tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Z dzieckiem na motocyklu. 5 rzeczy, o ktrych musisz wiedzie
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Z dzieckiem na motocyklu. 5 rzeczy, o ktrych musisz wiedzie

Autor: Redakcja 2019.08.30, 18:31 1 Drukuj

Jazda z dzieckiem na motocyklu może być świetną przygodą i doskonałą lekcją dla przyszłego fana motocykli. Ważne by zacząć z głową i zatroszczyć się o małego pasażera. Oto 5 rzeczy, o których musisz wiedzieć.

Opinii na temat jazdy motocyklem z dzieckiem jest co najmniej tyle, ilu motocyklistów. W dodatku w powszechnej opinii wożenie najmłodszych jednośladem to skrajna nieodpowiedzialność.

NAS Analytics TAG

Wyjaśniamy zatem jak sprawa wygląda od strony prawnej oraz czysto technicznej - innymi słowy jak wozić dzieci, aby było to bezpieczne, a najmłodsi pasażerowie też mieli frajdę ze wspólnej jazdy.

Polskie prawo przewiduje tylko jedno ograniczenie dotyczące przewozu dziecka motocyklem - jeśli mały pasażer nie ukończył 7 lat, motocyklem wolno poruszać się z prędkością najwyżej 40 km/h. Oczywiście, niezależnie od wieku, nasz pasażer musi posiadać kask.

1. Zawsze stosuj ochronę

Dziecko potrzebuje ochrony biernej nawet bardziej niż dorosły - delikatne ciało musi być starannie chronione dopasowanym do wieku i wzrostu ubiorem i kaskiem. Zdajemy sobei sprawę, że znalezienie takiego zestawu nie jest sprawą prostą, ale to sprawa kluczowa - wszelkie półśrodki, jak zbyt duży kask żony, albo chiński produkt z aliexpress zdecydowanie odradzamy.

Jest na rynku odzież dla dzieci, są i kaski. Zadaj sobie trud by je znaleźć. Wyrabiaj w młodych pasażerach dobre nawyki - niech wiedzą, że odpowiedni ubiór jest ważny i że zawsze trzeba go zakładać.

2. Dziecko zawsze z tyłu

Przewożenie pociechy z przodu może wydawać się dobrym pomysłem - w końcu mamy nad nią kontrolę. Nic bardziej mylnego - W sytuacji nagłego hamowania nie będziesz w stanie jednocześnie kontrolować motocykla i dziecka, a jeśli w coś uderzysz, dziecko wystrzeli jak z procy.

Sadzaj dziecko zawsze z tyłu. Jeśli mały pasażer nie jest jeszcze stabilny na tyle, by trzymać się odpowiedzialnie sam, stosuj specjalny fotelik motocyklowy lub pas do spinania pasażera z kierowcą. Szczególnie ważny będzie on kiedy dziecko zaśnie w czasie jazdy.

Dziecko, jak każdy pasażer, musi trzymać nogi na podnóżkach. Jeśli do nich nie dosięga, to znak, że fotelik jest niezbędny. Uwaga - fotelik musi być przystosowany do motocykla, rowerowy ani samochodowy się nie nadają.

3. Dbaj o samopoczucie pasażera

Dziecko znacznie szybciej niż ty odczuje skutki upału i nudę. Pamiętaj o częstych, znacznie częstszych niż podczas jazdy solo przerwach. Zwróć uwagę, czy dziecko jest odpowiednio przygotowane do jazdy - czy wywietrzniki są pootwierane, czy kask jest dobrze wentylowany. Komunikuj się z pasażerem, by na bieżąco kontrolować stan fizyczny i psychiczny. Pamiętaj, że dziecku trudniej wyrazić swoje odczucia niż dorosłemu.

4. Cierpliwie tłumacz

Każdą przejażdżkę zacznij od podstawowych informacji na temat jazdy - uprzedź o przechylaniu motocykla i odpowiednich na nie reakcjach, o zachowaniach podczas przyspieszania i hamowania, ustal sygnały, którymi mały pasażer będzie przekazywał ci swoje potrzeby - zwolnij, zatrzymaj się i tak dalej. Pokaż na co w motocyklu trzeba szczególnie uważać (na przykład gorący wydech) i poinstruuj jak się wsiada na motocykl i jak z niego zsiada.

5. Nie szalej

Początki z dzieckiem na motocyklu powinny być maksymalnie łagodne i pozbawione elementów ryzyka. Na tym etapie bardzo łatwo zrazić pasażera do motocykli na całe życie. Zaczynaj od wolnej jazdy bocznymi uliczkami, łagodnie przyspieszaj i zwalniaj. Zwracaj szczególną uwagę na zachowanie pasażera i szybko koryguj ewentualne błędy.

W dalszą trasę ruszaj dopiero wówczas, gdy będziesz na sto procent pewien że dziecko potrafi zachować się bezpiecznie na motocyklu.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 1
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr