tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Jazda bez prawa jazdy - baagan w systemie moe doprowadzi nawet do odholowania pojazdu
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Jazda bez prawa jazdy - baagan w systemie moe doprowadzi nawet do odholowania pojazdu

Autor: Wojtek Grzesiak 2021.02.11, 08:58 1 Drukuj

Od 5 grudnia kierowcy nie muszą mieć przy sobie dokumentu prawa jazdy, ale okazuje się, że choć pomysł jest szlachetny, to wykonanie pozostawia bardzo wiele do życzenia. Nowe ułatwienie spędza sen z powiek zarówno kierowcom jak również policjantom oraz urzędnikom.

Uwolnienie od blankietu prawa jazdy to kolejny ukłon rządu w stronę kierowców zaraz po zniesieniu konieczności wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego. Niestety, choć idea była szlachetna, to w praktyce może ona być koszmarem zarówno dla policjantów jak i kierujących. Chodzi o to, że podczas kontroli funkcjonariusz sprawdza nasze dane w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, a problem polega na tym, że robi to w bazie wersji 1.0, ponieważ 2.0 od lat jest w powijakach. Baza CEPiK 1.0 ma dużo rozbieżności w porównaniu z bazami danych poszczególnych powiatów. Co więcej - jest ona niezgodna nawet z danymi Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, która drukuje dokumenty.

NAS Analytics TAG

Cała sytuacja może doprowadzić do tego, że to co zacznie się jako rutynowa kontrola, zakończy się sporym problemem, ponieważ katalog błędów i nieścisłości jest spory. Nawet jeśli nasze prawo jazdy widnieje w bazie, to może się okazać, że jeśli na przykład uprawnienia na motocykl robiliśmy długo po uprawnieniach na samochód osobowy, to policjant zatrzyma prawo jazdy, wystawi mandat, a w skrajnych przypadkach może odholować pojazd.

Jak informuje Rzeczpospolita, przygotowano już procedurę obsługi rozbieżności danych, ale ta również jest co najmniej kontrowersyjna i sprzeczna z zasadami bezpieczeństwa i zdrowym rozsądkiem. Ze wsparciem technicznym można się skontaktować mailowo, a to generuje dodatkowy problem, ponieważ prawdopodobnie będzie wymagane podanie danych osobowych, które w razie ataku hakerskiego mogą dostać się w niepowołane ręce - wystarczy, że ktoś włamie się na skrzynkę mailową zgłaszającego problem. Oczywiście można nie przyjąć mandatu, a także zaskarżyć decyzję o odholowaniu pojazdu i domagać się zwrotu kosztów, ale to również wymaga czasu, kosztów i nerwów zwłaszcza, jeśli zostaliśmy zatrzymani w innym powiecie lub województwie. Koniec końców, korzystając z aplikacji mObywatel koniecznie upewnijcie się, że dane w niej zawarte są prawidłowe, bo na uruchomienie CEPiK 2.0 z pełną mocą na razie nie ma co liczyć.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 1
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr