tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Elektryczny Harley-Davidson LiveWire [TEST VIDEO]
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Elektryczny Harley-Davidson LiveWire [TEST VIDEO]

Autor: Barry 2020.07.17, 09:52 Drukuj

Czy tego chcemy, czy nie, elektryczny Harley-Davidson LiveWire jest wśród nas... Wiemy już ile ma mocy, jak długo trzeba go ładować i jaki ma zasięg na jednym ładowaniu. Tym razem zakładamy kamerę na kask i zapraszamy cię na zwyczajną, miejską przejażdżkę za kierownicą tego zupełnie nadzwyczajnego i elektryzującego motocykla.

Postronni obserwatorzy na hasło "elektryczny Harley" reagują konkretnym wytrzeszczem oczu. Wprawdzie Harley-Davidson LiveWire u wielu motocyklistów budzi niechęć, jednak równie częstą reakcją jest ogromne zaciekawienie. Kiedy próbujesz sobie wyobrazić jazdę elektrycznym Harleyem, w twojej głowie natychmiast kłębi się mnóstwo pytań. Mam nadzieję, że na wszystkie znajdziesz odpowiedź w naszym filmie:

NAS Analytics TAG

Długo zapowiadany, elektryczny Harley-Davidson LiveWire pojawił się wreszcie w sprzedaży. Motocykl wciąż budzi kontrowersje, wyzwala w nas skrajne emocje i staje się tematem zażartych dyskusji. Mówimy tu przecież o marce, która kojarzy się z bardzo charakterystycznym dźwiękiem, pozytywnymi wibracjami i blaskiem chromów. O tym wszystkim trudno rozmawiać w kontekście elektrycznego motocykla.

W kwestii wibracji mamy tu jednak do czynienia z pewną ciekawostką. Otóż, po "aktywowaniu" motocykla, kierowca odczuwa może nie tyle wibracje, co drobne pulsowanie. Celem jest przypominanie ci, że jeśli odkręcisz roll-gaz, motocykl natychmiast ruszy, jest gotowy do startu. Nie wbijamy tu biegu, bo to pełen automat z przekładnią bezstopniową. Interesuje nas tylko roll-gaz i hamulce, trochę jak w skuterze.

Warto się przygotować, że sam start będzie bardzo, naprawdę bardzo dynamiczny. LiveWire wyrywa do przodu i w mgnieniu oka (w około 3 sekundy) osiąga prędkości rzędu 140-160 km/h. Na początek, aby się z nim oswoić, warto włączyć tryb ekonomiczny… Przed niekontrolowanym uślizgiem tylnego koła chroni system kontroli trakcji.

Jeśli chodzi o hamulce i podwozie to tak, jak już wspomniałem w powyższym filmie - jest to absolutnie najlepiej hamujący i najlepiej jeżdżący po zakrętach Harley-Davidson w historii. Co do jego wyglądu, czy sensu stosowania napędu elektrycznego oczywiście można się spierać. Ale w kwestii hamulców i działania zawieszenie nie ma dyskusji!  

Dyskusja może dotyczyć oczywiście samej pozycji za kierownicą modelu LiveWire. Nogi są dość mocno zgięte w kolanach, co dla osób wysokich może być niekomfortowe. Z drugiej strony, nie mówimy tu o motocyklu służącym do jazdy w dłuższych trasach. Przy zasięgu na poziomie stu kilkudziesięciu kilometrów i tak dość szybko przyjdzie czas, by rozprostować nogi czekając na naładowanie baterii.

Maksymalny zasięg elektrycznego Harleya przy spokojnej jeździe w trybie ekonomicznym wynosi ponad 200 km. W przypadku bardzo dynamicznej jazdy po mieście może spaść nawet poniżej 100 km.

Jaki jest czas ładowania baterii w modelu LiveWire? Ładowanie przy wykorzystaniu tradycyjnej wtyczki i zwykłego gniazdka zajmuje kilka godzin. Najlepiej po prostu zostawić motocykl w garażu podłączony do prądu na całą noc i wtedy mamy rano 100 procent naładowania.. W trasie z pomocą mogą przyjść stacje szybkiego ładowania, gdzie wystarczy nam 30-40 minut. Niestety, w Polsce takich stacji wciąż jest niewiele. Najłatwiej będzie oczywiście w dużych miastach.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.

Czy rok 2020 będzie rokiem motocykli elektrycznych? NIE!!! To nie jest ten moment. Nie te ceny, nie te zasięgi, wciąż nie ta liczba dostępnych ładowarek do szybkiego ładowania. Przed nami kolejny rok na motocyklach jakie znamy i kochamy od lat 😍 Choć trzeba przyznać, że nowy LiveWire jeździ świetnie i byłbym w stanie pokochać jazdę na nim 😊 LiveWire na pewno nie jako jedyny motocykl w garażu, ale jako drugi lub trzeci już tak 😉 @scigacz_pl @harleydavidsonpolska #motocykl #motocyklharley #motocykle #motocyklista #polscymotocyklici #polscymotocykliści #livewire #hdlivewire #mylivewire #eletricmotorcycle #motocyklove #barry_w_podróży #motocyklowapolska #przygoda #motocyklowa #harleydavidson #polskimotocyklista🏍😎

Post udostępniony przez Piotr Baryła (@barry.moto) Sty 1, 2020 o 5:57 PST

Amerykanie podkreślają, że nie zamierzają zastąpić spalinowych jednostek elektrykami. Chcą jedynie zaznaczyć swoją silną pozycję na rynku, otwartość na nowe technologie i postęp. Elektryczny Harley LiveWire to taka wisienka na torcie i urozmaicenie oferty. Pewnego rodzaju ciekawostka i symboliczne puszczenie oczka do młodego pokolenia.

Wielu motocyklistów odbiera to jednak jako zamach na tradycję i hańbienie dobrego imienia marki. Trudno o tym dyskutować, dlatego w moim filmie skupiłem się głównie na czystych wrażeniach z jazdy elektrykiem i kilku ciekawostkach.

Harley-Davidson LiveWire to właściwie jedna wielka ciekawostka. Szybko zrozumiałem, że LiveWire nie jest w stanie zastąpić mi motocykla z silnikiem spalinowym. Nie wyobrażam sobie, aby zrezygnować z tradycyjnego sprzętu na konto elektryka, bo to zupełnie inna bajka, dwa odległe od siebie światy. Jednocześnie jazda na nim spodobała mi się do tego stopnia, że chętnie widziałbym model LiveWire w swoim garażu obok innych maszyn, jako urozmaicenie.

Tak, jak akceptuję w garażu obok spalinowego motocykla samochód, deskorolkę i elektryczną hulajnogę, tak samo mogę zaakceptować elektrycznego Harleya. Żeby tylko kosztował trochę mniej…

Więcej na: Harley-Davidson Polska

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr