tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Jakie wiczenia fizyczne w zimie pomog nam przygotowa si do sezonu motocyklowego?
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Jakie wiczenia fizyczne w zimie pomog nam przygotowa si do sezonu motocyklowego?

Autor: Igor Przybylski 2021.01.19, 00:08 Drukuj

Zazwyczaj, gdy myślimy o przygotowaniu się do nowego sezonu motocyklowego, mamy w głowie dwie rzeczy:

1. przygotowanie swojej maszyny pod kątem technicznym,

NAS Analytics TAG

2. odkurzenie odzieży ochronnej i kasku.

Wielu z nas zapomina jednak o jeszcze jednym bardzo ważnym aspekcie, który może znacząco przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa i techniki jazdy na drodze.

Jest nim odpowiednie przygotowanie fizyczne rider’a.

Zima za oknem w pełni. Nasze maszyny zapadły w głęboki sen zimowy, a my spoglądamy w kalendarz i z utęsknieniem odliczamy dni do nowego sezonu. Wielu z nas w tym czasie modyfikuje swoje motocykle, przegląda strony internetowe, szukając ciekawych promocji na nowy kask, czy rękawice. Część po prostu ogląda filmiki na YouTube z premierami nowych modeli motocykli na rok 2021. Okres zimowy to również idealny moment, aby przygotować swoje ciało do jazdy motocyklem. Wielu motocyklistów nie zdaje sobie sprawy z tego, jak duże znaczenie odgrywają nasze mięśnie i odpowiednie wzorce ruchowe w trakcie jazdy. Wiosna jest tego najlepszym przykładem. Gdy pojawi się pierwsze słońce na niebie, pierwsze oznaki ciepła, zrzucamy kapcie z nóg, zrywamy się nagle z fotela, wsiadamy na moto i… chcemy od razu jeździć jak najszybciej na prostych odcinkach dróg. Z kolei w zakrętach chcemy balansować ciałem i wyprzedzać innych uczestników ruchu drogowego niczym Marquez podczas Moto GP. W tym momencie już z początkiem sezonu dochodzi do dużej liczby wypadków drogowych z udziałem motocyklistów. Nasze mięśnie są słabe, uśpione, koordynacja ruchowa i szybkość reakcji kuleje, a motocykl okazuje się być dla nas niemałym zaskoczeniem.

Co zrobić, by nasze słabe strony przekuć w atuty? Należy solidnie przepracować okres zimowy na siłowni z odpowiednim programem treningowym, który przygotuje nas do długich, malowniczych wycieczek i sprawi, że będziemy czuć się pewniej za kierownicą swojej ukochanej maszyny.

Program treningowy powinien być skonstruowany w taki sposób, aby zadbać zarówno o te mięśnie, które biorą największy udział podczas jazdy motocyklem jak i o prawidłowe reakcje psychomotoryczne oraz ich szybkość.

Mocne mięśnie ud i pośladków sprawią, że będziemy dobrze trzymać się motocykla w trakcie jazdy. Mięśnie głębokie, inaczej nazywane posturalnymi (mięsień poprzeczny brzucha, czy mięsień skośny brzucha), będą stabilizować naszą sylwetkę. Zapewnią nam prawidłową równowagę podczas manewrów drogowych i utrzymają poprawną postawę ciała np. w trakcie hamowania. Z kolei rozluźniona obręcz barkowa i ramiona pozwolą nam na lepsze i swobodniejsze prowadzenie motocykla.

Trening psychomotoryczny to ćwiczenia, które pozwolą poprawić Ci dynamikę i szybkość działania w trakcie jazdy. Poprawią Twoją koordynację przestrzenno-wzrokową, co jest niezwykle ważne podczas prowadzenia motocykla. Skrócą czas reakcji motocyklisty, gdy na drodze dojdzie do niebezpiecznej sytuacji, takiej jak np. hamowanie awaryjne.

Jeżeli nigdy wcześniej nie miałeś lub nie miałaś styczności z tego typu treningiem, nie zrażaj się. Trenuj trzy razy w tygodniu, raz w tygodniu wzmacniaj poszczególne grupy mięśniowe. Dzięki temu zabezpieczysz swoje narządy wewnętrzne, zwiększysz wytrzymałość mięśniową ciała i zminimalizujesz ryzyko wystąpienia poważnych kontuzji np. podczas "gleby". Dwa razy w tygodniu poświęć czas na trenowanie reakcji psychomotorycznych.

Jeżeli zadbasz o swoje przygotowanie fizyczne w okresie zimowym chociaż w połowie tak, jak dbasz o własny motocykl, to możesz być pewny lub pewna, że nadchodzący sezon przyniesie Ci wiele niezapomnianych wrażeń i komfortu z jazdy.


 

Nagraliśmy film, który pokazuje test dla motocyklisty. W teście tym sprawdzane są te zdolności naszego ciała, które przydają się podczas jazdy motocyklem. Zobaczcie, jak przetestować swoje ciało i sprawdzić, na ile dobrze jest ono przygotowane do pracy z motocyklem:

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr