tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Wyniki trzeciej ods³ony Mistrzostw Europy w Motocrossie w Kegums

Wyniki trzeciej ods³ony Mistrzostw Europy w Motocrossie w Kegums

Autor: Dominika Jochymska 2020.08.16, 12:03 Drukuj

W sobotę, piaszczysty tor w Kegums po raz trzeci i ostatni gościł zawodników startujących w Mistrzostwach Europy w Motocrossie.

EMX250

W pierwszym wyścigu klasy EMX250, Meico Vettik zaraz po wyjściu z bramki został pierwszym liderem wyścigu, chociaż od razu znalazł się pod presją Toma Guyona. Gianluca Facchetti świetnie wystartował i był drugi, podczas gdy jego kolega z zespołu, Thibaul Benistant, był na 10. miejscu na pierwszych okrążeniach. Bastian Boegh Damm jechał jako trzeci.

Vettik i Facchetti uwolnili się od reszty stawki, Kay de Wolf, nie był daleko w tyle za tą dwójką, ponieważ Guyon znalazł się w tarapatach i spadł niżej w stawce. Gdy Facchetti zbliżył się do lidera wyścigu, wyścig przyjął nieoczekiwany dla niego obrót, kiedy został zmuszony do wycofania się z powodu problemu z motocyklem.

Kay de Wolf kontynuował swoją drogę naprzód i z sukcesem, po wypchnięciu go na zewnątrz, wyprzedził Vettika i  został nowym liderem wyścigu.

Niedługo potem, mocniej zaczął naciskać Benistant. Minął Hakona Fredriksena, następnie ruszył za Vettikiem, a potem złapał i minął Tima Edberga. Na ostatnim okrążeniu Benistant szarżował na de Wolfa. Kay robił wszystko, co w jego mocy, by odeprzeć lidera serii, ale to nie wystarczyło i Benistant był w stanie wygrać pierwszy wyścig. Drugi był de Wolf, a trzeci Edberg.

W drugim wyścigu Vettik po raz kolejny był na prowadzeniu za pierwszym zakrętem. Tymczasem Guadagnini był drugi, a tuż za nim uplasował się Joel Rizzi. Guadagnini nie tracił czasu w drodze po zwycięstwo i szybko wysunął się na prowadzenie, a Facchetti podążył za nim i zepchnął Vettika na trzecie miejsce.

De Wolf był na czwartym miejscu, szukając linii, które pozwoliłyby mu wyprzedzić Rizziego. Udało mu się to wkrótce potem, a następnie skierował się na trzecią pozycję, gdy Facchetti został wyprzedzony przez Vettika. Kilka okrążeń później Vettik stracił drugą pozycję, a De Wolf i Fredriksen pojechali dalej.

Przed siódmym okrążeniem Benistant wracał do gry i był już za Vettikiem. Okrążenie później w końcu udało mu się go wyprzedzić i zająć czwarte miejsce.

Na dwa okrążenia przed końcem Guadagnini nadal prowadził, z de Wolfem na drugim miejscu i Fredriksenem na trzecim. Benistant jechał na czwartej pozycji i nie był w stanie wyprzedzić Fredriksena przed metą. Ostatecznie to Mattia Guadagnini wygrał wyścig, a za nim de Wolf i Benistant, który awansował w klasyfikacji po tym, jak Fredriksen otrzymał karę.

W klasyfikacji zawodów, pierwsze miejsce zajął Thibault Benistant. Kay de Wolf zajął drugie miejsce, a Guadagnini uplasował się na trzecim miejscu. Benistant nadal prowadzi w generalce mistrzostw klasy EMX250 i ma 38 punktów przewagi nad Mattią Guadagninim, a Isak Gifting jest rzeci ze 128 punktami.

Liam Everts ponownie poprawił swój wcześniejszy wynik i z rezultatami 11-7  zajął siódme miejsce w klasyfikacji rundy.

10. Joel Rizzi

Szczegółowe wyniki z wyścigu pierwszego TUTAJ, a drugiego TUTAJ.

EMX Open

W klasie EMX Open Kim Savaste zdobył holeshota w pierwszym wyścigu, tuż za nim był Karel Kutsar i Toms Macuks. Na początku wyścigu Savaste był w stanie wypracować sobie przewagę nad resztą stawki, a Macuks wywarł presję na Kutsarze, który później spadł na szóste miejsce. Miro Sihvonen awansował na trzecie miejsce, a za nim Karlis Kalejs i Cornelius Toendel.

Gdy Savaste zwiększył swoją przewagę do 8 sekund nad Macuksem i Sihvonenem, Kutsar, który już wracał w górę, ponownie znalazł się w tarapatach, tracąc jeszcze dwie pozycje, co spowodowało spadek na siódme miejsce.

Toendel dobrze jechał na czwartym miejscu, po dwóch pechowych rundach, w których wypadł z czołowych pozycji lub nie ukończył wyścigów, więc w końcu Norweg uzyskał solidny wynik, ponieważ również na czwartym miejscu zakończył wyścig.

Na dalszych etapach wyścigu Kutsar popełnił kolejny błąd, pozwalając Jazdauskasowi się wyprzedzić, choć na dwa okrążenia przed końcem udało mu się odzyskać pozycję i ukończyć wyścig na szóstym miejscu.

Ostatecznie Kim Savaste odniósł pierwsze zwycięstwo w wyścigu. Macuks stracił do niego 10 sekund i dojechał jako drugi, a Sihvonen przekroczył linię mety na trzecim miejscu.

W drugim wyścigu po raz kolejny Savaste wyszedł jako pierwszy z bramki, a Kutsar zajął drugie miejsce. Juuso Matikainen i Nathan Dixon byli na trzecim i czwartym miejscu za liderami. Savaste wypracował sobie małą przewagę nad Kutsarem, a Macuks był tuż za nimi, ponieważ zdołał odrobić dwie pozycje.

Greg Smets jechał solidnie na początku wyścigu, zanim spadł w stawce i musiał przedzierać się z miejsca poza pierwszą piętnastką. Udało mu się przebić do ósmego miejsca.

W późniejszych etapach wyścigu Karel Kutsar był w stanie przebić się na prowadzenie, a Savaste spadł na trzecie miejsce, pozwalając Macuksowi awansować na drugie. Na trzy okrążenia przed końcem Kutsar miał wygodną przewagę czterech sekund nad Macuksem i tak zakończyli wyścig.

Kim Savaste zajął trzecie miejsce i tym samym odniósł zwycięstwo w klasyfikacji zawodów, a Macuks dołączył do niego na drugim stopniu podium. Kutsar zajął trzecie miejsce i trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej. Karel Kutsar nadal prowadzi w klasyfikacji generalnej mistrzostw EMX Open z 131 punktami, za nim plasuje się Kim Savaste z dorobkiem 122 punktów, a trzeci jest Miro Sihvonen ze 101 punktem.

Nasz reprezentant, Szymon Staszkiewicz, może zaliczyć wczorajszy start do udanych: - Trzecia runda Mistrzostw Europy w Kegums dobiegła końca. Plan na cały tydzień był taki, żeby dojeżdżać wyścigi bez wywrotek i tak się udało. Dziś czasówkę wykręciłem 19., więc minimalny progres względem poprzednich rund. Pierwszy wyścig dojechałem na 18. miejscu po niezbyt udanym starcie. Przed drugim biegiem dokonaliśmy pewnych korekt w zawieszeniu przy pomocy telefonicznej Pana Jacka Olszewskiego, za co jestem bardzo wdzięczny i chciałbym podziękować Mu za pomoc. Jechało mi się o wiele lepiej i pewniej, niż we wcześniejszych wyścigach, co było widać również po wynikach, bo udało mi się ukończyć na 9. pozycji. Dzisiejsze zawody kończę na 14. miejscu, z kolei w klasyfikacji generalnej przesunąłem się na 17. pozycję. Kolejna (i ostatnia) runda przewidziana jest na listopad, a ma się odbyć w Arco di Trento we Włoszech.
Chciałbym podziękować partnerom za wsparcie. Bez nich nie miałbym możliwości startu w jakichkolwiek zawodach, a na pewno nie znalazłbym się w Kegums: INDEKA, STEC POL, MOTUL POLSKA, MAXXIS POLSKA, KW RACE WEAR, CZŁUCHOWSKI AUTO MOTO KLUB POLTAREX, VEN RACING SUSPENSION, DUUST, WYSOCKI SUSPENSION. Szczególne podziękowania dla mojego menedżera - Pawła - powiedział Szymon.