tr?id=1223146534440221&ev=PageView&noscript=1

50 km/h w zabudowanym także w nocy? Jeszcze nie!

Autor: Konrad Bartnik 2017.11.13, 12:47 5 Drukuj

W najnowszej nowelizacji kodeksu drogowego miał się znaleźć zapis, który ujednolica limit prędkości w obszarze zabudowanym do 50 km/h, także w godzinach nocnych. Zapis ten został jednak usunięty z projektu, zanim trafił on do konsultacji publicznej.

Obowiązujący w Polsce przepis, który podnosi prędkość maksymalną w obszarze zabudowanym do 60 km/h w godzinach nocnych, jest na tle innych krajów UE totalnym rodzynkiem. Konieczność ujednolicenia tego limitu do 50 km/h przez całą dobę jest sygnalizowana od dawna, a pierwsza próba zmiany przepisów była podjęta już trzy lata temu. Nie osiągnięto jednak wtedy porozumienia w tej sprawie.

Kolejną okazją miała być procedowana właśnie w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa zmiana przepisów dotyczących m.in. pracy okręgowych stacji kontroli pojazdów. Początkowo rozważany był projekt podpięcia pod tę nowelizację także wspomnianych zmian w limicie prędkości. Jak jednak donosi portal brd24.pl, zapisy te zostały z dokumentu usunięte jeszcze zanim opuścił on gmach ministerstwa i został skierowany do dalszych prac. Nie wiadomo, kto wykreślił fragmenty dotyczące prędkości maksymalnej.

Co ciekawe, wciąż wielu polskich kierowców nie wie nawet, że w nocy mogą jechać szybciej w obszarze zabudowanym. Informacja ta wypływa zazwyczaj wtedy, kiedy są przyjemnie zaskoczeni wysokością mandatu za przekroczenie prędkości, która była jeszcze wyższa. Argument o znikomym natężeniu ruchu w nocy, który dawno temu przyświecał twórcom tego wyjątku, jest obecnie nieaktualny - pojazdów na drogach jest dużo przez całą dobę.. Ujednolicenie przepisów byłoby więc z korzyścią dla wszystkich. 50 km/h w mieście, na drogach z ruchem poprzecznym, to naprawdę nie jest głupi pomysł - zwłaszcza na motocyklu.

Zdjęcia
Komentarze 4
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

reklama

sklep Ścigacz

    na górę