tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Motocross i enduro receptą na szczęście - antydepresyjne właściwości błota
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Motocross i enduro receptą na szczęście - antydepresyjne właściwości błota

Autor: Konrad Bartnik 2018.03.13, 09:24 Drukuj

Kiedy patrzymy na ubłocone twarze miłośników terenowych odmian motocyklizmu, zazwyczaj widać wypisaną na nich radość. Jak pokazują wyniki badań, jej źródłem może być nie tylko sama jazda, ale też fakt obfitego pokrycia się życiodajną glebą.

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego dzieci taplające się w kałuży albo kopiące w ogródku gołymi rękami są takie szczęśliwe? Dlaczego wielu ludzi ukojenie i ucieczkę od codziennych problemów znajduje pracując w przydomowych ogródkach? I wreszcie, dlaczego mimo coraz lepszych dróg utwardzonych, tak wielu motocyklistów wciąż ciągnie do błota? Przyczyna może być bardzo namacalna i bardzo naukowa - surowa ziemia ma szerokie działanie antydepresyjne!

NAS Analytics TAG

Główną rolę grają tu tzw. bakterie glebowe (mycobacterium vaccae), które działają na układ nerwowy podobnie do popularnego Prozacu, nie powodują jednak uzależnienia i przykrych skutków ubocznych. Stymulują wytwarzanie serotoniny, czyli substancji, która czyni nas szczęśliwymi i zrelaksowanymi. Z kolei niedobory serotoniny prowadzą do depresji, niepokoju, stanów lękowych oraz zaburzeń zachowania. Według niektórych badań, szczepy mycobacterium vaccae pomagają w walce z reumatyzmem. Dawkowanie tych pożytecznych bakterii jest bardzo tanie i dziecinnie proste - wystarczy się solidnie ubrudzić!

Warto mieć zatem w garażu jakiegoś zwinnego crossa, którym można poszaleć w weekend. Pamiętajcie tylko o goglach, tak by nadmiar szczęścia nie spowodował nagłej ślepoty :)

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    na górę