tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Husqvarna enduro 2017 - pionierzy offroadu
Advertisement
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Husqvarna enduro 2017 - pionierzy offroadu

Autor: Beavis 2016.07.27, 09:46 6 Drukuj

W miejscowości Huskvarna testujemy najnowsze modele enduro szwedzkiej marki.

Austriacko-szwedzka komitywa zaplanowała prezentację endurowej gamy 2017 w miejscu gdzie wszystko się zaczęło - leżącej na południu Szwecji miejscowości Huskvarna. Historia szwedzkiej marki wykracza daleko poza 1903 rok. Wtedy rzeczywiście Szwedzi zbudowali pierwszy motocykl, a właściwie rower z silnikiem rozpędzający się do szalonych 4 km/h, ale w praktyce Husqvarna istnieje od 1689 roku. Producent broni palnej w zmienionej formie i po wielu perturbacjach istnieje od ponad 300 lat! Niesamowitą historię Husqvarny mogliśmy zgłębiać podczas wycieczki po mieszczącym się przy fabryce muzeum. Jeśli kiedykolwiek będziecie w rejonie Jonkoping koniecznie odwiedźcie to magiczne, trudne do opisania słowami miejsce. Bo gdzie indziej dowiedzie się, że Husvqarna jako pierwsza w Europie użyła mikrofali do podgrzewania żywności? Jako pierwsza produkowała płyty indukcyjne? Że do dziś tworzy maszyny do szycia, po 8000 euro za sztukę?

NAS Analytics TAG

Wycieczka do muzeum miała na celu pokazać nam pionierskiego ducha Husqvarny. I jak szaleni inżynierowie dodający silniki do dosłownie wszystkiego (desek surfingowych na lata przed skuterami wodnymi i nart na lata przed skuterami śnieżnymi) robią wrażenia, tak - ostatecznie - mnie interesują fakty. Nie jest tajemnicą, że obecnie Husqvarna należy do austriackiego giganta, a motocykle produkowane są w Mattighofen. Nie jest tajemnicą, że kultywowanie szwedzkiego ducha i tradycji dość dobrze się sprzedaje. Dlatego obok przemyślanego marketingu najważniejszy powinien być konkretny produkt.

Oszczędności wagowe

Na chwilę zapomnimy o istnieniu KTM-a, na którego prezentacji byliśmy zresztą kilka tygodni temu. Porównując nowe endurowe Husqvarny do poprzedniej generacji możemy śmiało mówić o zupełnie nowej gamie. Poczynając od jednostek napędowych, przez ramy i zawieszenia, na nadwoziu kończąc. Nowe chromowo-molibdenowe ramy produkowane przez WP System są o 0,6 kg lżejsze, o 20% sztywniejsze wzdłuż poziomej osi, ale o 30% bardziej elastycznie w pionie, co ma dawać miękką, endurową charakterystykę prowadzenia. W tym kierunku inżynierowie poszli także przeprojektowując kompozytowy subframe, który jest o 1 kg lżejszy od poprzednika. Kolejne oszczędności wagowe dotknęły tylny amortyzator. Znany z crossówek WP DCC połączony jest z nowym, aluminiowym wahaczem system dźwigniowym - to jedna z głównych cech wyróżniających Husqvarnę.

Dzięki zastosowaniu litowo-jonowego akumulatora ucięliśmy z wagi kolejny kilogram. Uśredniona oszczędność wagi na modelu to ponad 3 kg, tylko w kwestii nadwozia i podwozia! Jednostki napędowe to kolejne 0,7 kg mniej w przypadku platformy 250/350 i 1,7 kg w przypadku 450/501.

Dwusuwy doczekały się zupełnie nowych silników. Najmniejsza „setka” nie posiada już niestety homologacji i przechrzczono ją na model TX125. TE250 i TE300 dzielą jednostkę napędową, zbudowaną od podstaw na ten rok. Nowe motory są lżejsze, bardziej kompaktowe i w teorii jeszcze łatwiejsze w obyciu. W przypadku większych dwusuwów pojawił się w nich wałek wyrównawczy i ograniczone wibracje są najbardziej rzucającą się w oczy zmianą. Oczywiście duże dwusuwy posiadają rozrusznik (w TX jako opcja). TE250/300 są lżejsze od poprzedników o 2 kg, TX125 o 3,8 kg co daje nam masę na poziomie 92 kg…

Najcięższe z gamy FE501 waży 109,3 kg, o 6 kg mniej niżeli poprzednik! Jednostki napędowe w czterosuwach, znane z crossowych KTM-ów/Husqvarn z zeszłego roku, także powstały od podstaw. W zupełnie nowym miejscu znalazł się wał korbowy, maksymalnie blisko środka ciężkości motocykla. Wokół niego inżynierowie „budowali” silniki. W ramach ograniczania masy żegnamy się na stałe z kickstarterami, witamy za to kontrolę trakcji.

Bogate wyposażenie

Husqvarny posiadają mocno wyróżniający je design. Typowo szwedzkie kolory, z dominującą, niebieską osłoną chłodnicy i długim, ciągnącym się przez cały bok motocykla plastikiem pełniącym także funkcję osłony komory filtra powietrza. Plastik nie haczy o kolana w zakrętach i, jak na standardy z ostatnich lat, w miarę łatwo się zdejmuje. Filtr powietrza jest nowy, zamontowany na specjalnej ramce, która nie powala na błędny montaż. Plastiki posiadają zatopione w sobie okleiny. W teorii ogranicza to odklejanie, w praktyce oznacza konieczność wymiany kompletu np. w momencie gdy chcemy spersonalizować motocykl lub seryjne zostaną wizualnie zniszczone.

Przyziemną, ale ciekawą nowością są gripy ODI, które nie wymagają drutowania. Nieduża obejma pozwala na sztywno zakręcić je na kierownicy - niczym w rowerach MTB. Huska zarzeka się, że szersze i wyżej ulokowane w stosunku do crossowych podnóżki nie zbierają błota. Materiał na siedzeniu ponoć także jest bardziej przyczepny.

W Husqvarnach w standardzie otrzymujemy kompozytową płytę pod silnik. Dzięki nowemu nocowaniu bezpośrednio w ramie montaż powinien być prosty i szybki. Plastikowe osłonki ramy, listki i nawet wbudowane w konstrukcję wzmocnienia chroniące chłodnicę. Sama chłodnica została zintegrowana w ramie, a wszystkie czterosuwy w standardzie otrzymały wiatraki sterowane przez ECU (czyli bez dodatkowego czujnika). Powiększono także przeźroczyste zbiorniki paliwa, teraz z wbudowaną pompą. Najważniejsza jest jednak będąca częścią seryjnego wyposażenia kontrola trakcji.

Pod lewym kciukiem znajdziemy duży przełącznik odpowiadający za dwie mapy (standardowa i agresywna) oraz włączanie kontroli trakcji. Kontrola trakcji zaprogramowana jest pod daną mapę, co oznacza, że w teorii otrzymujemy aż cztery konfiguracje. TC działa bez konieczności zastosowania dodatkowych czujników mierzących prędkość obrotową koła. Sprytna jednostka sterująca monitoruje kąt otwarcia przepustnicy względem wzrostu obrotów. Jeśli obroty rosną zbyt szybko, ogranicza nieco moc.

W praktyce

Rozwiązanie to nadal nie przestaje mnie zachwycać. Głównie z jednego powodu: kontrola trakcji pozwala na wyjścia z koleiny na gumie, na uślizgi tylnego koła i strzelanie ze sprzęgła. To zupełnie inna kontrola trakcji niż ta znana z motocykli szosowych (gdzie konieczność jej zastosowania była pokierowana ugłaskaniem ogromnych mocy maksymalnych) i dzięki niej amator taki jak ja jest najnormalniej w świecie szybszy. Różnica nie jest kolosalna, ale jest wyczuwalna. Tak jak w przypadku zawodników będzie to zbędny gadżet, o czym pisałem przy naszej prezentacji crossowych Husqvarna MY2017, tak przysłowiowy Kowalski powinien zobaczyć same plusy.

Odpowiadając na często zadawane pytanie: czy różnica pomiędzy znanym z KTM-a PDS-em, a systemem dźwigniowym jest duża? Ta wyszłaby dopiero przy bezpośrednim porównaniu takich samych modeli w takich samych warunkach. Endurówki KTM-a testowaliśmy po twardych jak beton górskich, hiszpańskich trasach. Husqvarny w piaskowych lasach Szwecji. Więc odpowiedź byłaby mocno nierzetelna. Pewne jest, że w Husce także pracuje z przodu zawieszenie WP XPLOR 48, które obok separacji funkcji otrzymało łatwą regulację napięcia wstępnego sprężyny. Seryjne ustawienie jest na moje oko nieco twardsze od KTM-a, dopiero kilka klików speca z WP dostosowało je do mojej wagi i umiejętności.

Ku mojemu zdziwieniu, choć to tylko prywatne preferencje, najlepiej jeździło mi się FE450. Na przestrzeni ostatnich lat popularna 450. złagodniała i nie jest przerażającym motocyklem dla profesjonalistów. Oczywiście, mocy wystarczająco dużo jest już w FE250, ale 450. wybacza wielokrotnie więcej błędów i na upartego pozwala na jazdę bez specjalnego grzebania przy przełożeniach czy pracy sprzęgłem. Rolę motocykli dla zawodników przejęły, przynajmniej w kwestii charakteru, FE350 i FE501. To pierwsze jest przyjemnie agresywne i zabójczo szybkie. To drugie wymaga koncentracji i fizycznej krzepy. W przypadku dwusuwów bez dwóch zdań najłatwiejszym w obyciu motocyklem jest TE250. Pozbawione morderczego dołu 300-ki i sportowego charakteru 125-ki.

Słuszna alternatywa

Nowe modele enduro Husqvarny będą idealnym rozwiązaniem dla wymagających endurowców znudzonych KTM-em, ale chcących otrzymać sprawdzoną technologię Austriaków. Bogate wyposażenie dodatkowe (osłony, kontrola trakcji, zmienne tryby pracy), kompozytowy subframe, system dźwigniowy w tylnym zawieszeniu, nieco inny charakter i mimo wszystko niesamowita historia stojąca za marką. Wbrew obiegowej opinii Husky nie są także specjalnie droższe od KTM-a, choć trzeba pamiętać, że ich dostępność jest ograniczona (tak samo jak w przypadku modeli Six Days).

Zdaję sobie sprawę, że technologicznie liznąłem tylko zagadnienie, ale o jednostkach napędowych np. pisaliśmy szerzej w zeszłym roku. Zainteresowani ślizgowym łożyskiem wału korbowego (które pozwala na interwał serwisowy na poziomie 135 mh!) na pewno poradzą sobie w kwestii dotarcia do odpowiednich informacji, dostępnych chociażby na stronie producenta.

Jeśli jesteście rozdarci pomiędzy KTM-em, a Huską to łączę się w bólu, bo wybór jest bardzo trudny. Może trzeba zastanowić się nad bezpośrednim porównaniem?

Foto: Husqvarna

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
husqvarna enduro 2017 w lesieguma kamienie husqvarna 2017
NAS Analytics TAG
belki prezentacja husky 2017husqvarna my2017 guma las
husqvarna my2017 laskamienie prezentacja husky 2017
las husqvarna 2017skok belki husqvarna 2017
guma las husqvarna 2017husqvarna enduro 2017 na probie
husqvarna enduro 2017 proba mxlas guma prezentacja husky 2017
przed gleba husqvarna 2017w zakrecie husqvarna 2017
zakret akcja husqvarna 2017zakret piasek husqvarna 2017
2t husqvarna 2017gama husqvarna 2017
husqvarna enduro 2017 gamahusqvarna enduro 2017 listki
husqvarna enduro 2017 dwusuwylas prezentacja husky 2017
gama enduro prezentacja husky 2017husqvarna my2017
501 prezentacja husky 2017husqvarna enduro 2017
husqvarna enduro 2017 2thusqvarna enduro 2017 501
nowa gama husqvarna 2017husqvarna enduro 2017 enduro
husqvarna enduro 2017 nowe modelehusqvarna my2017 gama
husqvarna my2017 nowehusqvarna enduro 2017 cala gama
nowa prezentacja husky 2017szwecja prezentacja husky 2017
husqvarna enduro 2017 nowehusqvarna my2017 501
husqvarna my2017 boczekhusqvarna my2017 manetka odi
husqvarna my2017 tarcza hamulcowahusqvarna my2017 tx 125
koncowka wydechu husqvarna 2017nowa husqvarna 2017
oslona chlodnicy prezentacja husky 2017podnozek prezentacja husky 2017
regulacja napiecia husqvarna 2017wp prezentacja husky 2017
husqvarna enduro 2017 kontrola trakcjihusqvarna enduro 2017 twin air
husqvarna enduro 2017 wp dcchusqvarna my2017 subframe
licznik husqvarna 2017mocowanie silnika husqvarna 2017
podwozie husqvarna 2017polki husqvarna 2017
rama husqvarna 2017silnik 2t prezentacja husky 2017
tlumik husqvarna 2017wiatrak husqvarna 2017
430 husqvarna 2017ciaska husqvarna
classic husqvarnadakar husqvarna
klasyczne husqvarny mxmaszyna do szycia husqvarna
muzeum husqvarna 2017muzeum husqvarny
muzeum husqvarny 2016odziez husqvarna
team husqvarnawodospad szwecja
husqvarna my2017 ekipahusqvarna my2017 juha salminen
husqvarna my2017 pela renethusqvarna my2017 prezentacja
husqvarna my2017 silnikhusqvarna my2017 w muzeum
pela renet prezentacja husky 2017usa husqvarna 2017
husqvarna enduro 2017 szwecjahusqvarna my2017 dyfuzor
husqvarna my2017 wp xploroslony lag prezentacja husky 2017
did prezentacja husky 2017dzwignie prezentacja husky 2017
husqvarna my2017 lentylkihusqvarna my2017 muzeum
husqvarna my2017 gaznikhusqvarna my2017 szwed
husqvarna my2017 logohusqvarna my2017 team
magura husqvarna 2017rozrusznik prezentacja husky 2017
husqvarna enduro 2017 akumulatorplyta pod silnik husqvarna 2017
 husqvarna my2017 polska
Komentarze 3
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr