tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Kara dla kierowców - 30 tys. za niezapłacenie 50 groszy. Rząd może zlikwidować pułapkę
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Kara dla kierowców - 30 tys. za niezapłacenie 50 groszy. Rząd może zlikwidować pułapkę

Autor: Wojciech Grzesiak 2022.08.12, 15:35 1 Drukuj

Kierowcy odzyskujący prawo jazdy po jego czasowym zatrzymaniu muszą pamiętać o wniesieniu opłaty ewidencyjnej w wysokości 50 groszy. W przeciwnym razie, w przypadku kontroli mogą zostać srogo ukarani. 30 tys. zł będzie dopiero początkiem problemów.

Jak informuje serwis Prawodrogowe.pl, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury - Rafał Weber jest za odstąpieniem od tej opłaty. Chodzi o art. 120 ust. 2 ustawy mówiący, że zwrot prawa jazdy następuje po ustaniu przyczyny zatrzymania oraz po uiszczeniu opłaty ewidencyjnej w wysokości 50 groszy. Przepis funkcjonuje od 2011 r. i obecnie w dobie cyfrowego prawa jazdy stracił na znaczeniu. Oczywiście można mówić, że nieznajomość prawa szkodzi, ale skoro już samo ministerstwo przyznaje, że ten zapis powinien zniknąć, to coś w jest na rzeczy.

NAS Analytics TAG

Co się stanie, kiedy kierowca nie zapłaci 50 groszy, wsiądzie za kółko i zostanie złapany przez policję? Taka sytuacja może się skończyć zakazem prowadzenia pojazdów mechanicznych do dwóch lat oraz karą grzywny do 30 tys. zł. Sama procedura zwrotu prawa jazdy polega na zmianie zapisu w cyfrowej ewidencji. W myśl obowiązujących przepisów kierujący musi udać się do właściwego wydziału komunikacji, złożyć wniosek o zwrot prawa jazdy i uiścić opłatę. Cytowany przez serwis Prawodrogowe.pl Rafał Weber w odpowiedzi na pytania posłów z jednej strony przyznaje rację, a z drugiej dodaje, że zmiana wymaga nie tylko zmian legislacyjnych, ale także technicznych w CEPiK. Dodał również, że resort będzie analizował możliwość automatycznego zwrotu zatrzymanego prawa jazdy.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 1
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę