tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 World Superbike nad Oceanem Atlantyckim - Portugalia
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
motul belka 950
NAS Analytics TAG
motul belka 420
NAS Analytics TAG

World Superbike nad Oceanem Atlantyckim - Portugalia

Autor: Jarek Benito Czech 2017.09.14, 11:39 Drukuj

Po prawie miesięcznych wakacjach wracamy do Mistrzostw Świata Superbików. Oceaniczna bryza atlantycka przywita całą elitę najszybszych kierowców motocykli fabrycznych już w ten weekend. Kawasaki, czy Ducati? Może Yamaha z silnie zmotywowanym Van Der Markiem? A może Aprilia z Lavertym?

tor portimao

NAS Analytics TAG

Dziesiąta, z trzynastu rund w tym sezonie. Tor położony na północ od portugalskiego Portimao, skąd pewnie widać już ląd Afryki. 4592 metry długości, 15 zakrętów, z czego 9 prawych i 6 lewych (9+6=15).

Kto wygrał na tym torze w zeszłym roku? Nikt. W 2016 nie było rundy w Portugalii. Po roku przerwy, powracamy do ścigania się na tym obiekcie, w miejsce malezyjskiego Sepang. W 2015 podwójne zwycięstwo Jonathana Rea. W 2014 - Sykes i Rea… itd.

Skoro już jesteśmy przy liczbach, to przedstawię kilka ciekawostek z tego portugalskiego obiektu.

230 - tyle punktów w sumie zdobył na torze Portimao Jonathan Rea. Drugi jest Sykes z dorobkiem zaledwie 114.

65 - w tylu okrążeniach łącznie prowadził Eugene Laverty (2 wyścigi od startu, do mety). Sykes - 55, a Rea - 49.

10 - najwięcej zdobytych podiów przez jednego zawodnika, którym znów jest Jonathan Rea. Drugi jest Guintoli z 5 butlami szampana w karierze na podium w Portimao.

10/3 - Najszybsze okrążenie wykręcone przez aż 10 kierowców, lecz tylko 3 producentów motocykli - Ducati x 8, Kawasaki x 5 i Aprilia x 3

9 - tylu jest w sumie zwycięzców w 16 wyścigach, które odbyły się w Portugalii

4 - Leon Haslam jest jedynym zawodnikiem bez tytułu mistrzowskiego, który lądował na podium 4 razy. Inni, to zdobywcy tytułów mistrzowskich - Rea - 10, Guintoli - 5, Biaggi - 4, Sykes - 4)

3 - tylko jeden zawodnik zdobył więcej niż jedno SuperPole - Tom Sykes w latach 2012, 2013, 2014.

3 - tylko trzem kierowcom udało się wygrać oba wyścigi rundy. Troy Bayliss - 2008, Max Biaggi - 2010 i Jonathan Rea - 2015

3 - żaden zespół nie wygrał na tym torze trzy razy z rzędu. Teraz zespół Kawasaki stoi przed taką możliwością, za sprawą podwójnej wygranej Rea w 2015 roku.

2 - Yamaha jest jedynym producentem, który zdobył SuperPole dwa lata z rzędu. Ben Spies - 2009 i Cal Crutchlow - 2010.

1 - panujący Mistrz Świata - Jonathan Rea - debiutował w WorldSBK na rundzie w Potimao w 2008 roku, która była ostatnią rundą sezonu i zaskoczył wszystkich uzyskując trzeci czas w kwalifikacjach i czwarty w pierwszym wyścigu.

Tyle historii i statystyk. Kto więc wygra? Pewnie znów Kawasaki pod wodzą Rea, lecz łatwe to nie będzie, gdyż Ducati coraz mocniej pręży muskuły, a zawodnik Yamahy - Michael Van Der Mark ma dodatkową motywację, gdyż dostał zaproszenie od Movistar Yamaha, na gościnne występy w MotoGP, w zastępstwie Valentino Rossiego.

Z jednej strony, to motywacja, z drugiej jednak musi zachować sporą dawkę ostrożności, by nie doznać żadnej kontuzji, która mogłaby przekreślić tę życiową szansę debiutu w klasie królewskiej, na motocyklu legendy wyścigów motocyklowych.

Zawodnicy przygotowani na powrót po długich wakacjach. Zapowiada się ostra walka… no przynajmniej za plecami zawodników Kawasaki i Ducati.

Dużo się już dzieje poza torem. Fani szturmują swoich idoli celem zdobycia autografów, czy zdjęcia z nimi.

I jeszcze jeden smaczek na deser, najlepsze momenty wyścigu w Portugalii z 2009 roku. Poznajecie te motocykle i zawodników?

Race 1 Highlights Portimao 2009

Wszystkiego najlepszego dla Alexa Lowesa, który kończy dziś 27 lat, ale jeszcze ktoś dziś świętuje… oczywiście jego brat bliźniak - Sam.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
motul belka 420
NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama

sklep cigacz

    motul belka 950
    NAS Analytics TAG
    na gr