tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 X Games 2020: wyniki rywalizacji w Aspen [video]

X Games 2020: wyniki rywalizacji w Aspen [video]

Autor: Dominika Jochymska 2020.01.27, 11:07 1 Drukuj

W miniony weekend sporo się działo na stokach w Aspen. Freestyle na skuterach śnieżnych, konkurs Best Trick na snow bike'ach i zimowa odmiana motocrossu. Mocna dawka motosportu w zimowym wydaniu, którą zawsze dostarczają X Games. Były nowe tricki, było mnóstwo upadków, były także emocjonujące wyścigi po śniegu. Sprawdźcie kto tym razem wyjechał z Aspen z medalami.

Freestyle na skuterach śnieżnych

Piątkowy konkurs Freestyle'u na skuterach śnieżnych miał dość zaskakujący przebieg. Byliśmy świadkami wielu upadków, które znacząco zmieniły przebieg konkursu. Najpierw Joe Parsons zaliczył upadek podczas treningów i nie był w stanie wziąć udziału w finale. W jego miejsce wskoczył debiutant Dave England. Heath Frisby zaliczył upadek w pierwszym przejeździe i nie był w stanie kontynuować rywalizacji. Wreszcie Brett Turcotte w obu przejazdach zaliczył upadki przy nowym tricku i zajął ostatecznie szóste miejsce.

Brandon Cormier, który na co dzień trenuje z Brettem, był drugim debiutantem w tej dyscyplinie. W swoim drugim przejeździe planował wykonać ten sam nowy trick, który nie wyszedł Turcottowi - Carollę. Trick, który po raz pierwszy w 2004 roku został wykonany przez Chucka Carothersa na motocyklu. Na skutek pomyłki lub stresu, trudno to nam ocenić, Brandon wykonał a'la Carollę. Body varial z rotacją w stylu Hart Attack z lądowaniem na płozie skutera! wszystko to wyglądało, jakby miało skończyć się źle, ale Cormierowi udało się go bezpiecznie wylądować.

Zeszłoroczny złoty medalista, Daniel Bodin, mógł jeszcze odwrócić losy konkursu na swoją korzyść, jednak w drugim przejeździe zaliczył upadek i stało się jasne, że złotym medalistą został debiutant - Brandon Cormier. Trzecie miejsce i brązowy medal zdobył Willie Elam.

Snow BikeCross

Motocross na śniegu? Czemu nie! Adaptacja motocykli crossowych do warunków zimowych to już nic zaskakującego. Zawodnicy, którzy nie chcą, nie muszą robić sobie zimowej przerwy od treningów. Organizatorzy X Games wykorzystali popularność snow bike'ów już kilka lat temu i wiele dyscyplin, w których do tej pory startowały tylko skutery śnieżne, została odświeżona poprzez zastąpienie ich zmodyfikowanymi crossówkami z napędem zimowym.

W kwalifikacjach Snow BikeCrossu wzięło udział dwudziestu zawodników, z których do finału awansowała tylko dwunastka. W wyścigu głównym zawodnicy mieli do przejechania 12 okrążeń. Już na wczesnym etapie po starcie Cody Metechuk wywalczył sobie prowadzenie, zwiększał je niemal z każdym okrążeniem, i bezpiecznie dowiózł do mety. Za jego plecami trwała batalia o pozostałe miejsca na podium, którą ostatecznie wygrał Yanick Boucher, który przejechał linię mety ponad 15 sekund po Matechuku, i zajął drugie miejsce. Trzecie miejsce wywalczył Jesse Kirchmeyer.

Best Trick

Rozgrywany od 2018 roku konkurs na najlepszy trick na Snow Bike'ach cieszy się sporym zainteresowaniem zarówno wśród widzów, jak i samych zawodników. Umówmy sie, o wiele łatwiej zawodnikom Freestyle Motocrossu przesiąść się na zmodyfikowaną pod zimowe warunki crossówkę, niż na skuter śnieżny. Łatwiej i bezpieczniej.

Zawodnicy zaprezentowali wiele porywających tricków. Była California Roll, Backflipy z kombinacjami, Frontflipy. Było też niestety sporo błędów i upadków, które znacząco obniżają noty. Tym sposobem złoty medal wywalczył zawodnik z może niezbyt widowiskowym trickiem, ale poprawnie wylądowanym. Dwukrotny złoty medalista w tej dyscyplinie, Rob Adelberg, tym razem nie był w stanie obronić tytułu. Dwukrotnie wykonał Frontflipa, niestety nie był w stanie ustać lądowania.