tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Kradzież metodą na walizkę. Czy da się tak ukraść motocykl?
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Kradzież metodą na walizkę. Czy da się tak ukraść motocykl?

Autor: Raff 2020.03.09, 16:03 2 Drukuj

Kradzieże metodą "na walizkę" stały się już codziennością, mimo coraz lepszych zabezpieczeń, stosowanych przez producentów. Wiemy, że dość łatwo w ten sposób ukraść samochód, ale jak metoda ta działa na motocykle?

Niemal wszystkie współczesne pojazdy - zarówno motocykle, skutery, jak i samochody, wyposażane są w systemy bezkluczykowe. Dla kierowców to spora wygoda - zamiast kluczyków mają przy sobie elegancki brelok lub kartę, a elektronika sama zajmuje się odkodowaniem zapłonu i uruchomieniem pojazdu.

NAS Analytics TAG

Niestety, taki system to również spore ułatwienie dla złodziei. Wystarczy niewielkie urządzenie, które łatwo schować w walizce. Przechwytuje ono sygnał z nadajnika (właśnie wspomnianego breloka lub karty) i zapamiętuje go. Potem komunikuje się z pojazdem, który rozpoznaje zapamiętany sygnał jako autentyczny.

Sygnał przechwycić zaś bardzo łatwo - jeśli kluczyk-nadajnik nie jest odpowiednio zabezpieczony, złodziej po prostu niepostrzeżenie podchodzi do nas i zczytuje urządzeniem jego kod, by następnie użyć go do uruchomienia pojazdu. Proces trwa chwilę i najczęściej nie jesteśmy go świadomi, bo akurat robimy zakupy lub pijemy kawę.

W ubiegłym roku eksperci ADAC poddali próbie 237 samochodów i cztery motocykle - wszystkie pojazdy wyposażone były w system bezkluczykowy. Spośród przetestowanych pojazdów tylko trzy (Jaguar i-Pace, Land Rover Discovery oraz Range Rover) okazały się odporne na kradzież metodą "na walizkę". Żaden z motocykli - BMW 1200 GS, BMW 1200 RS, Ducati Multistrada 1200, ani KTM Super Duke R nie sprawił ekspertom kłopotu.

Przed taką kradzieżą można się jednak dość skutecznie zabezpieczyć. Najprostszym rozwiązaniem jest pokrowiec RFID, blokujący sygnał z kluczyka, metalowe pudełko lub, w ostateczności, folia aluminiowa. Część kierowców decyduje się także na montaż dodatkowego, ukrytego zabezpieczenia mechanicznego, na przykład wyłącznika pompy paliwa.

 

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 2
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę