tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Lasery i hologramy - nowości BMW z CES NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Lasery i hologramy - nowości BMW z CES

Autor: Beavis 2016.01.07, 11:30 6 Drukuj

Czy BMW będzie pierwszym dużym producentem oferującym inteligentny kask?

Podczas trwających w Las Vegas targów CES (Consumer Electronics Show) BMW zaprezentowało technologiczne nowinki, które mogą w przyszłości trafić do gamy rozwiązań bawarskiej marki. Jedną z nich jest laserowe oświetlenie, znane z wysokich modeli samochodów BMW (serii 7 i i8). Diody laserowe pozwalają na bardzo dokładne sterowanie wiązką światła, dzięki czemu można korzystać z mocniejszego oświetlenia bez oślepiania kierowców jadących z przeciwka. Diody laserowe są dwukrotnie mocniejsze od diód LED przy mniejszym zapotrzebowaniu na prąd. Kto nie chciałby mieć 600 m zasięgu "na długich"?

Póki co jednak technologia jest zbyt droga i nie wejdzie do seryjnej produkcji, ale możemy być pewni, że pojawi się prędzej czy później (całkiem niedawno oświetlenie LED było dostępne tylko w najwyższych i najdroższych modelach, teraz LED-owe światła mają chińskie skutery). Fantazjując już całkowicie, Audi także korzysta z diód laserowych (np. w supersportowym modelu R8). To samo Audi, które jest właścicielem Ducati.

Jeszcze ciekawszą nowinką z mojej perspektywy jest inteligentny kask BMW. Pomijając sam kask, dużo ważniejszy jest fakt wejścia ogromnego producenta w ten nowy, niezbadany segment. Nie zapominajmy, że lwia część dochodów BMW pochodzi ze sprzedaży odzieży.

Inteligentny kask BMW powstaje przy współpracy z firmą DigiLens specjalizującą się w implementacji tego typu rozwiązań w przemyśle lotniczym. W kasku BMW znajdziemy wszystko, czego moglibyśmy się spodziewać: dane dotyczące aktualnej prędkości, nawigację, możliwość odbierania połączeń czy nawet wirtualne wsteczne lusterko. Technologia oferowana przez DigiLens różni się jednak od np. pioniera w dziedzinie, kasku Skully. DigiLens przygotowuje światłowodowe materiały na których można wyświetlać obraz holograficzny, dużo dokładniejszy niżeli oferowany przez relatywnie proste wyświetlacze przezierne wykorzystywane przez Skully. Firma ma ogromne doświadczenie w przemyśle lotniczym i nie wydaje mi się, żeby BMW wybrało ją przez przypadek. 

Poniżej krótkie wideo prezentujące ogólne zasady działania kasku (uwaga, w filmie występują brodaci mężczyźni robiący sobie selfie!):

Całkiem niedawno koncepcję inteligentnego kasku pokazała Yamaha, przy okazji Tokyo Motor Show. SENA, producent zestawów głośnomówiących, także działa w temacie. Tak samo jak amerykański Bell, który chce wyposażyć swoje kaski w kamery 360 stopni. Kolejna motocyklowa rewolucja rozegra się na naszych głowach, jestem tego pewien.

Foto: BMW

  NAS Analytics TAG

Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 5
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    na górę