tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Wyniki drugiej ods³ony Mistrzostw Europy w Motocrossie w Kegums [VIDEO]

Wyniki drugiej ods³ony Mistrzostw Europy w Motocrossie w Kegums [VIDEO]

Autor: Dominika Jochymska 2020.08.12, 15:23 Drukuj

Druga odsłona Mistrzostw Europy w Motocrossie, miała miejsce wczoraj w Kegums. Dla zawodników klasy EMX250 była to trzecia runda, a dla zawodników klasy EMX Open druga.

EMX250

Można powiedzieć, że to był idealny dzień dla Thibaulta Benistanta, który umieścił swój motocykl na czele stawki, wygrał w obu wyścigach, a tym samym w klasyfikacji zawodów oraz zwiększył przewagę w generalce do 24 punktów.

Pierwszy wyścig klasy EMX250 rozpoczął się od dramatu na pierwszym zakręcie, w którym zderzyło się i upadło kilku zawodników. Na początku stawki jechał Tom Guyon, który był najszybszy po wyjściu z bramki, tuż za nim Thibault Benistant, Meico Vettik i Gianluca Facchetti. Guyon prowadził wyścig do 10 okrążenia, kiedy Benistant w końcu znalazł sposób, aby go wyprzedzić. Meico Vettik, przez cały wyścig, utrzymywał kontrolę nad trzecią pozycją.

Kay de Wolf nie może zaliczyć pierwszego wyścigu do udanych, ponieważ najpierw popełnił błąd, który kosztował go dwie pozycje, a potem zaliczył upadek, który kosztował go jeszcze więcej. Ostatecznie Kay ukończył ten bieg dopiero na 14. miejscu.

W międzyczasie, zwycięzca poprzedniej rundy Mattia Guadagnini, musiał mocno naciskać po nienajlepszym starcie. Włoch musiał przebić się przez stawkę z pozycji spoza pierwszej dziesiątki. Ostatecznie udało mu się ukończyć wyścig na czwartym miejscu.

Dla Isaka Giftinga, który w sobotę był trzeci, to był również ciężki wyścig. Po starcie znalazł się poza pierwszą dwudziestką i spędził cały wyścig na odrabianiu strat, aby uratować cenne punkty. Metę przekroczył jako 12, więc to na pewno nie był rezultat jego marzeń.

W drugim wyścigu Benistant zdobył holeshota, ale Bastian Boegh Damm szybko wyszedł na prowadzenie i utrzymał tę pozycję przez 3 okrążenia, zanim wyprzedził go Benistant, którego celem było dodanie kompletu punktów do klasyfikacji generalnej.

Boegh Damm zdołał utrzymać się na drugim miejscu przez kilka okrążeń, zanim został złapany przez Isaka Giftinga, który bardzo chciał wrócić do gry po słabym pierwszym biegu. Przez cały wyścig Boegh Damm był wyprzedzany przez kolejnych zawodników i ostatecznie zajął 8. miejsce.

Joel Rizzi dobrze wystartował i jechał w pierwszej piątce, ale zakończył wyścig na 18. miejscu. Podobnie, dobry start zaliczył Gianluca Facchetti i utrzymał trzecie miejsce przez kilka okrążeń, zanim ostatecznie popełnił kilka błędów, które sprawiły, że ukończył wyścig jako 12. Tom Guyon natomiast miał fatalny upadek przed skokiem na drugim okrążeniu, co wykluczyło go z wyścigu.

Pod koniec wyścigu Tim Edberg i Kay de Wolf stoczyli zaciętą walkę o czwarte miejsce, ale młody Holender zdołał odeprzeć Edberga pomimo jego ataków.

Liam Everts poprawił swoje wyniki z soboty. Tym razem był siódmy i jedenasty, co dało mu miejsce w pierwszej dziesiątce zawodów. Everts ukończył wczorajszą rundę na dziewiątej pozycji.

Ostatecznie, drugi wyścig, jak i całą rundę, wygał Benistant. Drugi był Isak Gifting, a trzeci Hakon Fredriksen.

Drugie miejsce w klasyfikacji zawodów zajął Meico Vettik, dla którego było to pierwsze podium w karierze w klasie EMX. Trzecie miejsce, mocnym finiszem w drugim wyścigu, zapewnił sobie Isak Gifting.

10. Tom Guyon

Szczegółowe wyniki z wyścigu pierwszego TUTAJ, a drugiego TUTAJ.

EMX Open

W klasie EMX Open Karel Kutsar był w końcu w stanie odnieść zwycięstwo w klasyfikacji zawodów, zajmując drugie miejsce w pierwszym i zwycięstwo w drugim wyścigu. Zapewniło mu to także prowadzenie w mistrzostwach. Zwycięzca poprzedniej rundy, Toms Macuks, miał rozczarowujący dzień, nie mógł nadrobić tego w drugim wyścigu, ponieważ wypadł na starcie i został zmuszony do wycofania się, co kosztowało go wiele cennych punktów.

Wtorek wyglądał znacznie lepiej dla Stefana Ekerolda, którego wynik 3-4 wystarczył, aby zapewnić mu trzecie miejsce na podium obok Kutsara i Savaste.

W pierwszym wyścigu EMX Open Kim Savaste prowadził, gdy stawka dotarła do pierwszego zakrętu. Dobry start zaliczyli także Cornelius Toendel i Nathan Dixon. Jednak pomimo dobrego startu Toendel znalazł się w tarapatach już na początku wyścigu, kiedy wypadł z drugiego miejsca. Reszta wyścigu również nie przebiegła tak dobrze dla kierowcy Hondy, który ukończył go na 17. miejscu.

Podczas gdy Savaste nadal prowadził, czołowa trójka, w tym Karel Kutsar i Toms Macuks, utworzyła sporą przewagę pomiędzy sobą a zawodnikiem jadącym na 4. pozycji, Karlisem Kajelsem.

Savaste konsekwentnie prowadził na każdym okrążeniu wyścigu, chociaż w drugiej połowie znajdował się pod ogromną presją, ponieważ Kustar i Macuks siedzieli mu na ogonie. Udało mu się jednak utrzymać rywali z dala i ukończyć na pierwszym miejscu.

W drugim wyścigu Toendel prowadził, a za nim podążali Kalejs, Kutsar, Ekerold i Domantas Jazdauskas. Ponieważ Toendel nadal odjeżdżał pozostałym zawodnikom, Kutsar nie tracił czasu i jechał na drugim miejscu już na pierwszym okrążeniu. Kilka okrążeń później Kutsar jechał już przy Toendelu. Zawodnicy ostro walczyli o pozycję lidera. Ostatecznie to Kutsar  wysunął się na prowadzenie na piątym okrążeniu. Na dziesiątym okrążeniu Kutsar miał imponujące 11 sekund przewagi nad Toendelem, który na zaledwie dwa okrążenia przed końcem zaliczył upadek i ukończył rywalizację na 21. miejscu.

Zwycięzca pierwszego wyścigu, Savaste, nie miał najlepszego startu i walczył o przebicie się do przodu z dziewiątego miejsca. Udało mu się dojechać aż do drugiej pozycji. Trzecie miejsce zajął Stefan Ekerold. W klasyfikacji zawodów kolejność była taka sama: Karel Kutsar pierwszy, Kim Savaste drugi, a Stefan Ekerold trzeci.

Nasz reprezentant, Szymon Staszkiewicz, w pierwszym wyścigu zajął 16. miejsce, a w drugim 17. Takie wyniki dały Polakowi 18. miejsce w klasyfikacji dnia. Takie samo miejsce zajmuje w klasyfikacji generalnej mistrzostw.

- We wtorek odbyła się druga runda Mistrzostw Europy. Tor doznał drobnych modyfikacji oraz był bardziej rozbity, niż w sobotę. Miejsce na czasówce miałem takie samo, jak na pierwszej rundzie (21.). Wyścigi ukończyłem z wynikiem 16-17, z kolei w generalce zawodów byłem osiemnasty. Po dwóch rundach zajmuję również osiemnaste miejsce w klasyfikacji. W sobotę odbędzie się trzecia runda, zapowiedziane są kolejne zmiany na torze. Z niecierpliwością czekam na następny start. Chciałbym jeszcze raz pozdrowić kibiców z Polski, którzy byli na torze wczoraj. Mam nadzieję, że widzimy się w weekend - powiedział Szymon.