tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Wyniki Mistrzostw Europy w Motocrossie w Kegums [VIDEO]

Wyniki Mistrzostw Europy w Motocrossie w Kegums [VIDEO]

Autor: Dominika Jochymska 2020.08.08, 20:06 Drukuj

Motocrossowe ściganie ruszyło na Łotwie na dobre! Dziś na torze w Kegums pojechały dwie klasy Mistrzostw Europy: EMX250 i EMX Open.

EMX 250

Dla klasy EMX 250 była to druga runda w tym sezonie. Przypomnijmy, że pierwsza odbyła się jeszcze przed przerwą w Holandii. Pierwsza runda rozegrana w Kegums należała do Thibaulta Benistanta, który wygrał pierwszy wyścig, a w drugim był drugi. Podczas drugiego wyścigu próbował atakować lidera, Mattia Guadagniniego, i dwukrotnie go nawet wyprzedził, ale z powodu popełnionych błędów nie udało mu się utrzymać prowadzenia. Trzecie miejsce zajął Isak Gifting.

Kay de Wolf, który uzyskał najlepsze czasy zarówno w treningu dowolnym, jak i czasowym. Jednak w pierwszym wyścigu był siódmy, a w drugim piąty. Wiele razy musiał się dziś przebijać przez stawkę do przodu, więc to i tak niezłe wyniki, które dały mu szóste miejsce w klasyfikacji rundy. Liam Everts z kolei w obu wyścigach był dopiero 16., co dało mu 18 miejsce w klasyfikacji. Przypomnijmy jednak, że priorytetem na ten rok dla Liama jest klasa EMX125, a 250 robi "fakultatywnie". Młody Belg wciąż ma czas na rozwinięcie skrzydeł w wyższej klasie.

EMX Open

W klasie EMX Open, która jechała po raz pierwszy w tym sezonie, Toms Macuks po zwycięstwie w pierwszym wyścigu, powtórzył ten rezultat również w drugim. Łotysz był dziś zdecydowanie najsilniejszy, zdobył komplet punktów i został pierwszym liderem w tej klasie. Choć droga do tych zwycięstw nie była taka oczywista. We wczesnych etapach pierwszego wyścigu prowadził Mads Sjoholm, ale przed jego połową wyprzedził go Cornelius Toendel, a niewiele później nowym liderem został Karel Kutsar. Kutsar utrzymał się niemal do końca. Niemal robi jednak wielką różnicę. Macuks zdołał go wyprzedzić i wygrał wyścig przed Kutsarem i Stefanem Ekeroldem.

W drugim wyścigu ponownie wygrał Mackus, a Karel Kutsar był drugi, przed Miro Sihvonenem. Czwarty podobnie, jak w pierwszym wyścigu był Andero Lusbo, co dało mu trzecie miejsce w klasyfikacji zawodów.

Nasz reprezentant, Szymon Staszkiewicz, w pierwszym wyścigu był osiemnasty, a w drugim piętnasty. Ogólem pierwszą rundę Mistrzostw, Szymon ukończył na siedemnastej pozycji.

- Dziś wystartowałem w pierwszych (dla siebie) w tym sezonie zawodach. Ze względu na konieczność operacji barku, której poddałem się w kwietniu, nie miałem wiele czasu na przygotowania, ale "pierwsze koty za płoty"... Dzisiejszą rywalizację kończę na 17. miejscu po wyścigach z wynikami 18-15. Tor mi się podoba. Z racji tego, że jechały dziś tylko dwie klasy (EMXOpen i EMX250) tor nie był zbyt mocno rozbity. Jutro będę oglądać jak ścigają się chłopaki z Mistrzostw Świata, z kolei druga runda Mistrzostw Europy odbędzie się we wtorek. Chciałbym pozdrowić wszystkich kibiców, którzy przyjechali z Polski, aby obejrzeć zawody na żywo, jak i tych, którzy śledzili dziś wyniki na bieżąco w internecie - powiedział nam Szymon.

Przed zawodnikami jeszcze dwie rundy na Łotwie. Mistrzostwa Europy pojadą ponownie we wtorek, a następnie w sobotę. A już jutro na tor w Kegums wyjadą klasy MX2 i MXGP.