tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Zakaz sprzedaży alkoholi na stacjach benzynowych? To pomysł Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Zakaz sprzedaży alkoholi na stacjach benzynowych? To pomysł Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

Autor: Andrzej Sitek 2021.05.20, 13:12 2 Drukuj

Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych optuje za wprowadzeniem zakazu sprzedaży napojów alkoholowych na stacjach benzynowych. Dlaczego arsenał alkoholi na stacjach kłuje w oczka przedstawicieli PARPA? Urzędnicy tłumaczą, że chodzi im jedynie o wyeliminowanie kierowców, którzy wsiadają do samochodów na podwójnym gazie.

To bardzo pięknie, ale czy urzędnikom wydaje się, że gdy samochodowy pijak nie ujrzy baterii wódek na stacji benzynowej, natychmiast zapomni również o sieci sklepów monopolowych, Żabkach i innych punktach sprzedaży napojów wyskokowych? W praktyce przepis uderzy przecież nie w pijących za kółkiem, tylko w ciężko pracujących obywateli, którzy robią małe zakupy do domu, lub dla innych celów. Osobnicy, którzy odkręcają butelkę wódki w samochodzie, poradzą sobie pomimo zakazów PARPA.

NAS Analytics TAG

Teraz dobre wieści. Na razie Ministerstwo Zdrowia nie zamierza inicjować żadnych zmian w obowiązujące przepisy, a tym bardziej ograniczające sprzedaż, czy też eliminować odgórnie jakieś punkty dystrybucji. Ale PARPA pewnie nie odpuści, bo ma argumenty w postaci badań WHO, no i misję niepijących pracowników urzędu do spełnienia.   

Czego dowiadujemy się z badań Światowej Organizacji Zdrowia? WHO szacuje, że obecnie 2,3 miliarda osób na całym świecie pije alkohol, bo im smakuje. Europa przoduje pod względem średniego spożycia na mieszkańca, mimo że od 2010 roku konsumpcja alkoholu na Starym Kontynencie spadła o ponad 10 proc.

Średnie spożycie alkoholu wśród osób, które deklarują picie, wynosi 33 gramy czystego alkoholu etylowego dziennie. Tyle zawierają 2 kieliszki wina (po 150 ml), duże piwo (750 ml) lub dwa kieliszki alkoholi wysokoprocentowych (po 40 ml). Jak to wygląda u nas?

Średnia spożycia alkoholu w Polsce jest wyższa niż średnia europejska. Według danych WHO w naszym pięknym kraju na jednego mieszkańca przypada średnio 10,4 litra czystego alkoholu etylowego, co sprawia, że Polska znajduje się w czołówce europejskich państw pod względem spożycia alkoholu.

Z ekspertyzy sporządzonej przez Instytut Psychiatrii i Neurologii wynika z kolei, że średnie spożycie alkoholu na jednego mieszkańca w Polsce wynosi 9,4 litra, natomiast w Warszawie jest wyższe od przeciętnego o 50 proc. i wynosi średnio 13,3 litra. Polacy najczęściej piją piwo (56 proc.) i wódkę (36 proc.), rzadziej wino (8 proc.). I znowu w Warszawie dane wyglądają nieco inaczej, bo większy jest udział w spożyciu win, to aż 25 proc. całej konsumpcji. 

Oczywiście sprzedaż alkoholi na stacjach benzynowych to nie tylko kwestia zdrowia, ale również potężne zyski. Jeśli przyjrzyjmy się wyłącznie Orlenowi, który zajmuje mniej więcej jedną trzecią segmentu, jego zysk ze sprzedaży detalicznej wyniósł w ubiegłym roku 3,3 mld złotych. To sporo alkoholu, trzeba przyznać.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 2
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

NAS Analytics TAG
Zobacz również

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę