Upadek na mokrej nawierzchni. Zdradliwa akwaplanacja

Autor: Piotr Baryła 2017.04.21, 11:08 5 Drukuj

Jeśli pomiędzy nawierzchnią i oponą pozostaje warstwa wody, której bieżnik opony nie nadąża odprowadzić, motocykl zaczyna jechać po wodzie, zamiast po nawierzchni drogi. To właśnie akwaplanacja.

Po publikacji mojego ostatniego materiału dotyczącego jazdy w deszczu i po mokrej nawierzchni pojawiło się kilka pytań. Dotyczyły one punktu siódmego wspomnianego materiału, mianowicie zjawiska aquaplaningu (w języku polskim używamy określenia akwaplanacja, choć nazwa aquaplaning jest chyba bardziej rozpowszechniona). Pytaliście, o co chodzi i czy owe zjawisko w ogóle dotyczy motocykli. Odpowiedź na drugie pytanie znajdziecie na poniższym filmiku.

Co to jest akwaplanacja?

Akwaplanacja występuje wtedy, kiedy pomiędzy nawierzchnią i oponą pozostaje warstwa wody, której bieżnik opony nie nadąża odprowadzić. Im większa prędkość pojazdu oraz im głębsza kałuża, tym więcej wody opona musi odprowadzić w każdej sekundzie. Jeśli nie nadąża, to mówiąc kolokwialnie, zaczynamy jechać po warstwie wody, zamiast po nawierzchni drogi. W efekcie tracimy przyczepność i kontrolę nad pojazdem. Motocykl zachowuje się mniej więcej tak, jak na lodzie. Jeśli już do tego dojdzie, pozostaje zachować spokój, nie wykonywać gwałtownych ruchów, nie dotykać dźwigni hamulców, nie panikować i liczyć na odrobinę szczęścia… Problem dotyczy zarówno samochodów, jak i motocykli. Poza głębokością wody (np. w koleinie, czy w kałuży) oraz prędkością pojazdu, duże znaczenie ma tutaj również stan oraz rodzaj opon.

Zdjęcia
Komentarze 3
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

reklama

sklep Ścigacz

    na górę