tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Zwolnienia w brany motoryzacyjnej. Prac strac tysice osb
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Zwolnienia w brany motoryzacyjnej. Prac strac tysice osb

Autor: Andrzej Sitek 2024.02.28, 09:07 Drukuj

Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych (SDCM) ujawniło w swoim komunikacie prasowym, że elektryczna transformacja oznacza jeszcze jedną zmianę. Chodzi o masowe zwolnienia pracowników.

Pojazdy elektryczne mają nawet o 30 proc. mniej części, co skraca oraz ułatwia proces ich budowy i jednocześnie oznacza, że w procesie montażu uczestniczy mniej pracowników. Ale problem nie dotyczy jedynie linii montażowych, z których zjeżdżają pojazdy zasilane prądem.

NAS Analytics TAG

W naszym kraju zlokalizowanych jest wiele fabryki z branży motoryzacyjnej, które wytwarzają części do pojazdów z silnikami spalinowymi lub produkują tego typu pojazdy. Wiele montowni aktualnie modyfikuje profil produkcji lub zupełnie rezygnuje z dotychczas wytwarzanych pojazdów, a to ma określone konsekwencje dla tysięcy pracowników.

Przykłady można mnożyć. Na początku bieżącego roku ogłoszono, że produkcja w fabryce motoryzacyjnej FCA Powertrain w Bielsku-Białej została wygaszona, a pracę straci blisko 500 osób. Zakład został postawiony w stan likwidacji po tym, jak zmniejszyła się liczba zamówień na silniki spalinowe. Warto dodać, że już w 2023 roku firma zwolniła 300 pracowników. Podobny los czeka zatrudnionych w Magneti Marelli - producenta i dystrybutora części zamiennych, chociaż w tym przypadku wypowiedzenia dostanie jedna trzecia załogi, co związane jest z zakończeniem produkcji Fiata 500 i Lancii Ypsilon w fabryce Fiata w Tychach.

Jeśli mówimy o częściach do pojazdów z silnikami konwencjonalnymi, warto też przytoczyć przykład Forvia. To francuski koncern i jeden z największych producentów oraz dostawców części motoryzacyjnych na świecie. Zaledwie tydzień temu gigant ogłosił masowe zwolnienia, które do 2028 roku obejmą 10 000 pracowników! Forvia ma w Polsce aż 9 fabryk.

Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych ostrzega w swoim komunikacie przed dalszymi turbulencjami w branży motoryzacyjnej. "Oczywiście wysoko wykwalifikowani pracownicy szybko znajdą pracę, część etatów zostanie przetransferowana do elektromobilności i tam także będą powstawały nowe miejsca pracy, jednak nie jeden do jednego, nie w tym samym czasie i nie zawsze w tym samym miejscu. Patrząc globalnie, zatrudnienie w przemyśle motoryzacyjnym spadnie" - wskazują autorzy komunikatu.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr