tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Autonomiczne takswki Toyoty. wiat si zmienia, a motocyklici nie?
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
Advertisement
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Autonomiczne takswki Toyoty. wiat si zmienia, a motocyklici nie?

Autor: Andrzej Sitek 2024.02.12, 10:09 Drukuj

Jak uporać się z brakiem chętnych do pracy w zawodzie, a przy okazji poprawić bezpieczeństwo pieszych oraz zmotoryzowanych? Toyota ma rozwiązanie i testuje autonomiczne taksówki. Dlaczego ma nas to obchodzić?

Monet Technologies to japońska firma świadcząca usługi w zakresie mobilności. Pakiet większościowy Monet Technologies należy do Toyoty. Firma rozpoczęła działania mające na celu przetestowanie możliwości użycia autonomicznych taksówek w tokijskiej dzielnicy Odaiba - w zasadzie wyspy należącej do metropolii.

Advertisement
NAS Analytics TAG

Pierwsze pojazdy wyruszą na drogi największego miasta świat już w lipcu bieżącego roku. Warto przypomnieć, że Tokio ma obecnie ponad 37,5 mln mieszkańców. To więcej niż cała populacja Polski.

Usługa robotaxi ma powstać nie tylko z chęci rozwoju technologicznego, ale po prostu z konieczności, bo to odpowiedź na poważny niedobór taksówkarzy, z czym borykają się władze Tokio.  

Test rozpocznie się od częściowo zautomatyzowanej technologii jazdy poziomu 2 i zbada wykonalność technologii poziomu 4 i 5, która w przypadku tego ostatniego oznacza w pełni zautomatyzowaną jazdę pojazdu bez kierowcy. Testowe pojazdy będą oparte na minivanie Toyota Sienna.

Warto przypomnieć, że japoński gigant ma spore doświadczenia w tej materii, ale nie wszystkie testy okazały się sukcesem. Właściwie Toyota podchodzi obecnie bardzo ostrożnie do usług transportu bez kierowcy, na co wpłynęło zdarzenie z 2021 roku, gdy autonomiczny autobus poziomu 2 testowany przez Toyotę uderzył w sportowca paraolimpijskiego na jednej z tokijskich ulic.

Być może na obecne przyspieszenie pracy Toyoty nad autonomicznymi pojazdami w macierzystym kraju wpłynął fakt, że Honda ogłosiła niedawno, że chce zaoferować usługę robotaxi w Tokio. Honda współpracuje w tym celu z innymi firmami, w tym z amerykańskim gigantem General Motors, a na dodatek chce uruchomić kompletną usługę robotaxi już w 2026 roku.

Jakie znaczenie ma dla motocyklistów testy autonomicznych taksówek po drugiej stronie globu? Być może dziś jeszcze niewielkie, ale pamiętajmy, że zaledwie kilka lat temu, czyli w 2015 r. samochody bez systemów wspomagania stanowiły większość nowych aut na rynku. Osiem lat temu  51,4 proc. wszystkich nowo zarejestrowanych pojazdów nie posiadało zaawansowanych systemów elektronicznych. W 2020 było to już tylko 14,4 proc., a w 2025 r. udział samochodów z zerowym poziomem automatyzacji ma stanowić zaledwie 1,6 proc. wszystkich nowo rejestrowanych samochodów.

Tymczasem przepisy dotyczące zautomatyzowanej jazdy poziomu 3  są obecnie realizowane w regularnej produkcji, a poziom 4 jest oczekiwany do 2025 r. Wielkie koncerny rozpoczęły właśnie walkę w segmencie, który wkrótce będzie stanowił bardzo ważne źródło dochodów. To pojazdy w pełni autonomiczne, spełniające różnorakie zadania w miastach takich jak Tokio.

Czy to będzie wyzwanie dla motocyklistów, a może ułatwienie w jeździe pomiędzy poruszającymi się w przewidywalny sposób zautomatyzowanymi pojazdami? Na razie nie potrafimy jeszcze tego ocenić, ale zmiany są coraz szybsze. Musimy zdawać sobie z tego sprawę.

Advertisement
NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
Advertisement
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr