z powodu zanieczyszczenia powietrza, które ostatnio utrudnia życie mieszkańcom stolicy naszego kraju.

Złożyliśmy więc oficjalne zapytanie w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa w temacie legalizacji motocykli elektrycznych w Polsce, czekamy na odpowiedź rządowych urzędników... Jak tylko ją otrzymamy - poinformujemy was jak sprawa wygląda.

  NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 14
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    na górę