tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Kierowcy aut sprawcami większości wypadków z udziałem motocykli
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Kierowcy aut sprawcami większości wypadków z udziałem motocykli

Autor: Konrad Bartnik 2017.10.13, 16:51 3 Drukuj

Dyskusja dotycząca wpuszczenia motocyklistów na stołeczne buspasy była również okazją do wykonania szeregu profesjonalnych badań, które wykonali specjaliści z Politechniki Warszawskiej, posiłkując się również danymi Policji. Poza wnioskami dotyczącymi głównego zagadnienia, naukowcy umieścili w raporcie końcowym kilka istotnych uwag ogólnych o motocyklistach w ruchu drogowym.

Okazuje się na przykład, że wbrew obiegowej opinii, kierowcy jednośladów nie prowokują masowo ryzykownych sytuacji na drogach. W ciągu ostatnich pięciu lat wyraźna większość - 74% - wypadków z udziałem motocykli i skuterów była spowodowana przez kierowców aut. Głównym czynnikiem prowadzącym do niebezpiecznych kolizji było wymuszenie pierwszeństwa przejazdu, w czym kierowcy puszek brylowali jeszcze wyraźniej - byli odpowiedzialni za ponad 90% takich zdarzeń.

NAS Analytics TAG

Również wypadki na skutek nagłej i nieprawidłowej zmiany pasa ruchu to domena samochodziarzy (85% przypadków). Kierowcy motocykli nie są oczywiście aniołami, wyraźnie przodują w doprowadzaniu do kolizji na skutek nadmiernej prędkości. W wypadkach spowodowanych nadmiernym odkręceniem manetki gazu w 73% przypadków zawinił motocyklista. Przy okazji obalono też przesąd o wyjątkowej niestabilności jednośladów - wypadki na skutek zwykłego przewrócenia się na jezdni przez samego kierowcę to tylko 2% całości. Cała reszta to zderzenia z pieszymi lub innymi pojazdami.

To niby tylko suche dane, ale pokazują, że motocykliści to nie banda niedoszłych kaskaderów, wypuszczonych przez pomyłkę na ulice. Najważniejsze, że badania naukowców z Politechniki Warszawskiej pokazały, że wpuszczenie jednośladów na buspasy nie stwarza dodatkowego zagrożenia, a wręcz poprawia bezpieczeństwo i być może niedługo na głównych stołecznych arteriach skończy się nasze lawirowanie między autami. Pierwszej, oficjalnej zgody na korzystanie z buspasów w Warszawie spodziewamy się na wiosnę.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 2
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę