tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Bezpieczeństwo motocyklistów według władz Hiszpanii. Zakaz jazdy w niektórych kaskach i obowiązkowe rękawice
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Bezpieczeństwo motocyklistów według władz Hiszpanii. Zakaz jazdy w niektórych kaskach i obowiązkowe rękawice

Autor: Wojciech Grzesiak 2024.01.12, 07:48 Drukuj

Hiszpania jest jednym z największych rynków motocyklowych w Europie i jest też krajem, gdzie rocznie w wypadkach ginie ponad 250 motocyklistów. Dlatego tamtejsi politycy co jakiś czas wpadają na nowe pomysły, które mają podnieść bezpieczeństwo użytkowników jednośladów. Teraz chcą zakazać jazdy w kaskach typu jet.

W 2023 r. na hiszpańskich drogach zginęło 286 motocyklistów, z czego 8 jechało bez kasku. Choć nie wiadomo, jakie kaski miały pozostałe ofiary wypadków, to rząd Hiszpanii postanowił zaproponować zakaz jazdy w otwartych kaskach. Chodzi tu o kaski typu jet, które są częściowo zabudowane, ale nie na tyle, żeby ochronić np. szczękę lub nos, choć dopuszcza się ich homologację. Motocykliści mogliby korzystać tylko z kasków integralnych lub tzw. szczękowych, gdzie szczęka jest podnoszona do góry.

NAS Analytics TAG

Na tym jednak propozycje się nie kończą. Hiszpanie chcą też wprowadzić nakaz jazdy w certyfikowanych rękawicach. Dodatkowo, jeżeli posiadacze prawa jazdy kat. B od co najmniej trzech lat chcieliby skorzystać z możliwości poruszania się jednośladem z silnikiem o pojemności do 125 cm3, to musieliby przejść obowiązkowe szkolenie.

To nie jest pierwszy raz, kiedy hiszpańscy politycy szukają pomysłów na podniesienie bezpieczeństwa motocyklistów. W 2021 r. głośno było o tym, że motocykliści mieliby obowiązkowo jeździć w kamizelkach z poduszką powietrzną. Wysoka cena takiego rozwiązania wykluczyłaby jednak tych mniej zamożnych. W przeprowadzonej ankiecie aż 65 proc. z 2,5 tys. uczestników było za tym, żeby mieć wolny wybór w kwestii zabezpieczeń. Byłoby to również problematyczne dla motocyklistów odwiedzających Hiszpanię, co sygnalizowała FEMA.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę