tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Subiektywny poradnik - jak przezimować motocyklistę? - felieton Ani Jackowskiej
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
motul belka podroze 950
NAS Analytics TAG
motul belka podroze 420
NAS Analytics TAG

Subiektywny poradnik - jak przezimować motocyklistę? - felieton Ani Jackowskiej

Autor: Ania Jackowska 2021.02.03, 19:10 Drukuj

30 stycznia 2021 uderzył niż "Olaf" i śnieg zasypał Warszawę. Szok. Dotychczasowa pseudo-zima niektórym z nas dawała nadzieję, że już niebawem odpalimy motocykle. Jednak "Olaf" oddalił nadejście sezonu, który wydawał się być już tak blisko. I co mamy robić?  No właśnie, w poradnikach znajdziemy dokładne wskazówki, jak przezimować motocykl, aby na wiosnę bez problemu odpalił.  A wskazówki na zimowanie motocyklisty? Nie znalazłam. 

Nie będę udawać, że mam doświadczenie w zimowaniu motocykla - nie mam. Od wielu lat, motocykle towarzyszą mi tylko w sezonie - to przywilej (lub przekleństwo jak niektórzy uważają) współpracy z markami z branży. Dlatego na zimę zostaję bez motocykla, ale motocyklowa dusza nadal we mnie jest. I muszę zatroszczyć się o nią, aby przetrwała do wiosny. I choć czasem trafia mnie szlag, a w środku krzyczę "Jechać mi się chce", to wydaje mi się, że mam już swoje sposoby na przezimowanie motocyklowej duszy, tak tęskniącej za drogą.

NAS Analytics TAG

Poniżej moja lista. Porady odnośnie zimowania motocykla skonsultowałam z ekspertami i mam świadomość, że są bardzo ogólne i są od nich wyjątki. Ale o tym piszą inni.  Ja podpisuję się pod sposobami zimowania motocyklisty. Przetestowałam je na sobie.   

Porada 1.

Zimowanie motocykla: Zatankuj motocykl do pełna.

Zimowanie motocyklisty: Jakkolwiek dwuznacznie by to nie zabrzmiało, zimą, rzeczywiście warto tankować do pełna. Najlepiej, aby paliwo było gorące. Rozgrzewająca herbata z imbirem i goździkami, gorąca czekolada, grzane wino z pomarańczą, nalewki i inne specjały przywiezione z podróży. Przeglądam przewodniki, wodzę palcem po mapie i wpatruję się w drogi na Google maps.  Do tego koniecznie zdjęcia z motocyklowych wyjazdów. Oglądam je dokładnie. Każde zdjęcie to kolejna kropla paliwa. Tankuję te wspomnienia do pełna i jadę na nich tak długo, dopóki nie będę mogła zbierać kolejnych.

Porada 2.  

Zimowanie motocykla: Wymontuj akumulator i postaw go na czas przerwy w ciepłym miejscu. Podładuj go dwa - trzy razy. Albo pozostaw motocykl z podpiętą automatyczną ładowarką do akumulatora.

Zimowanie motocyklisty: Akumulator to podstawa. W sezonie tracę dużo energii. Organizacja wyjazdów motocyklowych, prowadzenie grup, poczucie odpowiedzialność i moje "za bardzo się przejmuję" bardzo wyczerpują mój własny akumulator. Do tego emocje, wiele wrażeń, wysoki poziom adrenaliny. Czasem zbyt dużo. Dlatego zimą wyłączam się, zapadam w zimowy sen i pozwalam, aby mój organizm się zregenerował. Robię rzeczy, na które w sezonie nie mam czasu. Nie nudzę się - czytam, szukam inspiracji do samorozwoju, ładuję baterie długimi spacerami, podróżą na Hel, snowboardowym szaleństwem.  Zima to czas na "zadomowienie się", rozwijanie umiejętności gotowania (choć od wielu lat jest to ten sam poziom podstawowy, bo latem znowu nie gotuję) i planowanie. Dzięki temu, już wcześniej wiem na co, w kolejnym sezonie, spożytkuję zebraną moc.

Porada 3.

Zimowanie motocykla: Ustaw motocykl na podnóżku centralnym, a jeśli nie masz takiej możliwości, to napompuj mocniej opony, aby nie zniekształciły się od kilkumiesięcznego stania.

Zimowanie motocyklisty: Mam wrażenie, że problem odkształcenia podczas zimy, nie dotyczy tylko opon. Myślę, że dotyczy również motocyklistów. Zmiany kształtów, większe lub mniejsze wybrzuszenia, które pojawiają się w oczekiwaniu na sezon.  Zimą staram się nie odkształcić - tzn. nie zmienić kształtów. Gimnastykuję się kilka razy w tygodniu - trochę jogi, biegania, pompki, planki i nieśmiertelne pajace. Ćwiczę to, na co akurat mam ochotę, ale nie szukam wymówek, żeby nie ćwiczyć. Żeby po zimowej przerwie, przy zapinaniu spodni nie było przykrych niespodzianek i wszywania gumek. Aby ta opona, nagle nie znalazła się na moim brzuchu. Poza tym wiem, że kiedy moje ciało jest sprawne - wtedy motocykl mniej daje mu w kość.

Porada 4.

Zimowanie motocykla: Spuść zużyty olej, aby nie zostawiać brudów w silniku - sercu motocykla. Załóż nowy filtr i zalej dobrym olejem.

Zimowanie motocyklisty: To temat z kategorii "mniej namacalnych" niż odkształcone opony, ale równie ważny. Mam nadzieję, że uda mi się go wyjaśnić. Zimą robię swój wewnętrzny przegląd, czyli "rachunek sumienia" i próbuję pozbyć się tego co mi szkodzi. Ze starym olejem spuszczam złe emocje, myśli, które mi nie służą, żale, pretensje i złości. Potem zakładam nowy, niezabrudzony filtr i wlewam czysty olej, z którym mam zamiar przejechać kolejny sezon. Na tegorocznej bańce napisane były słowa Muhammada Ali: "Nie licz dni, spraw, aby to dni się liczyły". Wydaje mi się, że jest ten rodzaj oleju jest bardzo uniwersalny, ale chyba każdy powinien znaleźć taki, który będzie odpowiadał jego potrzebom.

Porada 5.

Zimowanie motocykla: Okryj motocykl specjalnie do tego przeznaczonym pokrowcem.

Zimowanie motocyklisty: Sprawdzonym pokrowcem dla mojej motocyklowej duszy są zimowe rozmowy z innymi motocyklistami. Wspólnie wspominamy, trochę narzekamy i podtrzymujemy się na duchu, że już niedługo pojedziemy. Ludzie są najbardziej skuteczną ochroną mojego zapału. Pytając, kiedy i gdzie pojedziemy w tym roku, nie pozwalają mu ostygnąć.

Porada 6.

Zimowanie motocykla: Wyczyść dokładnie łańcuch, a potem go nasmaruj.

Zimowanie motocyklisty: Do tego nie dopisuję żadnej filozofii. Czyszczę kask i piorę strój, aby w nowy sezon, nie wejść z trupami na piersi.

Zima jest potrzebna. Nawet motocyklistom. Trzeba ją tylko oswoić. Zadbaj o siebie, tak jak dbasz o swój motocykl. I w spokoju czekaj do wiosny.

 

Anna Jackowska - Kobieta na motocyklu. Podróżniczka, autorka książek, laureatka nagrody National Geopraphic. Organizuje i prowadzi wyjazdy motocyklowe.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    motul belka podroze 950
    NAS Analytics TAG
    na górę