tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Jak zabezpieczyć motocykl przed kradzieżą? Co robić gdy ukradną motocykl?
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Jak zabezpieczyć motocykl przed kradzieżą? Co robić gdy ukradną motocykl?

Autor: Raff 2020.04.21, 12:59 Drukuj

Rośnie liczba skradzionych motocykli. Na facebookowych grupach i stronach coraz częściej pojawiają się prośby o pomoc w odnalezieniu jednośladu. co zrobić, by maksymalnie zabezpieczyć się przed złodziejami?

Dziś rano zobaczyliśmy film z monitoringu, na którym dwaj złodzieje bez żadnego problemu odprowadzają Aprilię RSV4 ze strzeżonego osiedla. Jej właściciel nie miał żadnego zabezpieczenia - mało tego, nie zablokował nawet kierownicy. Takie zachowanie z pewnością bardzo ułatwia złodziejom pracę.

NAS Analytics TAG

O ile nie ma żadnego skutecznego w stu procentach zabezpieczenia przed kradzieżą, o tyle możemy zrobić naprawdę wiele, by utrudnić złodziejom pracę. To ważne szczególnie teraz, gdy amatorzy cudzej własności mocno się uaktywnili.

1. Zrób dużo zdjęć

Jak tylko kupisz motocykl, albo dokonasz w nim ważnych zmian, zrób mu jak najwięcej zdjęć. Detale, znaki szczególne, cechy charakterystyczne, ujęcia z boku, z przodu i tak dalej. Im więcej tym lepiej. Jeśli dojdzie do kradzieży, bogaty materiał fotograficzny pomoże łatwiej namierzyć utracony motocykl.

2. Parkuj w garażu

Parkowanie w garażu nie jest oczywiście skuteczną metodą zabezpieczenia przed samą kradzieżą, ale chowając motocykl przed widokiem osób postronnych, eliminujemy ryzyko, że nasz sprzęt skusi złodzieja. Warto jednak pamiętać, że jeśli nasz motocykl został upatrzony, samo zaparkowanie w garażu w niczym nie pomoże.

3. ZAWSZE blokuj motocykl

Parkując nawet na chwilę, zawsze stosuj blokadę kierownicy i dodatkowe zabezpieczenie - blokadę na tarczę, u-lock, łańcuch lub kłódkę. Jeżeli ktoś będzie chciał ukraść twój sprzęt, rozważy, czy opłaca mu się tracić tak wiele czasu, czy może wybrać inny cel.

4. Stosuj łańcuch i kotwę

Linkę typu rowerowego od razu możesz sobie odpuścić. Jedynym w miarę skutecznym zabezpieczeniem jest gruby łańcuch i nieokrągłym przekroju ogniwa. Co jeszcze ważniejsze, powinien on być przymocowany do porządnej kotwy, zamocowanej tak, by uniemożliwić leżenie łańcuch na ziemi. Dlaczego? Bo wiszący łańcuch bardzo trudno przeciąć nożycami do drutu. Nie ma jak zrobić dźwigni.

5. Parkuj w oświetlonych miejscach

Ciemne zaułki nie są dobrym miejscem na parkowanie motocykla. Złodzieje mogą czuć się tam bezpiecznie i komfortowo. Nie zobaczy ich tam nie tylko przechodzień, który zapewne i tak się nie zainteresuje, ale także patrol policji czy straży miejskiej, który mógłby przerwać kradzież.

6. Zamontuj GPS

Lokalizator GPS to nie najtańsze, ale całkiem skuteczne rozwiązanie. Oczywiście - jeśli po motocykl przyjadą zawodowcy z ekranowanym busem, to sygnał GPS i GSM zostanie zagłuszony, ale takich przypadków jest na szczęście niewiele. W większości motocykle kradną amatorzy i wówczas dobrze ukryty lokalizator pomoże odnaleźć zgubę. Złodzieje dobrze wiedzą, że na lokalizatory trzeba uważać - bardzo często po kradzieży zostawiają motocykl pod obserwacją w jakimś publicznym miejscu i czekają, czy ktoś go znajdzie.

7. Używaj pokrowca

No dobra, wiadomo, że kawałek płachty nie chroni przed kradzieżą. Niemniej jednak, pokrowiec to kolejna przeszkoda, która marnuje czas złodzieja, poza tym chroni jego zmysły przed pokusą. Czasem decyzja o kradzieży podejmowana jest spontanicznie.

8. Nie trać czasu, działaj!

Kiedy tylko zauważysz, że twój motocykl zniknął, natychmiast wytaczaj najcięższe działa - publikuj zdjęcia skradzionego sprzętu i informacje o nim gdzie tylko się da - pisz do znajomych z prośbą o udostępnienie, wrzucaj info na grupy i fora. Jak najszybciej zgłoś też fakt kradzieży na policję. Tego samego dnia objedź miasto i na osiedlach wypatruj swojej maszyny. Jak już pisaliśmy, złodzieje bardzo często zostawiają skradzione pojazdy w miejscach łatwych do obserwacji. Chcą sprawdzić, czy nie zamontowano lokalizatorów GPS.

9. Sprawdzaj ogłoszenia

Złodzieje nie kradną motocykli dla siebie, ale po to, by na nich zarobić. Sprawdzaj portale ogłoszeniowe, wybierz się na moto bazar. Oglądaj motocykle, ale też części zamienne - być może trafisz na coś z twojej maszyny.

10. Rozważ ubezpieczenie AC

Autocasco jest drogie, czasem bardzo drogie. Z drugiej strony, jeśli masz maszynę znanej marki, wartą kilkadziesiąt tysięcy złotych, to warto zapłacić nawet kilka tysięcy za spokojny sen.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę