tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Yamaha XS 750. Trzycylindrowa, napêdzana wa³em. Zbudowana wspólnie z Porsche
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Yamaha XS 750. Trzycylindrowa, napêdzana wa³em. Zbudowana wspólnie z Porsche

Autor: Lech Wangin 2024.06.08, 18:17 Drukuj

Lata 70. to złoty okres "nowożytnego" motocyklizmu. Już u schyłku poprzedniego dziesięciolecia branża zaczęła budzić się z letargu zapoczątkowanego w drugiej połowie lat 50. Czynnikiem wywołującym boom lat 70. była ekspansja marek japońskich, które prześcigały się we wprowadzaniu nowości. Jednym z ciekawszych motocykli tamtego czasu była Yamaha XS 750, pierwsza Yamaha w której zastosowano napęd tylnego koła wałem.

Pod koniec lat 60. i na początku 70. w królowej sportów motocyklowych, czyli w wyścigach Grand Prix, dominowały motocykle dwusuwowe. Jednak na rynku cywilnym najbardziej pożądane były czterosuwy o dużej mocy. Przy ich konstrukcji wykorzystywano doświadczenia wyniesione z wyścigów w poprzednich dekadach. Prym wiodła tu Honda, ale i inne japońskie marki szybko zorientowały się, że to właśnie silnik czterosuwowy ma przed sobą świetlaną przyszłość. Kiedy debiutowała Yamaha GX 750, będąca protoplastą XS 750, Yamaha miała już za sobą pierwsze doświadczenia z dużymi czterosuwami w postaci modeli XS 650, XS 500 i TX 750. Wszystkie te dwucylindrowe modele były konstrukcjami nowocześniejszymi niż motocykle angielskie, z którymi konkurowały. Prace nad nowym modelem, który miał być ukoronowaniem oferty, rozpoczęto w 1973 roku. Miał to być motocykl łączący sportowe talenty, a więc dynamikę i dobre własności prowadzenia z komfortem, którego oczekiwali entuzjaści turystyki motocyklowej. Japończycy wzięli na celownik firmy europejskie BMW i Moto Guzzi, zdecydowano więc, że nowy motocykl musi posiadać napęd tylnego koła wałem, czego nie oferowała wówczas żadna japońska marka. Rozważano różne konfiguracje silnika od boxera i V2, aż po wzdłużnie umieszczony silnik czterocylindrowy. Ostatecznie jednak zdecydowano się na bardziej skomplikowane rozwiązanie, czyli silnik rzędowy ustawiony poprzecznie, co jak wiadomo nie upraszcza zastosowania napędu wałem. Takie konstrukcje były już jednak znane w postaci motocykla MV Augusta 600 S z 1966 roku i jego następców. Jeśli chodzi o ilość cylindrów inżynierowie Yamahy zdecydowali się na trzycylindrową jednostkę DOHC, by po pierwsze wyróżnić się na tle czterocylindrowej konkurencji, a po drugie stworzyć motocykl bardziej smukły. Ponieważ inżynierowie Yamahy nie mieli doświadczenia z zastosowaniem do napędu wału Cardana a czas naglił zwrócili się o pomoc do znanego producenta samochodów sportowych - firmy Porsche. Japończycy już wcześniej współpracowali z Porsche przy optymalizacji silnika TX 750 do udziału w wyścigach długodystansowych. Do gry dołączył też Getrag - niemiecki producent skrzyń biegów. To oni opracowali konstrukcję układu przeniesienia napędu. Początkowo planowano, że niemiecka firma będzie dostarczać gotowe komponenty przez dwa lata, ale Japończycy szybko opanowali ich budowę i po kilku miesiącach wycofali się ze współpracy.

NAS Analytics TAG

Nowy motocykl zadebiutował na rynku amerykańskim w 1976 roku. Nosił oznaczenie GX 750. Maszyna toczyła się na szprychowych kołach i miała układ wydechowy typu 3 w 1. GX 750 miał zgrabną, smukłą sylwetkę, a jednostka napędowa pomalowana była na czarno. Atrakcyjna prezencja skutecznie maskowała potężną masę bez mała 250 kg. Jak na siedemsetpięćdziesiątkę to naprawdę dużo. Motocykl chwalono za bardzo dobre własności prowadzenia i brak efektów ubocznych zastosowania napędu wałem znanych z motocykli BMW. Pięknie brzmiący trzycylindrowy silnik rozwijał moc 60 KM, co na tle japońskiej czterocylindrowej konkurencji nie wyglądało bynajmniej spektakularnie. Testujący motocykl dziennikarze podkreślali, że lepiej sprawdza się on w charakterze maszyny turystycznej niż sportowej. Jednak jako maszyna turystyczna GX 750 też nie uniknął słabszych stron. Motocykl był wprawdzie bardzo komfortowy, stwarzał idealne warunki "bytowe" dla dwuosobowej załogi, ale silnik okazał się być niezłym pijakiem. Zużycie paliwa potrafiło osiągnąć poziom prawie 8 l/100 km, a smukły zbiornik paliwa mieścił 17 l.

Jesienią 1976 roku na targach w Kolonii zaprezentowano nowy model XS 750. Miał on odlewane z lekkich stopów koła, układ wydechowy typu 3 w 2 z tłumikami po obu stronach motocykla, a także zgodną z preferencjami europejskich motocyklistów niższą kierownicę. Moc silnika wzrosła do 64 KM. Silnik Yamahy odznaczał się frapującym brzmieniem i niemal bezwibracyjną pracą. Osiągnięto to dzięki temu, że czopy wału rozstawiono co 120 stopni, a zapłon następował w równomiernych odstępach czasu. Prędkość maksymalna wynosiła około 180 km/h. XS 750 nie był więc najszybszą siedemsetpięcdziesiątką na rynku, ale jego atutem był komfort jazdy, bezobsługowy wał napędowy i podwozie, które zapewniało stabilność i dobre prowadzenie w zakrętach. Niestety silnik trapiły liczne awarie, co zmusiło japońskich inżynierów do szybkiej reakcji i już w 1978 roku pojawiła się poprawiona wersja XS 750 E. W silniku wprowadzono elektroniczny zapłon, zmieniono pierścienie tłokowe, zwiększono pojemność miski olejowej, zastosowano lepszą pompę oleju, zmodyfikowano komory spalania, zwiększono kompresję i zmieniono wałki rozrządu. Motocykl dostał też większy zbiornik paliwa o pojemności 24 litrów i reflektor z żarówką H4. Moc silnika wzrosła do 74 KM, co oczywiście odbiło się pozytywnie na osiągach. Tym samym XS 750 E stał się nie tylko bardziej niezawodny, ale również bardziej konkurencyjny. Równolegle wprowadzono do produkcji zgodną z ówczesną modą wersję Special o charakterze soft choppera. Model ten miał mniejsze szesnastocalowe tylne koło z szerszą oponą, zbiornik paliwa o klasycznym kroplowym kształcie, inaczej ukształtowaną kanapę inną geometrię przedniego zawieszenia, krótsze tłumiki, bardziej ozdobne malowanie i wysoką kierownicę w stylu bawole rogi. Silnik pozbawiono czarnego malowania i zmieniono jego charakterystykę obniżając moc do 69. KM. Jeszcze w tym samym roku Yamaha zaprezentowała swój pierwszy motocykl czterocylindrowy będący rozwinięciem XS 750. Mowa tu o XS 1100, ale jego historia to już temat na odrębną opowieść.

Ostatnią odsłoną trzycylindrowej maszyny turystycznej był model XS 850 wprowadzony w 1980 roku. Pojemność silnika wzrosła do 826 ccm, moc do 79 KM. W miejsce dotychczas stosowanych gaźników Mikuni zastosowano gaźniki Hitachi, które potrafiły oszczędniej gospodarować paliwem. Wprowadzono szerszą kierownicę, zmieniono przełożenia w skrzyni biegów, popracowano przy zawieszeniach i zamontowano większy reflektor. W efekcie motocykl nieco przytył, ale oferował wysoki poziom komfortu na długich trasach i mógł rozpędzić się do 195 km/h. Dźwięk jaki przy tym wydobywał się z tłumików miał własności uzależniające. Jako że w tamtych latach postęp techniczny następował szybko, model ten przetrwał w produkcji do 1982 roku. Później motocykle trzycylindrowe na długo zniknęły z oferty japońskiego producenta.

Dziś Yamaha ma w swej palecie modeli kilka motocykli trzycylindrowych, a próżno tam szukać motocykla z napędem tylnego koła wałem.

Jak wygl±da³a Yamaha XS 750, stworzona we wspó³pracy z Porsche? Zobacz na zdjêciach:

01 Yamaha XS 750 custom w akcji
02 Yamaha XS 750 custom jazda
03 Yamaha XS 750 custom na drodze
04 Yamaha XS 750 custom na ulicy
05 Yamaha XS 750 custom parking
06 Yamaha XS 750 custom profil
07 Yamaha XS 750 custom bike
08 Yamaha XS 750 custom od tylu
09 Yamaha XS 750 custom kokpit kiera
10 Yamaha XS 750 custom silnik
11 Yamaha XS 750 custom kolo tarcza
12 Yamaha XS 750 custom siodlo
13 Yamaha XS 750 custom kolektory
14 Yamaha XS 750 custom wydech
15 Yamaha XS 750 custom tylna lampa
16 Yamaha XS 750 custom zegary
17 Yamaha XS 750 custom manetka
18 Yamaha XS 750 custom kierownica
19 Yamaha XS 750 custom bak
20 Yamaha XS 750 custom podczas jazdy
21 Yamaha XS 750 custom statyka
22 Yamaha XS 750 custom postoj
23 Yamaha XS 750 custom
24 Yamaha XS 750 custom
Trzycylindrowa Yamaha z lat 70., czyli XS 750 na zdjêciach - FOTORELACJA
NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjêcia
20 Yamaha XS 750 custom podczas jazdy
NAS Analytics TAG
21 Yamaha XS 750 custom statyka
22 Yamaha XS 750 custom postoj
23 Yamaha XS 750 custom
24 Yamaha XS 750 custom
25 Yamaha XS 750 custom
26 Yamaha XS 750 custom
27 Yamaha XS 750 custom
28 Yamaha XS 750 custom
29 Yamaha XS 750 custom
30 Yamaha XS 750 custom
31 Yamaha XS 750 custom
32 Yamaha XS 750 custom
... wiêcej zdjêæ »
Komentarze
Poka¿ wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. ¦cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii. Je¿eli którykolwiek z komentarzy ³amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usuniêty. Uwagi przesy³ane przez ten formularz s± moderowane. Komentarze po dodaniu s± widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadaj±cym tematowi komentowanego artyku³u. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu ¦cigacz.pl lub Regulaminu Forum ¦cigacz.pl komentarz zostanie usuniêty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualno¶ci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep ¦cigacz

    NAS Analytics TAG
    na górê