tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Ducati Multistrada v4 - pierwszy na świecie motocykl z systemem radarów!
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Ducati Multistrada v4 - pierwszy na świecie motocykl z systemem radarów!

Autor: Informacja prasowa 2020.10.09, 11:39 Drukuj

W fabryce Ducati w Borgo Panigale rozpoczęto produkcję Multistrady V4: pierwszego motocykla, w którym zastosowano technologię radaru przedniego i tylnego. Multistrada V4 stanowi epokowy punkt zwrotny dla bolońskiego producenta motocykli i zostanie oficjalnie zaprezentowana 4 listopada.

Dla czwartej generacji Multistrady Ducati opracowało nowy, lekki i kompaktowy silnik V4, zaprojektowany tak, aby sprostać wymaganiom "turystycznego" użytkowania, nie zaniedbując przy tym emocji i sportowego charakteru. Całkowite przeprojektowanie umożliwiło osiągnięcie rekordowych w świecie jednośladów okresów międzyserwisowych. Wszystkie szczegóły dotyczące tego nowego silnika zostaną ujawnione 15 października.

NAS Analytics TAG

Ducati wprowadza radary do motocykli produkcyjnych, potwierdzając to, co było przewidywane w 2018 roku (link do komunikatu prasowego z kwietnia 2018 roku znajduje się tutaj). Wdrożenie tych systemów zapowiada prawdziwą rewolucję dla świata dwóch kółek, wyznaczając nowy poziom doskonałości w zakresie komfortu i wspomagania jazdy, zwłaszcza podczas długich podróży po autostradach.

Radary są zaawansowanymi systemami pomocniczymi, zdolnymi do wspomagania i zwiększania komfortu jazdy dzięki możliwości rekonstrukcji rzeczywistości otaczającej motocykl. Zainteresowanie Ducati tego typu systemami sięga roku 2016, kiedy to firma współpracowała z Wydziałem Elektroniki, Informacji i Bioinżynierii Politechniki w Mediolanie w celu przeprowadzenia eksperymentów z tego typu systemami. To pierwsze doświadczenie potwierdziło możliwość zastosowania tego typu technologii w pojazdach dwukołowych i popchnęło Ducati do stworzenia kompletnego pakietu wspomagania jazdy z wykorzystaniem dwóch radarów, który w ciągu czterech lat został opracowany i wyprodukowany w ścisłej współpracy z firmą Bosch, czołowym partnerem technologicznym, a następnie zastosowany w nowej Multistradzie V4.

Każdy radar ma kompaktowe wymiary (70 x 60 x 28 mm, porównywalne z kamerami sportowymi) i doskonale łączy się z motocyklem, ważąc zaledwie 190 gramów.

Radar umieszczony z przodu pojazdu steruje pracą tempomatu ACC (Adaptive Cruise Control), który poprzez kontrolowane hamowanie i przyspieszanie automatycznie dostosowuje odległość (wybieraną spośród czterech poziomów) od innych pojazdów podczas jazdy z prędkością od 30 do 160 km/h. Ten system, który ma swoje źródła w konstrukcjach samochodowych, został opracowany i rozwinięty zgodnie z dynamiką i ergonomią pojazdu dwukołowego. W szczególności, autorytet systemu w zakresie zwalniania i przyspieszania został ograniczony, aby zapewnić motocykliście możliwość utrzymania stałej kontroli nad pojazdem w każdej sytuacji. System pozwala na bardziej komfortową jazdę, szczególnie na długich trasach autostradowych.

Z kolei tylny radar jest w stanie wykryć i zgłosić pojazdy znajdujące się w tzw. martwej strefie, czyli w obszarze niewidocznym bezpośrednio przez kierowcę lub z poziomu lusterka wstecznego. System BSD (Blind Spot Detection) sygnalizuje również zbliżanie się z tyłu pojazdów z dużą prędkością.

Aby podkreślić techniczno-naukową wartość projektu badawczego, realizowanego wspólnie przez inżynierów i badaczy z Ducati oraz absolwentów Politechniki w Mediolanie, w maju 2017 r. złożono wniosek patentowy dotyczący algorytmów kontrolnych tego systemu. W czerwcu 2017 r. na IEEE - Intelligent Vehicles Symposium (IV) w Redondo Beach w Kalifornii zaprezentowano publikację naukową.

 

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę