tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Motocykl Indian z silnikiem bokser? Tak, by taki i tak wyglada
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
motul belka motocykle 950
NAS Analytics TAG
motul belka motocykle 420
NAS Analytics TAG

Motocykl Indian z silnikiem bokser? Tak, by taki i tak wyglada

Autor: Tomasz Szczerbicki 2022.10.28, 15:12 Drukuj

Choć motocykle Indian kojarzą się z majestatycznymi silnikami V-twin to w historii tej wytwórni pojawił się kiedyś model z silnikiem bokser. Dziś jest on prawie zupełnie zapomniany, choć przez dwa lata był wytwarzany seryjnie. Taki motocykl widziałem nawet w jednej z prywatnych kolekcji w naszym kraju.

Był to Indian model O wytwarzany w latach 1917 - 1919. Ten niewielki motocykl kierowany był głównie do młodych i mniej zamożnych Amerykanów. Takie były założenia marketingowe. Być może byłby wytwarzany dłużej, ale sytuacje rynkową zmieniło przystąpienie Stanów Zjednoczonych do I wojny światowej. Korzystniejsza dla firmy stała się produkcja motocykli wojskowych (na zamówienia rządowe). Produkcja cywilna przeszła na pewien czas na drugi plan.

NAS Analytics TAG

Dolnozaworowy silnik bokser Indiana O miał pojemność skokowa 257 cm³ i moc 4 KM. W amerykańskiej gigantomanii taka pojemność to prawie jak "motorower" i w pewien sposób tak był reklamowany - w ogłoszeniach prasowych polecano go jako świetny prezent dla dzieci. Napęd przenoszony był przez trzystopniową skrzynię biegów sterowaną ręcznie (która został umieszczona pod silnikiem, poniżej tylnego cylindra) i dalej łańcuchem na tylne koło. Pojazd ten osiągał prędkość maksymalna 58 km/h. Przednie zawieszenie stanowił krótki resor piórowy, a tyle zawieszenie było sztywne.


historia motocykli w wojsku

Motorowery w PRL - rzecz o motoryzacji i nie tylko...

Przedwojenna historia to krajowe "setki", które były ówczesnymi motorowerami. Pamiętne marki: SHL, Podkowa, Niemen, Perkun, Wul-Gum oraz spora gama pojazdów zagranicznych. Powojenna historia motorowerów rozpoczęła się zaś w 1956 roku od modeli Ryś i Żak. Niedługo po nich pojawiły się pierwsze Komary. W kolejnych latach to właśnie motorowery były najliczniej produkowanymi pojazdami silnikowymi w naszym kraju. Każdego roku na rynek trafiało ich 150-200 tysięcy. Krajową produkcję wspierał import między innymi takich marek jak Simson czy Jawa.

O TYM WŁAŚNIE JEST TA KSIĄŻKA "MOTOROWERY W PRL" »

Amerykanom nie przypadła do gustu ta konstrukcje. Indian O sprzedawał się słabo. Ciekawostką jest fakt, że gdy w 1919 roku Indian zrezygnował z produkcji tego modelu, Harley-Davidson wprowadził na rynek swojego pierwszego boksera - model W. Jak wiemy z historii Harley-Davidson z silnikiem bokser też nie był przebojem rynkowym i dość szybko zrezygnowano z jego produkcji.

Odnoszę wrażenie, że w historii motocykli amerykańskich przez kilka dziesięcioleci pokutowały pewne stereotypy, zrodzone u samego początku tego bytu. Jednym z owych stereotypów było uznawanie, że najlepszy silnik do motocykla do dwucylindrowych V. Ta opinia przekładał się bezpośrednio na warunki rynkowe. Większość firm amerykańskich z lat nastych i później 20. i 30. swoje motocykle wyposażała właśnie w silniki V. W historii produkcji motocykli w USA trudno znaleźć boksera lub dwucylindrową rzędówkę, która byłaby sukcesem rynkowym.

Tomasz Szczerbicki
Dziennikarz i autor książek: tomasz-szczerbicki.pl

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

motul belka motocykle 420
NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    motul belka motocykle 950
    NAS Analytics TAG
    na gr