tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Jaka kamera na motocykl? GoPro, Garmin, Eken, YI czy Lamax?
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Jaka kamera na motocykl? GoPro, Garmin, Eken, YI czy Lamax?

Autor: Jakub Adam Bigora 2017.04.11, 15:20 23 Drukuj

Twardo stąpających po ziemi motocyklistów do zakupu kamery przekonuje fakt, że nagranie z niej może być dowodem w razie wymuszenia i wypadku, świetną pamiątką wyprawy lub weekendowego wyjazdu z kumplami, a także pozwala dostrzec i przeanalizować nasze błędy w technice jazdy po torze. Spójrzmy więc co może nam dopomóc w pokazaniu innym i rozwijaniu naszej motocyklowej pasji.

Rozwój techniki, proste oprogramowania do edycji, filmowe serwisy internetowe i wreszcie portal społecznościowy na literę F sprawiły, że nie zawsze mądre i potrzebne upublicznianie swojego życia stało się bardzo proste i co gorsza modne. Oprócz lansu przed znajomymi, pokazania rodzinie i żonie, że nie byliśmy tylko za rogiem na piwie i możliwości wierniejszego oddania opowieści p.t. “Co nas ujmuje w jeździe na dwóch kołach?”. Kamera motocyklowa ma też wiele praktycznych zastosowań. Postaram się przeanalizować każdy z niżej wymienionych modeli, w poszukiwaniu tej najbardziej nadającej się do pokazywania szerokiej publiczności naszej dwukołowej pasji.

GoPro Hero 5 (GoPro HERO 5 BLACK: 1900zł; Kamera GoPro HERO 5 SESSION: 1400zł; GoPro HERO SESSION: 900zł)

Każdy chciałby być bohaterem, choćby profesjonalistą w tym co robi, a przynajmniej trzeba próbować... pokazać innym, że kimś takim jesteśmy. I właśnie GoPro nam w tym pomoże! Tzn. spróbuje pomóc. Pomijając marketingowe hasła, GoPro było pierwsze, i to ich kamery nadają tempo rozwoju branży kamer sportowych. Najnowsza, piąta odsłona kamer GoPro to trzy modele: HERO5 BLACK, HERO5 SESSION oraz podstawowy model HERO SESSION. Od poprzedniej generacji kamer tego producenta odróżnia je m.in. brak dodatkowej, całkowitej obudowy – nie ma więc potrzeby wyciągania kamery z obudowy gdy chcemy zmienić baterię, naładować czy ustawić parametr za pomocą dotykowego ekranu LCD. Kamery same w sobie są wodoszczelne do 10 m i bronią się przed skutkami upadków takimi właściwościami jak wykonanie ze szkła Corning Gorilla Glass LCD (w modelu flagowym Hero5 Black) oraz wymiennym szkłem ochronnym obiektywu (~99 zł). Jeśli jednak jeździmy enduro po kamieniach, radzimy mimo tych właściwości dokupić wodoszczelną obudowę do 60 m (~250zł), która poza zwiększeniem możliwości zanurzeniowych znacząco zwiększy bezpieczeństwo, jakby nie było, najdroższej w tym zestawieniu kamery. Flagowy model BLACK zapewnia nagrywanie w rozdzielczości 4K w 30 klatkach na sekundę, 2,7K w 60 kl./s., 1440p w 80 kl./s., a w 1080p w 120 klatkach na sekundę. Black posiada trzy wbudowane mikrofony, poprzez które zapewnia nagrywanie dźwięku stereo, redukcję szumów oraz posiada wbudowany moduł GPS - dzięki niemu możemy na nagraniu umieścić mapę z naszą pozycją, prędkością, wysokością i przeciążeniem jakie musimy znosić w danym momencie nagrania. Piąta generacja potrafi także wykonywać zdjęcia w bezstratnym formacie RAW, czym na pewno ucieszy miłośników fotografii. Porównanie podstawowych różnic pomiędzy wersjami zawarliśmy w tabelce. Największym plusem produktów GoPro jest mnogość, dostępność i niska cena akcesoryjnych mocowań – nie jesteśmy tutaj skazani na oryginalne akcesoria producenta, choć tylko ich jakości możemy być pewni.

Wersja GoPro HERO 5 BLACK GoPro HERO 5 SESSION GoPro HERO SESSION
Max. rozdzielczość nagrywania 4k /@30 kl./s. 4k /@30 kl./s. 1440p @ 30 kl./s.
Max. rozdzielczość zdjęć 12MPx @ 30 kl./s seria 10MPx @ 30 kl./s seria 8MPx @ 10 kl./s seria
Kontrola głosem Tak Tak Nie
Dotykowy wyświetlacz Tak Nie Nie
Pojemność baterii 1200 mAh 1200 mAh 1000 mAh

Tab.1. Najważniejsze różnice pomiędzy piątą serią kamer GoPro.

GoPro Hero5 Rodzina

GarminVirb 30 Ultra (ok. 1700zł)

Garmin - znany producent nawigacji próbuje swoich sił także na rynku kamer. Model Virb 30 Ultra jest bardzo groźnym konkurentem dla GoPro - dysponuje matrycą CMOS 1/2.3″ ze stałą przysłoną F/2.6 i polem widzenia około 150 stopni, użytkownik otrzymuje do wyboru pięć trybów nagrywania: 4K w 30 kl/s, 2.7K w 60 kl/s, 1080p w 120 kl/s, 720p w 240 kl/s oraz 480p w 300 kl/s. Nagrywany obraz jest stabilizowany w trzech osiach. Zdjęcia można wykonywać w rozdzielczości 12 lub 8 Mpix. Oprócz oczywistej funkcji filmowania i robienia zdjęć Virb ma dotykowy ekran, jest odporny na zanurzenie do 40 m, posiada wbudowany GPS, akcelerometr, żyroskop, wysokościomierz i kompas. Oprócz funkcji wspomnianych przy opisie GoPro 5 Black model Virb po połączeniu z dodatkowymi akcesoriami Garmina może także monitorować I wyświetlać nasz puls i temperaturę otoczenia, a jeśli zamierzamy jeździć samochodem, możemy połączyć naszą kamerę z modułem Bluetooth OBD2, pobierając i wyświetlając obroty silnika, aktualny bieg itp. informacje – niestety brak interfejsów do motocykli. Podobnie jak flagowy model GoPro, Virb także posiada funkcję sterowania głosem – poleceniem głosowym można rozpocząć i zakończyć nagranie, wykonać zdjęcie lub oznaczyć ważne momenty filmu. Na pokładzie mamy też zintegrowane WiFi oraz Bluetooth, przez które można sterować kamerą za pomocą smartfona oraz edytować i transferować filmy na żywo, na portal YouTube. Różnice technologiczne pomiędzy bohaterem tego akapitu, a flagowcem GoPro – nie są duże: Virb jest prawie 3x wolniejszy w szybkim trybie robienia zdjęć (12 kl./s. Vs 30 kl./s) oraz ma trochę mniejszy ekran LCD (1,75” vs 2”). Zaoszczędzone 200 zł możemy wydać na dodatkowe akcesoria, a jeśli mamy już GPS Garmina (włączaniem i wyłączaniem nagrywania możemy sterować także z gps umieszczonego na kierownicy) oraz czujniki temperatury, kadencji (rowerzyści) w technologii ANT+ to naprawdę warto rozważyć zakup kamery tego producenta.

Garmin Virb Ultra 30 zdjecie 2

Eken H8 wersje Plus, Pro, R, S, Rse (ok. 300-650 zł w zależności od importera i wersji)

Potężny zjazd cenowy nie oznacza rezygnacji z rozdzielczości 4K. Choć w tańszych kamerach musimy pożegnać się z wodotryskami w stylu GPS, Bluetooth, dotykowe LCD, mikrofony stereo itp. dodatkami, to Eken oferuje nam kamery z szerokokątnym obiektywem 170', procesorami Ambarella A12S75 (modele Plus Pi ro) lub Sunplus 6350 (modele H8, H8R, H8RSe) i sensorem Sony IMX078, które umożliwiają nagrywanie w rozdzielczościach 4K@30fps, 2.7K@30fps, 1080p@60fps, 1080p@30fps i niższych oraz wykonywanie zdjęć nawet w 12Mp. Jednak czego producent nie podaje - w opisie modeli z procesorem Sunplus 6350 4K to rozdzielczość interpolowana, czyli pisząc oględnie: uzyskana sztucznie poprzez podwojenie lini obrazu. Nieładnie! Na pokładzie mamy też obsługę WiFi, dostajemy wodoszczelnego (do 3m) pilota zdalnego sterowania na rękę (w zestawie) i dwa wyświetlacze (tylny 2”, oraz przedni ekran statusu). Wraz z kamerą otrzymujemy pokaźny zestaw mocowań oraz (w oficjalnej dystrybucji) dwie baterie. Miłym zaskoczeniem jest fakt, że złączki mocowań są kompatybilne z kamerami GoPro, więc jeśli mieliśmy już starsze GoPro i mamy już ponaklejane mocowania na kasku lub motocyklu, możemy poprostu wsunąć w nie produkt Ekena. Obraz z kamery odbiega od jakości oferowanej przez GoPro i Garmin. Nawet w wersjach z prawdziwym 4K dla wprawnego oka szczegóły obrazu w ruchu oddawane są gorzej - widać szum i pewną nienaturalność ruchu (tzw. rolling shutter). Dzieje się tak głównie na skutek słabej stabilizacji obrazu i zastosowania zbyt mocnych algorytmów wyostrzających. Kamera zadziwia jednak jakością zdjęć - na wyprawie, gdzie ważny jest każdy kilogram, można bez obaw zrezygnować z prostego aparatu fotograficznego, wygodnie posiłkując się, przy robieniu zdjęć, dołączonym do kamery pilotem. Możemy także sterować kamerą zz pomocą tableta czy smartphona z system Android lub iOS, poprzez połączenie WiFi. Jedno jest pewne – ta kamera wygrywa nasze zestawienie stosunkiem jakości do ceny. Różnice w specyfikacji poszczególnych modeli prezentuje tabela. Cena kamery w oficjalnej dystrybucji to 649 zł, ale możemy ją kupić jeszcze taniej w Chinach lub w Polsce od tzw. nieoficjalnych importerów. Tyle, że w przypadku tego rodzaju oszczędności musimy pożegnać się z dwuletnią gwarancją i mamy całkiem duże prawdopodobieństwo kupna podróbki lub gorszego modelu.

Wersja H8 Plus H8 Pro H8s H8 / H8R H8RSe
Procesor Ambarella A12S75 Ambarella A12S75 Ambarella A12S75 Sunplus 6350 Sunplus 6350
Sensor Sony
IMX 117(12,4 Mpx)
Sony
IMX078 (12,4 Mpx)
Panasonic
34110 (14 MPx)
Sony
IMX078 (12,4 Mpx)
Panasonic
34110 (14 Mpx)
Max. rozdzielczość filmowania 4K @ 30 kl./s. 4K @ 30 kl./s. 4K @ 30 kl./s. 4K @ 30 kl./s.Interpolowana 4K @ 30 kl./s. Interpolowana
Stabilizacja obrazu Tak Nie Tak Nie Nie

Tab.2. Różnice wersji kamer Eken H8R

Eken H8Pro zdjecie 1

Xiaomi Yi 2 znana także jako Yi Action 4K (ok. 1300zł)

Kolejny, rdzennie chiński produkt. Powoli przyzwyczajamy się, że napis Made In China nie oznacza niższej jakości. Xiaomi jakością i ceną swoich smartphonów podbija europejskie rynki, więc dlaczego nie zaufać kamerze jej marki-córki Yi? Najważniejsze cechy Yi Action 4K to: sensor Sony IMX377, procesor Ambarella A9SE75, jasny ale mniej szerokokątny niż u konkurentów obiektyw: F2.8, 155', dwucalowy, bardzo czuły, dotykowy wyświetlacz, 5GHz WiFi, dwa mikrofony, elektroniczna stabilizacja obrazu z 3-osiowym żyroskopem i akcelerometrem. Niestety mimo ostatniej cechy w porównaniu do nagrań z flagowego GoPro5 Black widzimy aberrację i rolling shutter, ale za to ta kamera o wiele lepiej radzi sobie w słabszym świetle i dostajemy w komplecie więcej akcesoriów. Nie ma też mowy o jakimkolwiek oszustwie – Yi nagrywa w prawdziwej rozdzielczości 4K. Ten model nie jest lepszy niż aktualny flagowiec GoPro ale wszyscy ze zniecierpliwieniem czekają na pojawienie się modelu Yi Action 4K+, którego głównymi cechami mają być m.in.: filmowanie 4K przy 60 kl/s., 6-cio osiowy żyroskop, streamowanie na żywo, wykonywanie zdjęć w formacie RAW. Czy będzie lepiej niż GoPro? Czas pokaże.

Xiaomi Yi 4K Action zdjecie 1

Lamax X10 Taurus (ok. 900 zł)

Ta kamera to nowość na rynku. Czeska firma oferuje podobnie jak konkurencja nagrywanie w 4K@30fps, 2.7K@60fps, 1080p (do 120fps) i 720p (do 240fps) korzystając z sensora CMOS Sony IMX117, chipsetu Ambarella A12 i obiektywu szerokokątnego 170 stopni. Parametry i jakość obrazu są bliźniaczo podobne do tych oferowanych przez produkt Xiaomi, a dodatkowo otrzymujemy: obsługę Bluetooth, możliwość robienia nawet zdjęć o rozdzielczości do 16Mpx, funkcję nightphoto (długie czasy otwarcia migawki), a także 20 sztuk akcesoriów wraz z opaską na głowę, ręcznym pływakiem, dwiema bateriami oraz pilotem zdalnego sterowania. Podsumowanie, biorąc pod uwagę cenę, wypadałoby na korzyść Lamax'a, ale wiele for internetowych donosi o problemach z przegrzewaniem się tej kamery, a nawet uszkodzeniami baterii. Producent oczywiście wymienia wadliwe egzemplarze w ramach gwarancji, ale mimo to te przypadki psują mu opinię.

Lamax X10 Taurus zdjecie 1

Podsumowanie

Przedstawiliśmy tylko kilka najcześciej wybieranych ofert znanych producentów kamer z bardzo szerokiej gamy produktów. Mimo obsługi rozdzielczości 4K na skutek zastosowania odmiennej optyki, procesorów i oprogramowania, kamery odmiennie oddają rzeczywistość, oferując różną jakość obrazu. Lepiej lub gorzej radzą sobie też z jego stabilizacją, choć jeśli zamierzamy kompresować filmy do mniejszej rozdzielczości Full HD, ten ostatni aspekt nie będzie tak ważny. Niestety szczegółowe przetestowanie w.w. kamer wykraczałoby poza ramy tego artykułu - odsyłamy do obejrzenia testów i nagrań z Internetu. Oferta rynku jest na tyle szeroka, że każdy powinien znaleźć model kamery w odpowiadającej mu kategorii cenowej. Po kupnie zachęcamy by podzielić się z nami spostrzeżeniami (najlepiej popartymi linkami do waszych nagrań) pod poniższym artykułem.

* - wg. danych z popularnego portalu aukcyjnego allegro.pl

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 11
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę