tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Motocykle Yamaha z reflektorami laserowymi. Czy takie rozwiązanie ma sens w jednośladach?
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Motocykle Yamaha z reflektorami laserowymi. Czy takie rozwiązanie ma sens w jednośladach?

Autor: Wojciech Grzesiak 2023.11.28, 10:53 Drukuj

Reflektory laserowe są już dość mocno rozpowszechnione w branży samochodowej, ale w motocyklach występują zaledwie w jednym modelu. Yamaha dołącza do producentów, którzy chcieliby zmienić ten stan rzeczy i upowszechnić takie rozwiązanie. Jaki jest przepis japońskiego producenta? Czy to w ogóle ma sens?

Reflektory laserowe są obecnie montowane tylko w jednym motocyklu dostępnym na rynku. Różni producenci pracują nad swoimi rozwiązaniami, a problemem jest przede wszystkim stopień skomplikowania konstrukcji niewspółmierny do wydajności. Współczesne reflektory LED w zasadzie w niczym nie ustępują swoim droższym laserowym odpowiednikom. Największy problem wydaje się tkwić w stopniu skomplikowania całej konstrukcji.

NAS Analytics TAG

W 2018 r. Honda przedstawiła swój patent na reflektory laserowe, ale na razie nie doczekał się on jeszcze wersji produkcyjnej. Teraz do gry włączyła się Yamaha, która właściwie ma dość podobne rozwiązanie. Szkice pojawiły się w portalu Cycle World. Laser jest umieszczony pod siedzeniem, a wiązka światła jest prowadzona przez kable optyczne. To pozwala uprościć konstrukcję i obniżyć koszty produkcji. Jednocześnie należy sobie zadać pytanie, czy w ogóle ma ono sens.

Na szkicach patentowych Yamahy widzimy skuter oraz motocykl, więc laserowe światła w proponowanym przez producenta kształcie mogłyby trafić do różnego rodzaju jednośladów ze względu na swoją kompaktową budowę. Zastosowanie kabli optycznych sprawia, że reflektory mogłyby przyjmować nietypowe kształty. Tak zrobiła Honda, która w jednym z rysunków patentowych umieściła je w lusterkach.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę