tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Historia motocykli MV Agusta. Pierwszy model nazywa si... Vespa!
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
motul belka motocykle 950
NAS Analytics TAG
motul belka motocykle 420
NAS Analytics TAG

Historia motocykli MV Agusta. Pierwszy model nazywa si... Vespa!

Autor: Tomasz Szczerbicki 2022.12.13, 14:26 Drukuj

Dziś marka MV Agusta kojarzy się głównie z motocyklami wyścigowymi i sportowymi. Obok Ducati i Moto Guzzi to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek włoskiego przemysłu motocyklowego. Firma ta powstała w 1945 roku, wywodząc się z fabryki lotniczej.

Władze fabryki w Cascina Costa podjęły decyzje o produkcji motocykli na początku 1943 roku. W czasie wojny firma zajmował się obsługą i naprawą samolotów wojskowych włoskiej armii oraz pracami konstrukcyjnymi nad prototypami śmigłowców, które wówczas uznawano za przyszłość lotnictwa. W 1943 roku wojna dla Włochów jednak się kończyła i wiele firm poszukiwało pomysłu na produkcję cywilną - sprzęt gospodarstwa domowego, maszyny rolnicze, maszyny do szycia, rowery, motocykle itp.    

NAS Analytics TAG

Przygotowując założenia konstrukcyjne kierowano się realiami ówczesnych czasów. Włoski przemysł motocyklowy słyną z pięknych, szybkich, dużych i mocny motocykli sportowych i turystycznych, ale to była pieśń przeszłości. Zakładano, że w biednych powojennych latach największe wzięcie będą miały motocykle małe, tanie, oszczędne i solidne. Zdecydowano się pójść tą drogą przygotowując pierwszy model motocykla MV Agusta.

Gdy był już gotowy drewniany model motocykla z silnikiem o pojemności 98 cm³ i sporo części do budowy prototypu, 8 września 1943 roku ogłoszono kapitulacje Włoch. Kraj na kilkanaście miesięcy znalazł się pod okupacją niemiecką. Pracownicy ukryli wszelkie części i dokumentacje, aby nie dostały się w ręce niemieckie. Ten stan zahamował prace, choć nie do zera. Działania były realizowane w tajemnicy przed okupantem. Prototyp motocykla był gotowy 12 lutego 1945 roku (urzędowa rejestracja nowej firmy nastąpiła kilkanaście dni wcześniej - 19 stycznia) i ten moment uznaje się za początek marki MV Agusta (Meccanica Verghera Agusta). Formalnie nowa firma była oddziałem lotniczego przedsiębiorstwa hrabiego Domenico Agusta.


historia motocykli w wojsku

Motocykle w PRL - rzecz o motoryzacji i nie tylko...

Przyjęło się powszechnie mianem "motocykle PRL" określać pojazdy produkcji krajowej: WFM, SHL, WSK, Junak. Jest to jednak wielkie uproszczenie, bo obok wspomnianych jednośladów na naszych drogach można było również spotkać kilkanaście marek motocykli importowanych: Jawa, MZ, CZ, IFA, IŻ, M-72, K-750, Panonia, Lambretta, Peugeot, a także: BMW, Triumph, Norton, BSA,AJS, Harley-Davidson i wiele innych.

O TYM WŁAŚNIE JEST TA KSIĄŻKA "MOTOCYKLE W PRL" »

Nowy motocykl został po raz pierwszy publicznie zaprezentowany na łamach magazynu "Motociclismo" 25 października 1945 roku. Pojazd miał sztywne tylne zawieszenie a z przodu widelec trapezowy; koła 19-calowe; silnik o pojemności skokowej 98 cm³. Pierwszy model motocykla MV Agusta otrzymał nazwę Vespa. Szybko jednak musiano z niej zrezygnować, gdyż była ona zarezerwowana przez firmę Piaggo (dla skuterów tej wytwórni).

W 1946 roku wyprodukowano pierwsze 50 egzemplarzy, co uznaje się za moment rozpoczęcia produkcji. W tym też roku MV Agusta rozpoczęła starty w wyścigach, bo nie było lepszej reklamy dla motocykli niż sukcesy sportowe. W tym celu zmodyfikowano wersję seryjną (turystyczną) tworząc pierwszy motocykl sportowy marki MV Agusta. Zastosowano w nim widelec teleskopowy i miękkie tylne zawieszenie, a także skrócono i przekonstruowano ramę. W silniku zwiększono stopień sprężania, przekonstruowano kanały, co dało wzrost mocy do 5 KM i prędkość maksymalną 95 km/h. Ten pierwszy motocykl sportowy możecie oglądać na zamieszczonych tu zdjęciach (autorstwa Wojtka Miężała).

W kolejnych latach firma MV Agusta dynamicznie rozwijała produkcję, wprowadzając nowe modele, zarówno turystyczne , jaki sportowe. Zaledwie cztery lata później wystawiła do rywalizacji wyścigowej motocykl z silnikiem 125 cm³ wyposażonym w dwa wałki rozrządu. Ale to już inna historia.

Tomasz Szczerbicki
Dziennikarz i autor książek: tomasz-szczerbicki.pl

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    motul belka motocykle 950
    NAS Analytics TAG
    na gr